romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Europe Roma Network odsuzuje předsedu SRP Tišera za to, že podal ruku předsedovi DSSS. Ten to odmítá

Ústí nad Labem, Praha, 2.5.2014 18:05, (ROMEA)
Předseda DSSS Tomáš Vandas a předseda SRP Štefan Tišer si na mítinku v Ústí nad Labem podávají ruku. Foto: PrintScreen z videa iDnes.cz.
Předseda DSSS Tomáš Vandas a předseda SRP Štefan Tišer si na mítinku v Ústí nad Labem podávají ruku. Foto: PrintScreen z videa iDnes.cz.

Romské celoevropské sdružení Europe Roma Network (ERN) odsuzuje předsedu Strany rovných příležitostí Štefana Tišera za to, že podal ruku předsedovi DSSS Tomášovi Vandasovi na mítinku v Ústí nad Labem. Serveru Romea.cz to sdělil Ladislav Baláž, předseda ERN. Tišer to odmítá s tím, že se zachoval jako politik a slušný člověk.

"Vyzýváme všechny organizace a politické strany, aby se distancovaly od tohoto přístupu předsedy SRP pana Tišera a dalších jejích členů k předsedovi DSSS Vandasovi. Nelze podávat ruku někomu, kdo chce Evropu včetně České republiky ,vyčistit´od Romů. Ostře za to SRP odsuzujeme. Předseda Tišer nyní ukázal, jak to s Romy myslí a jak chce řešit romské problémy. Kdo podává ruku ,náckovi´, zaprodává nejen sebe," řekl Baláž Romea.cz.

Štefan Tišer to odmítá. "Chvíli před tím jsem tam někomu vynadal, že nejsme Cikáni, ale Romové. Proti Vandasovi mám spoustu výhrad, ale když mi někdo podá ruku, tak mu ji podám také. Vandas podal ruku i Liškovi a Růžičkovi - a oba ji přijali, stejně jako já. My jsme politici a musíme se podle toho chovat. Usilujeme o dialog a v rámci toho nemůžeme říct, že s někým komunikovat nebudeme. A jsme zásadně proti násilí, které dlouhodobě odsuzujeme, včetně toho násilí, kterého se dopouštějí příznivci DSSS," řekl Štefan Tišer serveru Romea.cz.

Na mítinku DSSS

Jak je patrné i z videa na serveru iDnes.cz, členové SRP, či například předseda Strany zelených Ondřej Liška, přišli na demonstraci krajní pravice, aby si vyslechli, co bude předseda DSSS Tomáš Vandas říkat. Emílie Horáčková, kandidátka za SRP, zde přítomné členy DSSS přesvědčovala, že je stejná Češka jako oni, a ptala se jich, proč ji tak neberou. Vandas poté přišel k Tišerovi a Čeňku Růžičkovi a sdělil jim, že mítink je veřejný, tak si ho poslechnout mohou, ale "ta paní" by tam neměla tak vykřikovat. Potom s Tišerem podali ruce.

VIDEO

Strana rovných příležitostí den před tím podpořila blokádu extremistického pochodu v Ústí nad Labem, který následoval po mítinku DSSS. "Strana rovných příležitostí vyzývá občany České republiky, aby se proti podobným aktivitám důrazně vymezili a řekli hlasité NE podobným demonstracím, které vyvolávají mezi občany antisemitské a protiromské nálady. Připojujeme se k blokádě neonacistů v Ústí nad Labem," uvedl Štefan Tišer v tiskovém prohlášení.

SRP dříve spolupracovala s anticiganistou

SRP má za sebou už jednu podobnou aféru, a sice spolupráci s někdejším poslancem Ottou Chaloupkou, který je často vnímán jako anticiganista či rasista. I zákon, který Chaloupka doplnil o návrh SRP, byl namířen proti Romům. (Podrobnosti čtěte zde.)

Chaloupka mj. navrhoval zavedení institutu rizikové osoby / rodiny.

"Má jít o osobu / rodinu, která pobírá dávky v hmotné nouzi dlouhodobě; navštěvuje herny/casina; požívá alkohol nebo omamné látky; použila dávku v hmotné nouzi na jiný účel než na naplnění životních potřeb; nepodporuje děti v řádné školní docházce atd.. „Tzv. riziková osoba bude povinná se dostavovat v určenou hodinu v pracovních dnech na určené místo. Na daném místě se bude muset zdržovat 8 hodin a dbát pokynů pověřené osoby. Při nedodržení této povinnosti budou dávky odejmuty,“ napsal poslanec.

Při prosazování tohoto návrhu se oháněl tím, že Romové na jeho znění spolupracovali a souhlasí s ním.

Petice proti SRP

Proti SRP tehdy vznikla petice, kterou společně s Ondřejem Janem organizoval také Ladislav Baláž.

"Samotné jednání SRP s Ottou Chaloupkou považujeme za zradu nás všech, jelikož tento poslanec se zviditelňuje hanobením našeho národa. Ten, kdo jedná s anticiganisty, se nepřímo podílí na poškozování zájmů Romů i celé společnosti, jelikož špatná rozhodnutí mohou ovlivnit celou Českou republiku," napsali autoři petice.

VIDEO

Přečteno: 2782x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

SRP, DSSS, Politika, ERNHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo