romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremisti zaútočili v havířovském Šumbarku na Romy. Ti si to nenechali líbit

Praha, 5.6.2012 12:33, (ROMEA)
"Naše město, naše pravidla - Thugs from Havířov." - Mezi havířovskými fotbalovými chuligány, včetně skupiny Thugs, je mnoho neonacistů a dalších násilníků, kteří otravují život místním Romům. Foto: František Kostlán

Skupina českých extremistů napadla ve staré části havířovského Šumbarku Romy. Ti je za pomoci dalších místních lidí odtud vyhnali. Incident, který se odehrál v Jarošově ulici, musela ukončit policie. Nejde zdaleka o první násilné napadení chudých lidí ze Šumbarku, přepadání a rasistické útoky byly dříve v této lokalitě běžnou zábavou fotbalových chuligánů, dnešní násilníci na tuto dobu navazují.

Fotbaloví chuligáni opět řádili

Podle Karvinského a Havířovského deníku se roznětkou incidentu stala snaha skupiny extremistů napadnout jednoho hosta v restauraci Bivoj, kam chodí hlavně Romové. Některé útočníky svědci řadí mezi radikální "fanoušky" Baníku Ostrava. Z těchto kruhů je znají i policisté a strážníci. V pátek se fotbaloví chuligáni bavili v jiné restaurace v Jarošově ulici. Kolem 23. hodiny se část z nich, okolo dvaceti, vypravila na "trestnou výpravu" do nedalekého Bivoje.

Podle informací iDnes.cz zde extremisti začali Romy provokovat a nadávat jim. To byly síly skupin Romů a chuligánů údajně ještě poměrně vyrovnané. Jenže jakmile začali extremisti házet dlažební kostky, kameny a sklenice, začali z okolních domů vybíhat další Romové. Nakonec jich bylo zhruba padesát.

Extremisté se poté dali na útěk. Zachránil je majitel jednoho blízkého průmyslového areálu, pustil je dovnitř a zamkl za nimi mříž. "I když je mříž oddělovala, obě skupiny proti sobě útočily. Přes mříž létaly různé sklenice, dlažební kostky a další předměty," uvedla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Bitku nakonec ukončili policisté, kteří nasadili i speciální pořádkovou jednotku a psovody. Tři lidé včetně jednoho policisty skončili v rukou lékařů.


Restaurace Bivoj s diskotékou, kde se scházejí šumbarští Romové. Sem přišli extremisti provokovat. Foto: František Kostlán

Jedním ze svědků událostí byl i místní starousedlík. Čtyřicetiletý muž je situací hodně znepokojený: „To co se stalo v pátek, to už se vymyká všemu. V hospodě napadli baníkovští skini bezdůvodně jednoho z Romů, ostatní stačili utéct a přivolat pomoc. Během pár minut přišlo z okolních domů asi sto Romů, kteří přišli své bránit s tyčemi a holemi v rukách. Policie to měla hodně těžké, protože dav byl opravdu rozvášněný," přiblížil Deníku.cz situaci muž, který si nepřál být jmenován.

„Případ si převzala služba kriminální policie. Už v noci byly na obvodní oddělení předvedeny osoby, u kterých bylo nutné provést ověření totožnosti. Nyní jsou tyto osoby předvolávány k dalším úkonům. Kriminalisté prověřují rovněž možný rasový podtext rvačky," dodala Viačková.

Dva šumbarské světy

Je to právě Jarošova ulice, která dělí tuto část Šumbarku na dva rozdílné světy. Z jedné strany stojí běžné domy a sídliště s opravenými paneláky, z druhé bývalé hornické nízkopodlažní domy, v nichž žijí ti nejchudší, z velké části Romové.

Trestné výpravy na Romy zde pořádali extremisté téměř každý pátek či sobotu, až do chvíle, kdy policie zadržela pachatele jednoho závažného trestného činu. Šlo o pogrom na Romy, při němž rasisti jednoho z nich, tehdy šestnáctiletého chlapce, málem umlátili k smrti. Podle obžaloby přijel 8. listopadu 2008 krátce před půlnoci třemi auty větší počet mladých mužů, s cílem napadnout náhodně kolem jdoucí Romy, do ulice Jarošová. Mladíci maskováni kuklami a kapucemi vyskočili z auta a napadli nejdříve nezletilé Romy J.H. a P.S. Po krátkém pronásledování J.H. strhli k zemi, kde ho velkou intenzitou zbili pěstmi a kopali do celého těla, zejména do hlavy a do nohou, a mlátili kovovým klíčem gola. J.H. podle lékařů přežil jenom díky tomu, že se mu dostalo okamžité lékařské pomoci. Dodnes má trvalé následky.

Většina pachatelů byla policií chycena a postavena před soud. Možná i proto docházelo v Šumbarku k násilí vůči Romům méně častěji než předtím.


Restaurace Gurmán a přilehlá herna - dlouhodobé sídlo havířovských fotbalových hooligans.  Foto: František Kostlán

Extremisté mají již roky zázemí v restauraci Gurmán a v přilehlé herně, které leží v horní části Jarošové. Romové se scházejí asi o tři sta metrů níž v restauraci s diskotékou Bivoj, taktéž v Jarošově ulici. Dříve si rasisti v týdnu občas vyhlédli Roma, který šel z Bivoje, přepadli ho a zmlátili. O víkendu pak táhli mezi domy, pokřikovali na Romy rasistická hesla, házeli jim do oken různé předměty včetně kamenů. 

„Je to někdy šílené, co se tu děje. Pokud policajti nezakročí, ať se pak nediví, že se budeme bránit sami,“ řekl asi dvacetiletý Rom na ulici serveru Romea.cz v roce 2009. Na dotaz, jak často se tu násilníci ukáží, odpověděl jeho kamarád: „Někdy i několikrát za týden. Větší pochody, kterých se zúčastňuje asi tak kolem třiceti čtyřiceti nácků, asi tak jednou za měsíc.“

Opodál stojící paní, Češka, k tomu pokyvovala hlavou a dodala: „Drzost těch fotbalových výtržníků rostě úměrně tomu, nakolik je policisté nechávají v klidu. Nedávno tu policie nechala projít asi třicet těchto mladíků. Ti pokřikovali rasistická hesla a policisti se tvářili, jako by se nic nedělo.“

František Kostlán, , Denik.cz, iDnes.cz
Přečteno: 2427x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo