romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský parlament bude na základě případu Stanislava Tomáše diskutovat o policejním násilí proti Romům v EU

3.11.2021 11:30
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

O policejním násilí proti Romům se bude diskutovat 23. listopadu na plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Debata proběhne v souvislosti s případem Stanislava Tomáše, který zemřel po zásahu policistů na konci června v Teplicích. Informoval o tom na sociální síti europoslanec romského původu z Německa Romeo Franz.

"Nakonec se nám po více než 3 měsících přesvědčování, po mnoha telefonátech, zprávách, článcích, protestech podařilo společnými silami zařadit na program plenárního zasedání Evropského parlamentu případ Stanislava Tomáše, mladého Roma z České republiky, který zemřel poté, co ho dva policisté dali na zem a zaklekli ho na zádech a krku," uvedl na sociální síti Facebook Romeo Franz, europoslanec za německé Zelené.

Podle oficiálního webu Evropského parlamentu se debata s názvem "Odsouzení policejního násilí páchaného na Romech v EU" uskuteční v úterý 23. listopadu od 12 hodin.

O násilí na Romech v přímé souvislosti s případem Stanislava Tomáše se bude také diskutovat na jednom z výborů EP. Debata s koordinátorkou Evropské komise pro boj proti rasismu Michaelou Moua proběhne ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci již 9. listopadu.

Stanislav Tomáš byl 19. 6. 2021 při zatýkání policisty v Teplicích násilím spoután a později zemřel. Záběry, které zveřejnil zpravodajský server Romea.cz, z jeho zatčení byly sdíleny na sociálních sítích a široce kritizovány českými i mezinárodními aktivisty a organizacemi, což vyvolalo protesty po celé Evropě. Na videu je vidět, jak policista klečí Stanislavovi na krku způsobem připomínajícím zákrok, při kterém byl v květnu 2020 zabit afroameričan George Floyd.

Na konci října policie zveřejnila krátké prohlášení, ve kterém s odvoláním na závěrečnou pitevní zprávu tvrdí, že mezi zákrokem policistů a úmrtím Stanislava Tomáše neexistuje žádná souvislost. Právník rodiny Stanislava Tomáše výsledek znaleckého posudku zpochybnil a Evropské centrum pro práva Romů v reakci uvedlo, že se jedná o obvyklou policejní rétoriku a dál bude prostřednictvím právního zástupce usilovat o spravedlnost v tomto případu.

Přečteno: 1464x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, Teplice, Evropský parlament, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo