romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremisté z DSSS pozvali do ČR militantní neonacisty z ukrajinského Pravého sektoru

Praha, 26.2.2014 0:04, (ROMEA)
Střety ukrajinských radikálů z Pravého sektoru s ozbrojenci ze zvláštní jednotky Berkut.
Střety ukrajinských radikálů z Pravého sektoru s ozbrojenci ze zvláštní jednotky Berkut.

Extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti pozvala do České republiky zástupce neonacistického uskupení Pravý sektor, což je vedle demokratických stran Vlast (představitelé: Arsenij Jaceňuk, Julia Tymošenková) a UDAR (Vitalij Kličko) a fašistické strany Svoboda (Oleg Ťahnybok) jedna z významných radikálních skupiny podílejících se na současných revolučních změnách na Ukrajině.

"Podle posledního vývoje událostí na Ukrajině je zřejmé, že právě členové a sympatizanti Pravého sektoru sehráli rozhodující roli v protestech, které se snažili a stále ještě snaží přivlastnit si proevropští kolaboranti v čele s Kličkem či Tymošenkovou," píšou extremisté z DSSS v tiskové zprávě.

Hnutí Pravý sektor, k němuž se na Ukrajině na sociálních sítích hlásí až 100.000 lidí, sdružuje hlavně radikály z různých nacionalistických skupin (Trojzubec Stěpana Bandery, Ukrajinští nacionalisté, Patrioti Ukrajiny nebo Bílé kladivo), včetně fotbalových hooligans klubu Dynamo Kyjev, kteří se nabalili na oprávněné protesty proti bývalé vládní moci. Slovo "sektor" v názvu organizace je odvozeno od pojmenování jednotlivých oddělení na tribunách fotbalového stadionu. Podle znalců jde o volné sdružení pravicových radikálů z celé země.

Skupiny maskovaných bojovníků Pravého sektoru napadali při demonstracích policisty železnými tyčemi, kamením a lahvemi se zápalnou směsí a kryli se "trofejními" štíty policistů získanými v pouličních bojích. Na některých fotografií je vidět, že na štítech měli nakreslený Ódinův kříž, symbol, který používal Ku-klux-klan a neonacistické šífry 14 (14 slov Davida Lane) a 88 (Heil Hitler). Aktivních členů má Pravý sektor asi 300.

Pravý sektor je radikální část hlavní politické síly ukrajinské extremní pravice strany Svoboda, kterou vede Oleg Ťanybok. "Kdybych měl hledat příklad a porovnat ji s nějakou krajně pravicovou stanou ve východní Evropě, tak určitě maďarský Jobbik. Svoboda je dost podobná, je to politická strana, která má vlastní návrh ústavy, který by přinesl mnoho hrozných věcí, jako třeba trest smrti za takzvaně „anti-ukrajinské aktivity,“ což není potřeba dál komentovat. V podstatě cokoli, co jde proti této straně, může být považováno za „anti-ukrajinské“," citoval server Antifa.cz ukrajinského anarcho-syndikalista Denyse, který poskytl rozhovor americkému rádio Asheville.

Strana Svoboda se hlásí k odkazu Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), což je fašistické hnutí z období mezi světovými válkami, a Ukrajinské povstalecké armády (UPA) kontroverzního Stepana Bandery. Svoboda se ztotožňuje s ideologií německého národního socialismu (Výroční zpráva Institutu Stevena Rotha pro výzkum antisemitismu a rasismu) a každý rok slaví založení ukrajinské divize Waffen SS. Vystupuje proti vlivu Ruska na Ukrajině a vymezuje se proti komunistické minulosti země. Nechvalně známá je také svou antisemitskou a rasistickou rétorikou.

V létě 2013 se její členové sešli s členy německé krajně pravicové strany NPD (Národnědemokratická strana Německa), údajně mají také vazby na francouzskou Front National (Národní fronta) vedenou Marine Le Penovou, uvádí server Zeit Online.

Prvního ledna 2014 uspořádala Svoboda pochod patnácti tisíc lidí, kterým oslavila narozeniny Stepana Bandery. Strana používá nacionalistickou červeno-černou vlajku, kterou FIFA označila za rasistický symbol a zakázala její používání při fotbalových zápasech.

V posledních volbách získala Ťahnybokova Svoboda nicméně překvapivě více než 10 procent hlasů a s 38 mandáty v 450členném parlamentu je čtvrtou nejsilnější stranou.

Přečteno: 2787x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Antisemitismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo