romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Extremista Bartoš je u soudu. Popíral a schvaloval genocidu, podněcoval nenávist vůči Židům a uprchlíkům

20.7.2017 12:53
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)

Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš chce, aby soud přečetl všechny knihy, kvůli kterým čelí obžalobě z popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa. Soudkyně Pavla Hájková jeho žádost zamítla pro nadbytečnost, Bartošův obhájce ale zvažuje, že se proti jejímu rozhodnutí bude bránit. Případem se dnes začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 1, jednání bude pokračovat v říjnu.

"Mám za to, že pokud je někdo souzen za to, že měl napsat nebo vydat nějakou knihu, mělo by být možné před soudem tu knihu přečíst, aby bylo ve veřejném hlavním líčení možno spatřit nebo se vůbec dozvědět, za co je ten člověk stíhán," řekl po skončení jednání novinářům Bartošův obhájce Robert Cholenský.

Dodal, že zvažuje další obranu proti postupu soudu. Podle Hájkové však stížnost proti zamítnutí v tomto případě podat nelze. "Je to normální procesní postup. Já jsem zamítla návrh na provedení tohoto důkazu pro nadbytečnost, protože mi postačují výňatky, které mám ve spise a které budu u příštího jednání číst," řekla ČTK Hájková.

V říjnu soud vyslechne znalce, který ve svém posudku Bartošovo jednání označil za formu neonacismu. Měl by také přehrát Bartošovy projevy a články, které napsal. Na výslechu dalších svědků netrval ani státní zástupce, ani obhajoba.

Podle obžaloby Bartoš vydával protižidovské knihy. Ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu přisuzoval Židům podle státního zástupce Jana Maršálka pouze negativní vlastnosti a předkládal překroucená, selektivně vybraná a neprokázaná tvrzení, kterými se snažil upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa, imigrantů a muslimů.

Před soudem dnes Bartoš nevypovídal, přednesl jen krátké vyjádření. Na přečtení knih prý trvá proto, aby "soudkyně mohla posoudit, co v nich skutečně je". "Určitě nemůže být nikdo v demokracii souzen za to, že napsal, vydal nebo distribuoval knihu," řekl. Na dotaz novinářky, zda nemá rád Židy, Bartoš odpověděl, že "to je nesmysl".

Justice už Bartoše potrestala roční podmínkou za protižidovský text, který zanechal u pomníčku zavražděné Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. Bartoš dnes řekl, že proti pravomocnému rozsudku podal dovolání, kterým by se měl zabývat Nejvyšší soud v Brně.

Přečteno: 3648x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Adam B. Bartoš, Soud, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Národní demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo