romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Exekuce: Chráněný účet má dlužníkům ochránit nezabavitelné minimum finančních prostředků

8.1.2021 19:25
Exekuce (Koláž: Romea.cz)
Exekuce (Koláž: Romea.cz)

Celkem 800 tisíc Čechů má více jak 10 milionů exekucí. To činí z problematiky exekucí závažný celospolečenský problém, který se uvadající ekonomikou a pandemií prohlubuje. Dosavadní legislativa umožňující exekutorům často drastický postup při zabavování dostupných finančních prostředků i majetku vede dlužníky k práci načerno. Za ní pak dostávají odměnu v hotovosti, mít standardní účet nepřichází v úvahu.

To by se razantně mělo změnit s příchodem takzvaného chráněného účtu. Jde o zvláštní bankovní účet, na kterém by mohli mít lidé v exekuci nezabavitelné peníze beze strachu, že jim i na ně "sáhne" exekutor. Doposud to bylo tak, že zaměstnavatel strhne dlužníkovi ze mzdy exekuční srážky a na účet pošle nezabavitelné minimum. Ovšem i na tuto částku může proti elementární logice věci exekutor sáhnout. Aby problémů nebylo málo, banky si za vedení účtu postiženého exekucí účtují v průměru 250 korun měsíčně. Navíc za každou odpověď banky exekutorovi na otázku, zda má dlužník a účtu nějaké peníze a kolik, si banka z dlužníkova účtu strhne dalších 300 korun.

Poslanci Kateřina Valachová (ČSSD) a Patrik Nacher (ANO) předložili návrh na uzákonění institutu chráněného účtu, který má dlužníkům pomoci. Nezabavitelné minimum by na tomto účtu zůstalo skutečně nezabavitelné. Sněmovna návrh podpořila, v polovině prosince i Senát, který ovšem navrhl úpravy a návrh se tak vrací do sněmovny. Má ale většinovou podporu, takže se očekává jeho schválení.

Organizace zabývající se problémem exekucí vznik chráněného účtu oceňuje. "Zřízení chráněných účtů vítám. Dlužníci si tak budou moci normálně posílat peníze z účtu na účet a platit platební kartou. Je to základní věc, kterou jim upíráme. Nyní musí kvůli zaplacení složenek běžet na poštu, kam se třeba v případě, kdy pracují na dvanáctihodinové směny, ani včas nedostanou," řekl pro server Aktualne.cz Petr Schneedörfler ze spolku Lighthouse, který pomáhá lidem ve výkonu trestu, mimo jiné s jejich případnými dluhy.

Výhodami chráněného účtu jsou větší finanční svoboda a jistota pro dlužníka, ale také nižší riziko, že si dlužník bude nucen půjčovat u lichvářů, protože se nedostane ke své výplatě.

Přečteno: 646x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Exekuce, dluh, Finance, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo