romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremista Bartoš podle obžaloby vyvracel existenci plynových komor

20.2.2017 18:25
Předseda krajně pravicové Národní demokracie Adam B. Bartoš byl 28. 4. 2016 zadržen policií.
Předseda krajně pravicové Národní demokracie Adam B. Bartoš byl 28. 4. 2016 zadržen policií.

Předseda krajně pravicové Národní demokracie Adam B. Bartoš čelí v obžalobě mimo jiné tomu, že vyvracel existenci plynových komor v nacistických koncentračních táborech. Podle obžaloby také tvrdil, že Židé nadsazují počet židovských obětí usmrcených během druhé světové války. Ve svých projevech a článcích Bartoš podle spisu podsouval negativní pohled na Židy, obdobně se vyjadřoval o imigrantech z Blízkého východu a severní Afriky. Obžalobu má ČTK k dispozici.

Bartoš byl obžalován na začátku ledna. Obvodní soud pro Prahu 1, který se případem bude zabývat, jednání zatím nenařídil. Za podněcování nenávisti, hanobení národa a popírání a schvalování genocidy hrozí Bartošovi až tři roky vězení.

Podle obžaloby Bartoš Židům v projevech, článcích nebo komentářích na internetu přisuzoval pouze negativní vlastnosti a předkládal překroucená, selektivně vybraná a neprokázaná tvrzení, kterými se snažil upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa. Prodával také protižidovské knihy, v projevech podle spisu útočil i na imigranty či muslimy. "Jestliže chtěl obviněný zviditelnit a propagovat politickou stranu Národní demokracie a je-li ideou či programem této politické strany antisemitismus, rasová nenávist, pak jde podle znalce zřejmě o formu neonacismu," uvádí obžaloba.

Bartoš v přípravném řízení nevypovídal. Ve stížnosti proti obvinění se ale odvolával na právo na svobodu projevu. Své projevy Bartoš považuje za "investigativní žurnalistiku, přičemž jeho investigativní činnost by měla požívat širší ochrany". Výroky, kvůli kterým je obžalován, jsou podle něj vytrženy z kontextu.

Bartošova vyjádření však podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové nemohou být vytržené z kontextu, protože mají "standardní a neměnný ráz". V obžalobě státní zástupkyně mimo jiné cituje rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého nesmí být právo jednotlivce na vyjádření politického postoje zaměňováno za právo "libovolnými prostředky hlásat zlo".

Bartoš byl loni v říjnu nepravomocně potrestán roční podmínkou za své počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899. U hrobu Bartoš s někdejším místopředsedou strany Ladislavem Zemánkem zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: "Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." U Zemánka soud od potrestání upustil.

Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté za ni odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval například Tomáš Garrigue Masaryk.

Přečteno: 1505x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Nenávist, Národní demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo