romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Eurokomisařka pro spravedlnost spatřuje v začleňování Romů ekonomickou i morální nutnost

Štrasburk, 24.5.2012 12:03, (ROMEA)

Investice do romské populace má pro Evropu ekonomický význam, pokud členské státy tuto příležitost nevyužijí, přijdou o řadu mladých talentů. Na včerejší tiskové konferenci o strategiích unijních zemí k sociálnímu začlenění romské menšiny to prohlásila eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Redingová řekla, že většině států se nepodařilo na podpůrné programy vyčlenit dostatek finančních zdrojů a že jen 12 států včetně České republiky a Slovenska jasně předložilo konkrétní částky určených k integraci Romů.

"Začleňování Romů v Evropě je ekonomickou, sociální a morální nutností, třebaže se výzvy, kterým romské komunity čelí, v jednotlivých členských státech liší," řekl eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor.

Redingová uvedla, že existuje řada oblastí, ve kterých musí zakročit státy, zároveň ale vyjádřila potěšení nad již fungujícími úspěšnými romskými programy. Zdůraznila, že Evropská komise bude nadále sledovat vývoj, úspěchy i nedostatky národních strategických plánů.

Eurokomisařka rovněž zmínila dnes zveřejněnou studii Agentury EU pro základní práva. Ze studie, která se týkala jedenácti členských států, vyplývá, že Romové se potýkají s vyloučením a že žijí oproti místní neromské populaci v horších podmínkách. "Ta zpráva je alarmující. Realita není moc pozitivní," řekla Redingová.

Jako dobré příklady vyhodnotila Redingová podporu začleňování Romů do vzdělávacího procesu ve Finsku a Španělsku, usnadnění přístupu romské populace k pracovnímu trhu v Rakousku nebo podporu dosažitelnosti zdravotní péče pro Romy v Irsku nebo Maďarsku.

Rámec EU stanoví čtyři pilíře, ve kterých mají členské státy usilovat o lepší integraci Romů, jsou to přístup ke vzdělání, zaměstnanost, zdravotní péče a bydlení. Komise v dnešní zprávě konstatovala, že země unie usilují o vypracování komplexního přístupu k integraci Romů, v otázkách zajištění financí, zavedení kontrolních mechanismů a boje s diskriminací a vyloučením je ale třeba udělat mnohem více.

Odhaduje se, že ve zhruba půlmiliardové EU žije kolem deseti až 12 milionů Romů. V unii tak tvoří největší etnickou menšinu.

Přečteno: 745x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo