romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropští ministři spravedlnosti vyzvou Facebook, aby přísněji odstraňoval hoaxy a výhrůžky

3.12.2015 10:50
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)

Evropská rada ministrů spravedlnosti se chystá společně vyzvat sociální sít´ Facebook, aby přísněji a rychleji odstraňoval hoaxy a nenávistné výhrůžky. "Vážně o tom v radě ministrů debatujeme. My tady v Česku nejsme moc zajímaví, protože jsme malý trh, proto se snažíme domluvit, aby Evropa jako celek řekla Facebooku, že tyhle věci je potřeba hlídat,“ řekl serveru Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ten již dříve v souvislosti s výroky stíhaného lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky upozornil, že za podněcování k nenávisti hrozí až dva roky vězení. "Jedna věc je právo na vlastní názor, byť by byl sebenechutnější, a druhá věc je dezinformace. Kolují různé předělané fotky, falešné články. To je skutečně nebezpečné, to je kořen problémů,“ uvedl Pelikán a zdůraznil, že nejde o zavádění cenzury – mazat by se měly jen ty nejjasnější a nejkřiklavější příklady.

Facebook už v létě kritizoval za přístup ke zprávám s xenofobním obsahem německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Podlě něj při mazání příspěvků uplatňuje dvojí metr - automaticky odstraňuje všechny příspěvky, na nichž se objeví nazí lidé, rasistické a xenofobní příspěvky ale podle ministra i přes upozornění jiných uživatelů zůstávají dostupné.

Na zářijovém summitu OSN k udržitelném rozvoji v New Yorku zachytil mikrofon část soukromého rozhovoru mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem. Merkelová se Zuckkerbergera zeptala, zda jeho společnost hodlá něco udělat s rasistickými a xenofobními příspěvky, kterými je Facebook zaplaven v souvislosti s uprchlickou krizí. Zuckerberg kancléřce odpověděl, že se na tom pracuje.

V listopadu Německo dotlačilo sociální sít´ ke slibu, že v zemi toleranci ke xenofobním statusům a komentářům sníží. Výhrůžky fyzickým násilím zveřejněné na Facebooku v Německu budou napříště považovány za věrohodné hrozby a budou odstraňovány.

Se zástupci technologických firem jako Google nebo Facebook mluvila nedávno o podněcování nenávisti na internetu i eurokomisařka Věra Jourová. Podle ní je možné záhy provést změny ve třech oblastech – v rychlejším odhalení projevů nenávisti, jejich efektivnějším odstranění a lepším mechanismu ochrany obětí.

„Existuje stále více důkazů, že podněcování k nenávisti na internetu vede k násilí i mimo síť. Anonymita je na internetu některými naneštěstí zneužívána prostřednictvím velmi násilných výrazů a poselství. Mohou se zdát neškodné, ale posilují výraznější diskriminační reakce. Proto musíme urychlit práci vedoucí k omezení a vymýcení tohoto internetového fenoménu,“ prohlásila v rozhovoru pro Českou televizi Jourová.

Přečteno: 586x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Facebook, Věra Jourová, Nenávist, Německo, Angela Merkelová, Robert Pelikán, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo