romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropa je podle premiéra Sobotky znovu na osudové křižovatce

Praha, 19.6.2015 9:28
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)

Evropa je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) znovu na osudové křižovatce. Řešení migrační krize vyžaduje spolupráci i solidaritu členských zemí unie.

Povinné kvóty na přijímání uprchlíků jsou špatným řešením a v důsledku mohou vést i k rozpadu Evropy, uvedl ministerský předseda ve Sněmovně na dnešní mimořádné schůzi k migraci.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že Česko kvůli migrační krizi posiluje kontroly v některých příhraničních oblastech.Schůze svolaná na žádost tří opozičních klubů musela být večer přerušena.

Do elektronického systému totiž nebylo přihlášeno dost poslanců na to, aby si mohli odhlasovat možnost nočního jednání. Miroslava Němcová z ODS označila za hanbu koalice to, že nedokázala zajistit účast svých členů.

Poukazovala i na to, že se někteří poslanci ze systému podle ní záměrně odhlašovali. Kdy bude schůze pokračovat, není známo.Sobotka uvedl, že kvóty navrhované Evropskou komisí by mohly být jen živou vodou pro extremisty, xenofoby a okrajové proudy. "Mohou zesílit do té míry, že vůbec rozloží Evropu," míní.

Kvóty navíc podle premiéra můžou taky působit jako pozvánka do Evropské unie, a mohl by tedy vzrůst i kriminální byznys převaděčů. Česko je ochotné posílit solidární aktivity na dvoustranné bázi s Řeckem, Itálií nebo Rakouskem, dodal.

Ministr vnitra Chovanec poslancům řekl, že Česko kvůli migrační krizi posiluje kontroly ve vlacích z Maďarska a na některých vybraných silnicích v příhraničí. Detaily neuvedl. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) zase poznamenal, že migrační krize je problém, s nímž se budeme muset naučit žít.

Selhání evropské politiky vidí v rozpadu ochrany vnějších hranic osmadvacítky.Postoj vlády vyjádřený Chovancem ocenil místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). "Ano, máme morální povinnost pomoci uprchlíkům ze zemí postižených válkou," uvedl.

Česko podle něj ale nemá povinnost pomáhat imigrantům, kteří přicházejí jen za lepším životem a sociálními dávkami.Exministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg varoval před přehnaným strachem, je podle něj nutné zachovat si ve věci střízlivý přístup.

Také podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by se neměla vyvolávat panika a hysterie. Je třeba postupovat uvážlivě a rozhodně, míní.Vážnost migrační krize dnes Sobotka srovnal se situací na východní Ukrajině. Ze zemí, v nichž se rozložilo vedení, proudí do Evropy statisíce lidí.

Za loňský rok se podle Sobotky dostalo na starý kontinent centrální středomořskou trasou 170.000 migrantů, letos jen do Itálie už 47.000 lidí.Balkánskou cestou podle Sobotky loni přišlo do unie 37.000 uprchlíků, letos už přes 50.000. Právě z této trasy, kterou proudí hlavně lidé z Kosova, Afghánistánu a Sýrie, se podle něj stává ta hlavní.

Východní středomořskou trasou podle Sobotky loni do EU dorazilo přes 50.000 lidí, letos zatím kolem 47.000.Mimořádnou schůzi Sněmovny vyvolaly opoziční TOP 09, ODS a hnutí Úsvit. Němcová je přesvědčena o tom, že by Česko mohlo spíše investovat více peněz například do uprchlických táborů blízko zemí původu uprchlíků, než je přijímat v Evropě.

Zavedení kvót pro uprchlíky by podle Marka Ženíška (TOP 09 a Starostové) mohlo mít záporný dopad na samotný projekt Evropské unie. Poslanec se obává toho, že by věc zneužily xenofobní nebo protievropské strany. Podle předsedy poslanců Úsvitu Marka Černocha problém s uprchlíky eskaluje po celé Evropě a v dohledné době by mohl být i v Česku.

Přečteno: 696x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Vláda, Bohuslav Sobotka, TOP 09, ČSSD, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo