romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremisté doporučují volit Zemana, Vandasovci a Štěpánovci na jedné lodi

Praha, 23.1.2013 16:16, (ROMEA)
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Na stranu Miloše Zemana se v nadcházející prezidentské volbě postavili jak levicoví, tak pravicoví extremisté. Podporu mu vyjádřila extrémně levicová Komunistická strana Československa (KSČ), kterou vede předlistopadový komunistický vládce Miroslav Štěpán. Na víkendovém sjezdu extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) vyjádřil podporu Zemanovi její vůdce Tomáš Vandas.

„Osobně to vidím jako volbu mezi dvěma zly, z nichž jedno je možná menší, rozumíme mu, protože umí česky. To druhé, tomu nerozumíme vůbec, nejsou-li tam titulky, nějaký brblající kníže," uvedl vůdce extremistů z DSSS Tomáš Vandas na V. celostátním sjezdu strany v Praze. „Já osobně, a říká se mi to velmi špatně, budu muset podpořit Miloše Zemana. Nepřeji si totiž, aby se na Pražském hradě mluvilo německy, aby tam vlála cizí vlajka, aby tam byl usínající kníže, který bude mít pohovku na každém kroku, aby to bylo ostuda České republiky," urážel Schwarzenberga extremista. Doporučení volit Miloše Zemana bylo zveřejněno i na oficiálních stránkách DSSS.

Ani extremisté z KSČ se svojí xenofobií netají a na svém webu píší: "Jak uvádíme v našem vnitrostranickém listu Československý komunista – JISKRA, č. 155/2012, i my komunisté se jako účastníci prezidentských přímých voleb považujeme za spoluodpovědné za jejich výsledek. Naši pozici jsme vyjádřili heslem „ZEMAN NA HRAD!“ a doporučili jsme nejen sami sobě účast při těchto volbách. Nyní, tj. před druhým kolem přímé volby prezidenta ČR, Komunistická strana Československa vyzývá nejen své voliče, kteří ji podpořili v krajských a senátních volbách, ale všechny občany ČR, kterým není lhostejný osud naší země, aby dali ve druhém kole hlas vítězi kola prvního - Čechovi MILOŠI ZEMANOVI. Apelujeme v této věci na voliče naléhavě, protože zvolením K. Schwarzenberga, potomka pobělohorské šlechty a významného představitele kosmopolitní světové buržoazie, by se bezesporu otevřela cesta podřízení českých politických, ekonomických a kulturních zájmů zájmům mezinárodní buržoazie. Vždyť již v těchto dnech sám zašel tak daleko, že zpochybňoval platnost Benešových dekretů. Komunistická strana Československa, která vznikla v roce 1921, se obrací na všechny občany ČR, aby v zájmu zdejšího lidu a naší země podpořili kandidaturu ING. MILOŠE ZEMANA, CSc. a nedopustili tak rozplynutí našeho malého národa v soukolí celoevropského prostoru."

Kdo nevolí Zemana není Čech

Nacionalistickou kartu vytáhl do do boje možná i samotný volební tým Miloše Zemana. V několika domovech pro seniory v Českých Budějovicích se objevily letáky podporující Miloše Zemana a obsahují přitom zkreslené až lživé informace. Podle politologů je taková agitace za hranou vkusu a etiky. Napsal server iDNES.cz.

"Kdo nevolí Zemana, není Čech," hlásá například leták s oficiálním logem Zemanovy kampaně. Bývalého premiéra popisuje jako politika, který bojuje proti kůrovci, staví se proti restitucím, amnestiím, je pro bezplatné zdravotnictví a školství. Na druhé straně pamfletu je zobrazen spící Karel Schwarzenberg s výčtem, jak škodí Česku. "Souhlasí, aby i základní zdravotní péče byla poskytována občanům za předražené platby. Dožaduje se restitucí svých feudálních držav, tedy chce, abychom mu platili nájem a pracovali na něj." Čtenář se dále dozví, že Schwarzenberg je zastáncem kůrovce a odmítá dělat cokoli proti korupci.

Taková kampaň se nelíbí řediteli domova Janu Bulvasovi. "Způsob podpory, který zvolili příznivci Miloše Zemana, založený na lžích a polopravdách uvedených na letáku distribuovaném mezi seniory s jednoznačným cílem pošpinit druhého kandidáta, se mi jeví jako podlost," řekl Bulvas. "Měřítkem češství rozhodně není volba Zemana prezidentem republiky, jak vyzývá lživý leták," prohlásil.

Zneklidnění vyjádřili i politologové. Ne snad kvůli formě pamfletů, ale spíše kvůli jejich obsahu. "Pokud jsou to letáky oficiálně šířené kampaní Miloše Zemana, pak je to zoufalé a alarmující," podotkl politolog z Jihočeské univerzity Salim Murad. "Takové letáky jsou za jakoukoli etickou hranicí. Je to na úrovni šíření poplašné zprávy," uvedl pro iDNES.cz.

Zda letáky pocházejí přímo ze Zemanovy centrály, nebo jsou jen dílem místních podporovatelů, není však jisté.

I Severočeská ČSSD brnká na strunu nacionalismu

Vedení ČSSD v Ústeckém kraji sepsalo doporučení, kde voličům podsouvá, že výběr mezi Zemanem a Schwarzenbergem je otázkou vlastenectví. Již dříve severočeská ČSSD útočila rasisticky na Romy.

Proč by měli vlastenci volit právě Zemana, zdůvodňuje krajský místopředseda strany Jaroslav Foldyna Benešovými dekrety, které Karel Schwarzenberg neobratně komentoval v televizní debatě. "Vlastenci by měli Miloše Zemana volit kvůli tomu, že se Schwarzenberg distancoval od Benešových dekretů," tvrdí podle iDNES.cz Foldyna

Schwarzenberg v televizní debatě prezidentských kandidátů řekl, že Benešovy dekrety již nejsou platné. Druhý den upřesnil, že chtěl vyjádřit, že jsou právně vyhaslé.

"Sudetoněmecká karta se vytahuje před každými prezidentskými volbami. Vždy se to opakuje bez následků, ale tentokrát je to vyostřené," poznamenal na serveru iDNES.cz ke snahám udělat z dekretů volební téma Zdeněk Zbořil z Ústavu politologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

ryz, iDNES.cz, Denik.cz
Přečteno: 2262x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Prezident, Prezidentské volby, Extremismus, DSSS, Facebook, Miloš ZemanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo