romea - logo
21. října 2020 (středa)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremista Bartoš je u soudu. Popíral a schvaloval genocidu, podněcoval nenávist vůči Židům a uprchlíkům

20.7.2017 12:53
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)

Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš chce, aby soud přečetl všechny knihy, kvůli kterým čelí obžalobě z popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa. Soudkyně Pavla Hájková jeho žádost zamítla pro nadbytečnost, Bartošův obhájce ale zvažuje, že se proti jejímu rozhodnutí bude bránit. Případem se dnes začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 1, jednání bude pokračovat v říjnu.

"Mám za to, že pokud je někdo souzen za to, že měl napsat nebo vydat nějakou knihu, mělo by být možné před soudem tu knihu přečíst, aby bylo ve veřejném hlavním líčení možno spatřit nebo se vůbec dozvědět, za co je ten člověk stíhán," řekl po skončení jednání novinářům Bartošův obhájce Robert Cholenský.

Dodal, že zvažuje další obranu proti postupu soudu. Podle Hájkové však stížnost proti zamítnutí v tomto případě podat nelze. "Je to normální procesní postup. Já jsem zamítla návrh na provedení tohoto důkazu pro nadbytečnost, protože mi postačují výňatky, které mám ve spise a které budu u příštího jednání číst," řekla ČTK Hájková.

V říjnu soud vyslechne znalce, který ve svém posudku Bartošovo jednání označil za formu neonacismu. Měl by také přehrát Bartošovy projevy a články, které napsal. Na výslechu dalších svědků netrval ani státní zástupce, ani obhajoba.

Podle obžaloby Bartoš vydával protižidovské knihy. Ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu přisuzoval Židům podle státního zástupce Jana Maršálka pouze negativní vlastnosti a předkládal překroucená, selektivně vybraná a neprokázaná tvrzení, kterými se snažil upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa, imigrantů a muslimů.

Před soudem dnes Bartoš nevypovídal, přednesl jen krátké vyjádření. Na přečtení knih prý trvá proto, aby "soudkyně mohla posoudit, co v nich skutečně je". "Určitě nemůže být nikdo v demokracii souzen za to, že napsal, vydal nebo distribuoval knihu," řekl. Na dotaz novinářky, zda nemá rád Židy, Bartoš odpověděl, že "to je nesmysl".

Justice už Bartoše potrestala roční podmínkou za protižidovský text, který zanechal u pomníčku zavražděné Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. Bartoš dnes řekl, že proti pravomocnému rozsudku podal dovolání, kterým by se měl zabývat Nejvyšší soud v Brně.

Přečteno: 3651x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Adam B. Bartoš, Soud, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Národní demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár schvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo