romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Extremista Bartoš je u soudu. Popíral a schvaloval genocidu, podněcoval nenávist vůči Židům a uprchlíkům

20.7.2017 12:53
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)

Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš chce, aby soud přečetl všechny knihy, kvůli kterým čelí obžalobě z popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa. Soudkyně Pavla Hájková jeho žádost zamítla pro nadbytečnost, Bartošův obhájce ale zvažuje, že se proti jejímu rozhodnutí bude bránit. Případem se dnes začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 1, jednání bude pokračovat v říjnu.

"Mám za to, že pokud je někdo souzen za to, že měl napsat nebo vydat nějakou knihu, mělo by být možné před soudem tu knihu přečíst, aby bylo ve veřejném hlavním líčení možno spatřit nebo se vůbec dozvědět, za co je ten člověk stíhán," řekl po skončení jednání novinářům Bartošův obhájce Robert Cholenský.

Dodal, že zvažuje další obranu proti postupu soudu. Podle Hájkové však stížnost proti zamítnutí v tomto případě podat nelze. "Je to normální procesní postup. Já jsem zamítla návrh na provedení tohoto důkazu pro nadbytečnost, protože mi postačují výňatky, které mám ve spise a které budu u příštího jednání číst," řekla ČTK Hájková.

V říjnu soud vyslechne znalce, který ve svém posudku Bartošovo jednání označil za formu neonacismu. Měl by také přehrát Bartošovy projevy a články, které napsal. Na výslechu dalších svědků netrval ani státní zástupce, ani obhajoba.

Podle obžaloby Bartoš vydával protižidovské knihy. Ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu přisuzoval Židům podle státního zástupce Jana Maršálka pouze negativní vlastnosti a předkládal překroucená, selektivně vybraná a neprokázaná tvrzení, kterými se snažil upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa, imigrantů a muslimů.

Před soudem dnes Bartoš nevypovídal, přednesl jen krátké vyjádření. Na přečtení knih prý trvá proto, aby "soudkyně mohla posoudit, co v nich skutečně je". "Určitě nemůže být nikdo v demokracii souzen za to, že napsal, vydal nebo distribuoval knihu," řekl. Na dotaz novinářky, zda nemá rád Židy, Bartoš odpověděl, že "to je nesmysl".

Justice už Bartoše potrestala roční podmínkou za protižidovský text, který zanechal u pomníčku zavražděné Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. Bartoš dnes řekl, že proti pravomocnému rozsudku podal dovolání, kterým by se měl zabývat Nejvyšší soud v Brně.

Přečteno: 3632x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Adam B. Bartoš, Soud, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Národní demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo