romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropská komise vyzývá sociální média: Bojujte více proti dezinformacím, nenechte si platit za podporu manipulativních příspěvků

28.5.2021 9:35
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Evropská komise vydala novou sérii doporučení, v nichž vyzývá firmy, aby mimo jiné omezily publikování dezinformační reklamy či lépe umožňovaly lidem rozeznávat záměrně manipulativní příspěvky. Měly by také účinněji postupovat vůči automatickému šíření dezinformací či vytváření falešných účtů.

Facebook a Twitter v reakci uvedly, že aktivnější přístup podporují.

Velké internetové společnosti již v roce 2018 dobrovolně přistoupily ke kodexu, který obsahuje pravidla boje s dezinformacemi. Zavázaly se například, že zaručí transparentnost politické reklamy a že zakročí proti falešným a automatizovaným účtům.

Komise dnes doporučení tohoto kodexu aktualizovala, aby dokument odrážel rychlý vývoj šíření nepravdivých informací zejména v době covidové pandemie. EK by chtěla dosáhnout širšího zapojení firem, z nichž zvláště ty největší podnikají v rámci kodexu aktivní kroky. Ty Brusel považuje za pozitivní, ale ne zcela dostačující.

"Mluvím s představiteli platforem, protože jsou součástí problému a musí být i součástí řešení. Říkají mi, že nechtějí být dálnicí pro škodlivý obsah," řekla ČTK místopředsedkyně EK Věra Jourová, která dnes doporučení představila.

Platformy by si například měly vyměňovat informace o reklamách, jež některá z nich odmítla zveřejnit kvůli dezinformačnímu obsahu; cílem je, aby jejich zadavatelé neuspěli ani na jiných sítích. Spolupracovat na omezování reklam napomáhajících k šíření nepravdivých informací by měly i firmy zaměřené na prodej inzerce.

"Dezinformace by neměly být zdrojem příjmů," prohlásil eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Platformy mají podle kodexu také v rámci svých algoritmů usnadnit uživatelům, aby rozpoznali nepravdivé informace a mohli na ně sami upozornit. Musí však zároveň dbát na svobodu projevu a umožnit účinnou obranu lidem, jejichž příspěvky by byly za dezinformační označeny neprávem.

Kodex také požaduje, aby se firmy důsledněji odhalovaly šíření dezinformací pomocí automatických "botů", falešných či ukradených účtů či organizovaných kampaní.

"Podporujeme komisi v jejím zaměření na větší transparentnost pro uživatele a lepší spolupráci mezi platformami a v rámci reklamního ekosystému," uvedl Facebook v reakci na dnešní návrh.

Komise chce, aby se k dobrovolnému kodexu přihlásilo co nejvíce firem. Unijní exekutiva zároveň koncem loňského roku zveřejnila návrh závazné normy o digitálních službách, která stanovuje odpovědnost platforem za obsah zveřejněných příspěvků. O konkrétních parametrech nového nařízení budou letos vyjednávat členské státy s Evropským parlamentem.

Přečteno: 569x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komise, Facebook, Google, Twitter, dezinformace, ReklamaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo