romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropa je podle premiéra Sobotky znovu na osudové křižovatce

Praha, 19.6.2015 9:28
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)

Evropa je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) znovu na osudové křižovatce. Řešení migrační krize vyžaduje spolupráci i solidaritu členských zemí unie.

Povinné kvóty na přijímání uprchlíků jsou špatným řešením a v důsledku mohou vést i k rozpadu Evropy, uvedl ministerský předseda ve Sněmovně na dnešní mimořádné schůzi k migraci.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že Česko kvůli migrační krizi posiluje kontroly v některých příhraničních oblastech.Schůze svolaná na žádost tří opozičních klubů musela být večer přerušena.

Do elektronického systému totiž nebylo přihlášeno dost poslanců na to, aby si mohli odhlasovat možnost nočního jednání. Miroslava Němcová z ODS označila za hanbu koalice to, že nedokázala zajistit účast svých členů.

Poukazovala i na to, že se někteří poslanci ze systému podle ní záměrně odhlašovali. Kdy bude schůze pokračovat, není známo.Sobotka uvedl, že kvóty navrhované Evropskou komisí by mohly být jen živou vodou pro extremisty, xenofoby a okrajové proudy. "Mohou zesílit do té míry, že vůbec rozloží Evropu," míní.

Kvóty navíc podle premiéra můžou taky působit jako pozvánka do Evropské unie, a mohl by tedy vzrůst i kriminální byznys převaděčů. Česko je ochotné posílit solidární aktivity na dvoustranné bázi s Řeckem, Itálií nebo Rakouskem, dodal.

Ministr vnitra Chovanec poslancům řekl, že Česko kvůli migrační krizi posiluje kontroly ve vlacích z Maďarska a na některých vybraných silnicích v příhraničí. Detaily neuvedl. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) zase poznamenal, že migrační krize je problém, s nímž se budeme muset naučit žít.

Selhání evropské politiky vidí v rozpadu ochrany vnějších hranic osmadvacítky.Postoj vlády vyjádřený Chovancem ocenil místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). "Ano, máme morální povinnost pomoci uprchlíkům ze zemí postižených válkou," uvedl.

Česko podle něj ale nemá povinnost pomáhat imigrantům, kteří přicházejí jen za lepším životem a sociálními dávkami.Exministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg varoval před přehnaným strachem, je podle něj nutné zachovat si ve věci střízlivý přístup.

Také podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by se neměla vyvolávat panika a hysterie. Je třeba postupovat uvážlivě a rozhodně, míní.Vážnost migrační krize dnes Sobotka srovnal se situací na východní Ukrajině. Ze zemí, v nichž se rozložilo vedení, proudí do Evropy statisíce lidí.

Za loňský rok se podle Sobotky dostalo na starý kontinent centrální středomořskou trasou 170.000 migrantů, letos jen do Itálie už 47.000 lidí.Balkánskou cestou podle Sobotky loni přišlo do unie 37.000 uprchlíků, letos už přes 50.000. Právě z této trasy, kterou proudí hlavně lidé z Kosova, Afghánistánu a Sýrie, se podle něj stává ta hlavní.

Východní středomořskou trasou podle Sobotky loni do EU dorazilo přes 50.000 lidí, letos zatím kolem 47.000.Mimořádnou schůzi Sněmovny vyvolaly opoziční TOP 09, ODS a hnutí Úsvit. Němcová je přesvědčena o tom, že by Česko mohlo spíše investovat více peněz například do uprchlických táborů blízko zemí původu uprchlíků, než je přijímat v Evropě.

Zavedení kvót pro uprchlíky by podle Marka Ženíška (TOP 09 a Starostové) mohlo mít záporný dopad na samotný projekt Evropské unie. Poslanec se obává toho, že by věc zneužily xenofobní nebo protievropské strany. Podle předsedy poslanců Úsvitu Marka Černocha problém s uprchlíky eskaluje po celé Evropě a v dohledné době by mohl být i v Česku.

Přečteno: 709x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Vláda, Bohuslav Sobotka, TOP 09, ČSSD, EU



HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo