romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Exekutoři vyhrožují zabavením notebooků, které děti potřebují k distanční výuce. Člověk v tísni vyzývá k zastavení nepřiměřeného nátlaku ze strany exekutorů.

12.11.2020 22:13
Exekuce (Koláž: Romea.cz)
Exekuce (Koláž: Romea.cz)

Od začátku krize se na help linku Člověka v tísni, která se soustředí na poskytování pomoci v souvislosti s problémy s příjmy a zadlužením, obrátilo více než 2500 jednotlivců a rodin. V posledních dnech se na linku začalo ozývat stále více lidí, kteří čelí nepřiměřenému tlaku ze strany vykonavatelů některých exekutorů. Ti se zřejmě rozhodli „využít“ několika týdnů, které zbývají do plánovaného přijetí moratoria na zákaz mobiliární exekuce, k enormnímu zvýšení tlaku na dlužníky. Nárůst těchto případů oproti běžnému stavu je opravdu značný, typicky se jedná o žádosti o pomoc v situaci, kdy vykonavatel po dlužníkovi požaduje nesmyslně a nepřiměřeně vysoké částky, které mají zabránit odvezení sepsaného majetku.

„Ve vypjatých chvílích, jako je přicházející ekonomická krize, se ukazuje, jak je současné nastavení systému v ČR neudržitelné. Exekutoři jako soukromí podnikatelé maximalizují zisk i za cenu nucení dlužníků do dalších půjček, vyhrožováním zabavením počítačů a modemů dětem, které je potřebují k distanční výuce. Ukazuje se, že systém podnikání v exekucích nepůjde opravit jinak než jeho zrušením a návratem vymáhání pod kontrolu státu, tak jako tomu je v osmi z deseti nejvyspělejších států Evropy,“ řekl Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni. 

V rámci nabízené pomoci se organizace rozhodla od pondělí 9. 11. prodloužit fungování zmíněné help linky každý všední den až do 22 hodin. Od 17 do 22 h se dluhoví poradci zaměří na poskytování krizové intervence právě lidem, které doma navštíví vykonavatel exekutora, a oni si z jakéhokoliv důvodu neví rady. Zároveň Člověk v tísni v úterý 10. 11. odeslal otevřený dopis Exekutorské komoře s výzvou, aby dohlédla na své členy, kteří se pohybují na hraně svého zmocnění a rozhodně za hranou přiměřenosti a rozumnosti.

„Zkušenosti z naší praxe hovoří jasně v tom smyslu, že někteří exekutoři volí takové postupy, které rodiny potápí do větší bídy. V Parlamentu ČR v současné chvíli leží návrh zákona, který by měl opět zavést moratorium mobiliárních exekucí. Obecně se očekává jeho přijetí, což by znemožnilo výkon těchto exekucí na několik dalších měsíců. Exekutorská komora s tímto návrhem nesouhlasí, na což má samozřejmě právo. Nicméně i tak by měla dohlédnout na dodržování férového provádění úkonů ze strany exekutorů. K tomu jsme ji otevřeným dopisem vyzvali,“ dodal Daniel Hule, vedoucí dluhového poradenství společnosti Člověk v tísni a dodává: „Budeme také rádi, pokud nám veřejnost zašle kopie textových zpráv či emailů, které jim byly v souvislosti s mobiliárním vymáháním zaslány, či nahrávky telefonátů s vykonavateli na adresu jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz.

OTEVŘENÝ DOPIS EXEKUTORSKÉ KOMOŘE

11. 11. 2020

Výzva o zastavení nepřiměřeného tlaku při mobiliárních exekucích ze strany některých exekutorských úřadů

Vážený pane prezidente EK, vážení členové prezidia EK,

jak jistě víte, v Parlamentu ČR v současné chvíli leží návrh zákona, který by měl opět zavést moratorium mobiliárních exekucí. Obecně se očekává jeho přijetí, což by znemožnilo výkon těchto exekucí na několik dalších měsíců. Víme, že EK s tímto návrhem na rozdíl od jara nesouhlasí. Přesto věříme, že i za této situace je jedním hlavních zájmů EK (jako stavovské organizace zastřešující práci exekutorských úřadů v ČR) dodržování platných pravidel, které mají zajistit férovost prováděných úkonů ze strany exekutorů.

Organizace Člověk v tísni se kromě mnoha jiných aktivit zabývá i pomocí a podporou lidem, kteří své dluhy nezvládli. V rámci našeho dluhového poradenství jsou právě exekuce jedním z nejdůležitějších témat, které naši poradci s lidmi řeší. V současnosti poskytujeme dluhové poradenství především skrz naší dluhovou help linku, na kterou zavolalo s prosbou o radu a pomoc od začátku pandemie přes 2500 lidí. V posledních dnech se nám začali stále více ozývat lidé, kteří čelí nepřiměřenému tlaku od vykonavatelů některých exekutorů, kteří se zřejmě rozhodli „využít“ těch několika týdnů, které zbývají do přijetí moratoria, k enormnímu zvýšení tlaku na dlužníky. Nárůst těchto případů oproti běžnému stavu je opravdu značný, typicky se jedná o žádosti o pomoc v situaci, kdy vykonavatel po dlužníkovi požaduje nesmyslně a nepřiměřeně vysoké částky, které mají zabránit odvezení zabaveného majetku.

Přestože máme na mnoho věcí týkajících se exekucí rozdílné názory, věříme, že náš konečný cíl je společný. Tou metou jsou spravedlivě vykonané exekuce. Pro Vás tímto žádáme o vydání veřejné výzvy pracovníkům všech exekutorských úřadů v ČR, aby se v následujících dnech a týdnech vyvarovali jakémukoliv nepřiměřenému nátlaku na dlužníky, kterým si chtějí kompenzovat budoucí několikaměsíční zákaz provádění mobiliárních exekucí. Věříme, že i Vy si uvědomujete dramatickou situaci mnoha lidí, které současná situace uvrhla do existenčních problémů. Enormní nátlak jejich situaci ještě zhoršuje, nutí je brát si nevýhodné půjčky a přijímat jiná nesmyslná opatření, což v konečném důsledku povede k ještě horší schopnosti vypořádat se svými dluhy. A to je, alespoň doufáme, nepřijatelné nejen pro nás, ale i pro Exekutorskou komoru.

Rádi bychom vás také informovali, že v rámci námi nabízené pomoci jsme se rozhodli od pondělí 9. 11. prodloužit fungování naší help linky každý všední den až do 22 hodin. Od 17 do 22 h se naši poradci zaměří na poskytování krizové intervence právě lidem, které doma navštíví vykonavatel exekutora, a oni si z jakéhokoliv důvodu neví rady.

S pozdravem,

Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství, Člověk v tísni, o. p. s.

ryz, TZ organizace Člověk v tísni
Přečteno: 1307x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Exekuce, Člověk v tísniHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo