romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Exekutor Podkonický si měl účtovat neoprávněné poplatky. Člověk v tísni chce pomoc poškozeným, Československá romská unie se obrátí na Ivana Bartoše

9.2.2022 9:49
Juraj Podkonický (FOTO: repro Česká televize)
Juraj Podkonický (FOTO: repro Česká televize)

Podle znaleckého posudku organizace Člověk v tísni využíval exekutor Juraj Podkonický nekalých praktik, díky kterým si připisoval vyšší odměny za uzavření exekucí v rámci využití Milostivého léta. Organizace proto vyzvala všechny, kterým exekutor naúčtoval zvláštní poplatek za osobní doručení, aby se napsali na e-mail TO.Podkonicky@clovekvtisni.cz. K výzvě se přidala i Československá romská unie, která se chce v této souvislosti obrátit na místopředsedu vlády Ivana Bartoše.

Znalecký posudek Člověka v tísni vznesl vážné podezření na to, že jeden z nejvlivnějších exekutorů v zemi a bývalý prezident Exekutorské komory Juraj Podkonický využíval počítačově vytvořené koláže, kterými získával nárok na vyšší odměnu od klientů při využití Milostivého léta. Informovala o tom v pořadu 168 hodin Česká televize.

Místo 908 korun, které byly jako odměna pro exekutory přesně vymezeny, si tak připisoval nárok na dalších 242 korun za osobní doručení. Jeho takzvané doručenky však byly zřejmě falešné.

VIDEO


Posudek organizace Člověk v tísni zkoumal čtyři doručenky z rozmezí dvou let. "Umístění razítka a podpisu na všech čtyřech dokumentech je naprosto shodné a svědčí o tom, že soubory nejspíš vznikly automatickým generováním nějakým programem, nebo vytvořením z jedné šablony, kde jsou tyto prvky umístěny vždy stejně,“ uvádí posudek.

Československá romská unie se v této souvislosti chce obrátit na místopředsedu vlády Ivana Bartoše. "Vyzveme Ivana Bartoše, aby poslanci iniciovali změnu exekutorského zákona. Naše organizace je za splácení dluhů na ochranu věřitelům, ale budeme tvrdě bojovat za zneužívání starých lidí, svobodných matek a Romů," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz zakladatel Československé romské unie Štefan Pongo.

"V případu Juraje Podkonického budeme podporovat navrácení peněz poškozeným," dodal Pongo.

"Pokud soudní exekutor požaduje náhradu za osobní doručování, které ale neproběhlo, tak je to v rozporu se zákonem. Věc rozhodně nezapadne, naše kontrolní komise to v tuto chvíli pečlivě analyzuje a je pravděpodobné, že bude poslána kontrola," uvedla pro Českou televizi mluvčí Exekutorské komory Evy Rajlichové.

Juraj Podkonický se stal prezidentem Exekutorské komory již po jejím vzniku v roce 2001. Svůj mandát obhájil a prezidentem tak byl až do roku 2009.

Přečteno: 894x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Exekuce, Člověk v tísni, podvodHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo