romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Facebook naštval Naštvané matky, smazal jim profil. Byla to žumpa nenávisti, říká expert

29.8.2018 12:07
Naštvaná matka Eva Hrindová (FOTO: Facebook Evy Hrindové)
Naštvaná matka Eva Hrindová (FOTO: Facebook Evy Hrindové)

Společnost Facebook smazala kontroverzní skupinu Naštvané matky zakladatelky Evy Hrindové. Ta stojí i za vznikem stejnojmenného spolku, který se stejně jako skupina zásadně staví proti migraci a multikulturalismu. Jak uvedl server Aktuálně.cz, je podle odborníků na sociální sítě konec skupiny správným krokem, protože podle nich šířil nenávist, zejména proti islámu.

Přestože o islámu Hrindová tvrdí, že se na něj snažila prostřednictvím příspěvků ve skupině dívat objektivně, zveřejnily Naštvané matky například fotografii muslimky s módním doplňkem - látkovou maskou battoulah, o kterém napsaly, že má ženy umlčovat. Podle Hrindové šlo pouze o metaforu.

Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost nebo analytik Daniel Dočekal, odborníci na sociální sítě a manipulace ale upozorňují další sporné příspěvky. Hrindová před lety zaútočila na členku organizace HateFree Culture Lucii Bittalovou, která i přes vážnou nemoc šířila osvětu proti rakovině, o které napsala, že si za svou nemoc může sama, a šířila nepodložené informace o vzniku rakoviny.

Hrindová: Jsou to marginálie

Naštvané matky sdílely také falešný leták, který tvrdil, že brněnské hnutí Nesehnutí provádí nábor sexuálních asistentek pro tělesně postižené nebo naznačovaly, že za smrt a zranění několika lidí v německém Münsteru mohl migrant. Později se ukázalo, že šlo o psychicky nemocného rodilého Němce.

"Jsou radikální iniciativou, která pro propagaci sebe a svých postojů korespondujících s agresivním nacionalismem využívá manipulativního obsahu, dezinformací a polopravd".

"A není to jedno? Jak se jednou otevřou brány násilí a zlu, těžko se zavírají… I kdyby byl pachatelem Němec z nejroduvěrnějších - nemyslíte, že před zaplavením Německa migranty by se něco takového stalo??" reagoval tehdy na upozornění profil Naštvaných matek. Hrindová před časem také rozšířila falešný citát Jana Wericha.

Hrindová se smazáním profilu nesouhlasí. Přiznává však, že v minulosti k několika chybám při zveřejňování příspěvků došlo.

"Každý den jsme dávali osm příspěvků, nejsme tisková kancelář a nemáme tým rešeršistů. Jsme zájmová, názorová stránka, která přebírá informace z jiných zdrojů," reaguje pro Aktuálně.cz na kritiku Hrindová a dodává, že informace přebírala převážně z českých serverů, jako jsou Parlamentní listy, Echo24, Protiproud, Argument nebo iDnes.cz.

"Vám tyhle marginálie připadají jako dost silný důvod na to, aby byla zrušena stránka s tak obrovským dosahem?" reagovala na výčet sporných příspěvků Hrindová. Za zrušením stránek vidí snahu umlčet názorový proud, který nemá být slyšet.

Rasismus neděláme

"Jsou radikální iniciativou, která pro propagaci sebe a svých postojů korespondujících s agresivním nacionalismem využívá manipulativního obsahu, dezinformací a polopravd," uvedl o Naštvaných matkách analytik Institutu pro politiku a společnost Roman Máca.

"V tomto duchu 'sice to není pravda, ale mohla by být' fungovala i stránka Naštvané matky, která zplošťovala problematiku migrace a islámu do roviny internetových hoaxů, smyšlených citací, vytržení z kontextu či vymyšlení kontextu vlastního, který se, jak se říká, hodí do krámu," přiblížil pro Aktuálně.cz. Obdobně vnímá Naštvané matky analytik a expert na sociální sítě Daniel Dočekal. "Byly žumpou nenávisti a opakovaně porušovaly pravidla sociální sítě," říká Dočekal.

Hrindová sice odmítá, že chtějí šířit rasismus nebo podněcovat k nenávisti, přiznává ale, že občas byly některé příspěvky ostřejšího rázu a někteří lidé se nechali unést.

"Vy se divíte, že člověk cítí nějakou hořkost? Lidé ale zaměňují kritiku a útok. Když něco správně pojmenujeme a neútočíme na ty nositele toho chování, to není útok, to je kritika. Nejsme rasisti, jen dáváme prostor pro vyjádření lidem, které nikdo neposlouchá. Žádné vulgární příspěvky nedáváme, vulgární komentáře mažeme, rasismus neděláme, hoaxy záměrně nešíříme, a když se to stalo, omluvili jsme se. Nemůžu se ubránit tomu, že jde o umlčení určitých postojů a názorů," uvedla pro stejný server Hrindová.

Hrindová je bývalá členka ODS, za kterou v roce 2006 kandidovala do sněmovny. Před dvěma lety se už bez podpory občanských demokratů znovu neúspěšně snažila dostat do Senátu. Její program byl totožný s programem Naštvaných matek.

Přečteno: 1413x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Rasismus, Facebook, Islám, Sociální sítě, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo