Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Evropská komise: internetoví giganti musí více bojovat proti projevům nenávisti

05. prosince 2016
Čtení na 2 minuty

Evropská komise upozornila internetové společnosti typu Facebook či Youtube, aby vynaložily více úsilí v boji proti projevům nenávisti na internetu, příliš pomalé je například odstraňování rasistických příspěvků, uvádí na svém webu server EurActiv.cz. V opačném případě je Komise dle serveru připravena přijmout příslušné normy, které změnu přístupu právně vynutí. Firmy by se měly zaměřit zejména na rychlejší odstraňování nenávistného obsahu.

Společnosti se před půl rokem k boji proti projevům nenávisti samy zavázaly, kdy na konci května letošního roku podepsaly technologické společnosti Facebook, Twitter, Youtube, Google a Microsoft dohodu (tzv. etický kodex), podle níž musí přísněji dohlížet a bojovat proti projevům nenávisti na sociálních sítích, uvedl na svých stránkách server EurActiv.cz. V případě nahlášení nenávistného příspěvku musí údajně společnosti do 24 hodin přijmout příslušná opatření. Ta dle serveru v sobě zahrnují především odstranění daného obsahu či znemožnění přístupu k němu a součástí kodexu je ale i závazek užší spolupráce s občanskými organizacemi a zvyšování úsilí v boji proti projevům nenávisti na internetu.

Po půl roce od uzavření dohody si dle serveru nechala provést česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu, práva spotřebitelů, rovnost žen a můžu, Věra Jourová, která za vznikem dohody stála, studii jejího plnění. S výsledky dodržování kodexu však Evropská komise spokojená není. Společnosti prý neplní stanovenou dobu na mazání závadného obsahu a do 24 hodin přezkoumají pouze 40 procent nahlášených příspěvků, do 48 hodin je to potom 80 procent obsahu. Nejrychlejší je údajně v tomto ohledu Youtube, nejpomalejší naopak Twitter, věnuje se tématu také server zive.cz.

„Pokud mě a jednotlivé ministry chtějí Facebook, Youtube, Twitter a Microsoft přesvědčit, že nelegislativní přístup může fungovat, budou muset jednat rychle a v příštích měsících projevit více úsilí,“ uvedla dle serveru EurActiv.cz Jourová pro deník Financial Times.

Server dále uvádí, že etický kodex je dalším ze série opatření, díky kterým se internetoví giganti snaží vypořádávat s nenávistným či rasistickým obsahem na svých stránkách. Příkladem může být prý vytváření nástrojů, díky kterým mohou uživatelé vadný obsah tzv. nahlásit, nebo povinné školení zaměstnanců, kteří tyto nahlášené příspěvky analyzují.

Zpráva Komise dle serveru však upozornila také na jiné problémy, mezi které patří i velká nerovnoměrnost pokud jde o odstraňování rasistických příspěvků z internetových stránek v jednotlivých zemích Unie. Například v Německu nebo ve Francii je pravidelně smazáváno 50 % nenávistného obsahu, v Rakousku však pouze 11 % a v Itálii jde dokonce o 4 %.

Ministři spravedlnosti zemí EU se v Bruselu sejdou ve čtvrtek a na programu mají i projednání zmíněné zprávy, informuje dále server. Stejně tak se prý očekává, že si budou chtít s internetovými společnostmi vyjasnit i otázku boje s propagandou teroristů nebo pomoc při poskytování důkazů v procesech se zahraničními bojovníky.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon