romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Extremisté z DSSS pozvali do ČR militantní neonacisty z ukrajinského Pravého sektoru

Praha, 26.2.2014 0:04, (ROMEA)
Střety ukrajinských radikálů z Pravého sektoru s ozbrojenci ze zvláštní jednotky Berkut.
Střety ukrajinských radikálů z Pravého sektoru s ozbrojenci ze zvláštní jednotky Berkut.

Extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti pozvala do České republiky zástupce neonacistického uskupení Pravý sektor, což je vedle demokratických stran Vlast (představitelé: Arsenij Jaceňuk, Julia Tymošenková) a UDAR (Vitalij Kličko) a fašistické strany Svoboda (Oleg Ťahnybok) jedna z významných radikálních skupiny podílejících se na současných revolučních změnách na Ukrajině.

"Podle posledního vývoje událostí na Ukrajině je zřejmé, že právě členové a sympatizanti Pravého sektoru sehráli rozhodující roli v protestech, které se snažili a stále ještě snaží přivlastnit si proevropští kolaboranti v čele s Kličkem či Tymošenkovou," píšou extremisté z DSSS v tiskové zprávě.

Hnutí Pravý sektor, k němuž se na Ukrajině na sociálních sítích hlásí až 100.000 lidí, sdružuje hlavně radikály z různých nacionalistických skupin (Trojzubec Stěpana Bandery, Ukrajinští nacionalisté, Patrioti Ukrajiny nebo Bílé kladivo), včetně fotbalových hooligans klubu Dynamo Kyjev, kteří se nabalili na oprávněné protesty proti bývalé vládní moci. Slovo "sektor" v názvu organizace je odvozeno od pojmenování jednotlivých oddělení na tribunách fotbalového stadionu. Podle znalců jde o volné sdružení pravicových radikálů z celé země.

Skupiny maskovaných bojovníků Pravého sektoru napadali při demonstracích policisty železnými tyčemi, kamením a lahvemi se zápalnou směsí a kryli se "trofejními" štíty policistů získanými v pouličních bojích. Na některých fotografií je vidět, že na štítech měli nakreslený Ódinův kříž, symbol, který používal Ku-klux-klan a neonacistické šífry 14 (14 slov Davida Lane) a 88 (Heil Hitler). Aktivních členů má Pravý sektor asi 300.

Pravý sektor je radikální část hlavní politické síly ukrajinské extremní pravice strany Svoboda, kterou vede Oleg Ťanybok. "Kdybych měl hledat příklad a porovnat ji s nějakou krajně pravicovou stanou ve východní Evropě, tak určitě maďarský Jobbik. Svoboda je dost podobná, je to politická strana, která má vlastní návrh ústavy, který by přinesl mnoho hrozných věcí, jako třeba trest smrti za takzvaně „anti-ukrajinské aktivity,“ což není potřeba dál komentovat. V podstatě cokoli, co jde proti této straně, může být považováno za „anti-ukrajinské“," citoval server Antifa.cz ukrajinského anarcho-syndikalista Denyse, který poskytl rozhovor americkému rádio Asheville.

Strana Svoboda se hlásí k odkazu Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), což je fašistické hnutí z období mezi světovými válkami, a Ukrajinské povstalecké armády (UPA) kontroverzního Stepana Bandery. Svoboda se ztotožňuje s ideologií německého národního socialismu (Výroční zpráva Institutu Stevena Rotha pro výzkum antisemitismu a rasismu) a každý rok slaví založení ukrajinské divize Waffen SS. Vystupuje proti vlivu Ruska na Ukrajině a vymezuje se proti komunistické minulosti země. Nechvalně známá je také svou antisemitskou a rasistickou rétorikou.

V létě 2013 se její členové sešli s členy německé krajně pravicové strany NPD (Národnědemokratická strana Německa), údajně mají také vazby na francouzskou Front National (Národní fronta) vedenou Marine Le Penovou, uvádí server Zeit Online.

Prvního ledna 2014 uspořádala Svoboda pochod patnácti tisíc lidí, kterým oslavila narozeniny Stepana Bandery. Strana používá nacionalistickou červeno-černou vlajku, kterou FIFA označila za rasistický symbol a zakázala její používání při fotbalových zápasech.

V posledních volbách získala Ťahnybokova Svoboda nicméně překvapivě více než 10 procent hlasů a s 38 mandáty v 450členném parlamentu je čtvrtou nejsilnější stranou.

Přečteno: 2772x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Antisemitismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo