Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Evropští ministři spravedlnosti vyzvou Facebook, aby přísněji odstraňoval hoaxy a výhrůžky

03. prosince 2015
Čtení na 2 minuty

Evropská rada ministrů spravedlnosti se chystá společně vyzvat sociální sít´ Facebook, aby přísněji a rychleji odstraňoval hoaxy a nenávistné výhrůžky. "Vážně o tom v radě ministrů debatujeme. My tady v Česku nejsme moc zajímaví, protože jsme malý trh, proto se snažíme domluvit, aby Evropa jako celek řekla Facebooku, že tyhle věci je potřeba hlídat,“ řekl serveru Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ten již dříve v souvislosti s výroky stíhaného lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky upozornil, že za podněcování k nenávisti hrozí až dva roky vězení. "Jedna věc je právo na vlastní názor, byť by byl sebenechutnější, a druhá věc je dezinformace. Kolují různé předělané fotky, falešné články. To je skutečně nebezpečné, to je kořen problémů,“ uvedl Pelikán a zdůraznil, že nejde o zavádění cenzury – mazat by se měly jen ty nejjasnější a nejkřiklavější příklady.

Facebook už v létě kritizoval za přístup ke zprávám s xenofobním obsahem německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Podlě něj při mazání příspěvků uplatňuje dvojí metr – automaticky odstraňuje všechny příspěvky, na nichž se objeví nazí lidé, rasistické a xenofobní příspěvky ale podle ministra i přes upozornění jiných uživatelů zůstávají dostupné.

Na zářijovém summitu OSN k udržitelném rozvoji v New Yorku zachytil mikrofon část soukromého rozhovoru mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem. Merkelová se Zuckkerbergera zeptala, zda jeho společnost hodlá něco udělat s rasistickými a xenofobními příspěvky, kterými je Facebook zaplaven v souvislosti s uprchlickou krizí. Zuckerberg kancléřce odpověděl, že se na tom pracuje.

V listopadu Německo dotlačilo sociální sít´ ke slibu, že v zemi toleranci ke xenofobním statusům a komentářům sníží. Výhrůžky fyzickým násilím zveřejněné na Facebooku v Německu budou napříště považovány za věrohodné hrozby a budou odstraňovány.

Se zástupci technologických firem jako Google nebo Facebook mluvila nedávno o podněcování nenávisti na internetu i eurokomisařka Věra Jourová. Podle ní je možné záhy provést změny ve třech oblastech – v rychlejším odhalení projevů nenávisti, jejich efektivnějším odstranění a lepším mechanismu ochrany obětí.

„Existuje stále více důkazů, že podněcování k nenávisti na internetu vede k násilí i mimo síť. Anonymita je na internetu některými naneštěstí zneužívána prostřednictvím velmi násilných výrazů a poselství. Mohou se zdát neškodné, ale posilují výraznější diskriminační reakce. Proto musíme urychlit práci vedoucí k omezení a vymýcení tohoto internetového fenoménu,“ prohlásila v rozhovoru pro Českou televizi Jourová.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon