romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Extremisté z DSSS štvali proti uprchlíkům. Policie zajistila skoro stovku jejich odpůrců

2.11.2015 12:06
Několik stovek příznivců DSSS štvalo 31. 10. 2015 v Olomouci proti uprchlíkům. Na podporu uprchlíků se na stejném místě sešlo asi 100 lidí. (FOTO: Repro YouTube.com, koláž: Romea.cz)
Několik stovek příznivců DSSS štvalo 31. 10. 2015 v Olomouci proti uprchlíkům. Na podporu uprchlíků se na stejném místě sešlo asi 100 lidí. (FOTO: Repro YouTube.com, koláž: Romea.cz)

Několik stovek odpůrců imigrace a také příznivců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti se v sobotu odpoledne sešlo na Horním náměstí v Olomouci na demonstraci proti přijímání uprchlíků a za vystoupení z Evropské unie. Proti shromáždění protestovala skupina si 100 lidí, kteří naopak vyjadřovali uprchlíkům podporu. Informoval o tom server iDNES.cz.

Již před začátkem protiuprchlické akce se na náměstí začala scházet i skupina lidí s transparenty parodujícími hesla odpůrců imigrace i protestujícími proti nesnášenlivosti k migrantům. Ti měli v rukou transparenty a vlajky s logem Strany zelených a v rukou například hesla "Uprchlíků se nebojím, bojím se vás", "Uprchlíci za válku nemohou" nebo "Jsem potomek uprchlíka a jsem na to hrdá" a podobně.

Oba tábory od sebe oddělil kordon těžkooděnců a tak došlo jen na verbální útoky. Odpůrci uprchlíků směrem ke skupince skandovali „Zfetované svině“ či „Nic než národ“ společně s mnohem ostřejší výkřiky. Podporovatelé uprchlíků se omezili hlavně na pískání píšťalkami.

Policie zaznamenala během shromáždění DSSS dva incidenty. "Během akce došlo ze strany odpůrců shromáždění ke dvěma incidentům. V prvním případě došlo k vhození pyrotechniky (dýmovnice) do shromáždění. Ve druhém případě mladík shodil ze stativu reprobednu," uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. "V souvislosti s prvním incidentem byly zajištěny dvě osoby a s druhým incidentem byla zajištěna jedna osoba. Všichni tři mladíci byli převezení na obvodní oddělení k provedení policejních úkonů. Oba incidenty jsou řešeny v rovině přestupku, a to proti majetku a právu shromažďovacímu, dodal Bednařík.

Vandas mezitím bez reakce policistů štval proti uprchlíkům například slovy: "Nepřejeme si, aby imigrační paraziti zaplevelovali naši krásnou zemi," hřímal vůdce DSSS a útočil i proti podporovatelům uprchlíků. "Všechny tyto lidi si musíme pamatovat, až přijde den zúčtování" nebo "Odrodilce deportujeme na okraj společnosti".

Trasa pochodu, který byl naplánován po shromáždění na náměstí, musela být změněna, protože 100 odpůrců nenávisti původní trasu zablokovalo.

"V souvislosti s pochodem bylo provedeno hromadné zajištění 98 osob z řad odpůrců shromáždění, které se pokusily zamezit průchodu pochodu na ulici Opletalova, kterou po celé šíři zablokovaly, a tímto se dopustily přestupku na základě zákona o právu shromažďovacím," uvedl policejní mluvčí Josef Bednařík.

"Celkem se shromáždění účastnilo kolem 550 osob. Z řad odpůrců 101 osob. Do akce bylo nasazeno přes sto policistů ze všech služeb a městská policie," shrnul na závěr Bednařík.

VIDEO

Přečteno: 1089x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Xenofobie, Demonstrace, Nenávist, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo