romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Facebook naštval Naštvané matky, smazal jim profil. Byla to žumpa nenávisti, říká expert

29.8.2018 12:07
Naštvaná matka Eva Hrindová (FOTO: Facebook Evy Hrindové)
Naštvaná matka Eva Hrindová (FOTO: Facebook Evy Hrindové)

Společnost Facebook smazala kontroverzní skupinu Naštvané matky zakladatelky Evy Hrindové. Ta stojí i za vznikem stejnojmenného spolku, který se stejně jako skupina zásadně staví proti migraci a multikulturalismu. Jak uvedl server Aktuálně.cz, je podle odborníků na sociální sítě konec skupiny správným krokem, protože podle nich šířil nenávist, zejména proti islámu.

Přestože o islámu Hrindová tvrdí, že se na něj snažila prostřednictvím příspěvků ve skupině dívat objektivně, zveřejnily Naštvané matky například fotografii muslimky s módním doplňkem - látkovou maskou battoulah, o kterém napsaly, že má ženy umlčovat. Podle Hrindové šlo pouze o metaforu.

Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost nebo analytik Daniel Dočekal, odborníci na sociální sítě a manipulace ale upozorňují další sporné příspěvky. Hrindová před lety zaútočila na členku organizace HateFree Culture Lucii Bittalovou, která i přes vážnou nemoc šířila osvětu proti rakovině, o které napsala, že si za svou nemoc může sama, a šířila nepodložené informace o vzniku rakoviny.

Hrindová: Jsou to marginálie

Naštvané matky sdílely také falešný leták, který tvrdil, že brněnské hnutí Nesehnutí provádí nábor sexuálních asistentek pro tělesně postižené nebo naznačovaly, že za smrt a zranění několika lidí v německém Münsteru mohl migrant. Později se ukázalo, že šlo o psychicky nemocného rodilého Němce.

"Jsou radikální iniciativou, která pro propagaci sebe a svých postojů korespondujících s agresivním nacionalismem využívá manipulativního obsahu, dezinformací a polopravd".

"A není to jedno? Jak se jednou otevřou brány násilí a zlu, těžko se zavírají… I kdyby byl pachatelem Němec z nejroduvěrnějších - nemyslíte, že před zaplavením Německa migranty by se něco takového stalo??" reagoval tehdy na upozornění profil Naštvaných matek. Hrindová před časem také rozšířila falešný citát Jana Wericha.

Hrindová se smazáním profilu nesouhlasí. Přiznává však, že v minulosti k několika chybám při zveřejňování příspěvků došlo.

"Každý den jsme dávali osm příspěvků, nejsme tisková kancelář a nemáme tým rešeršistů. Jsme zájmová, názorová stránka, která přebírá informace z jiných zdrojů," reaguje pro Aktuálně.cz na kritiku Hrindová a dodává, že informace přebírala převážně z českých serverů, jako jsou Parlamentní listy, Echo24, Protiproud, Argument nebo iDnes.cz.

"Vám tyhle marginálie připadají jako dost silný důvod na to, aby byla zrušena stránka s tak obrovským dosahem?" reagovala na výčet sporných příspěvků Hrindová. Za zrušením stránek vidí snahu umlčet názorový proud, který nemá být slyšet.

Rasismus neděláme

"Jsou radikální iniciativou, která pro propagaci sebe a svých postojů korespondujících s agresivním nacionalismem využívá manipulativního obsahu, dezinformací a polopravd," uvedl o Naštvaných matkách analytik Institutu pro politiku a společnost Roman Máca.

"V tomto duchu 'sice to není pravda, ale mohla by být' fungovala i stránka Naštvané matky, která zplošťovala problematiku migrace a islámu do roviny internetových hoaxů, smyšlených citací, vytržení z kontextu či vymyšlení kontextu vlastního, který se, jak se říká, hodí do krámu," přiblížil pro Aktuálně.cz. Obdobně vnímá Naštvané matky analytik a expert na sociální sítě Daniel Dočekal. "Byly žumpou nenávisti a opakovaně porušovaly pravidla sociální sítě," říká Dočekal.

Hrindová sice odmítá, že chtějí šířit rasismus nebo podněcovat k nenávisti, přiznává ale, že občas byly některé příspěvky ostřejšího rázu a někteří lidé se nechali unést.

"Vy se divíte, že člověk cítí nějakou hořkost? Lidé ale zaměňují kritiku a útok. Když něco správně pojmenujeme a neútočíme na ty nositele toho chování, to není útok, to je kritika. Nejsme rasisti, jen dáváme prostor pro vyjádření lidem, které nikdo neposlouchá. Žádné vulgární příspěvky nedáváme, vulgární komentáře mažeme, rasismus neděláme, hoaxy záměrně nešíříme, a když se to stalo, omluvili jsme se. Nemůžu se ubránit tomu, že jde o umlčení určitých postojů a názorů," uvedla pro stejný server Hrindová.

Hrindová je bývalá členka ODS, za kterou v roce 2006 kandidovala do sněmovny. Před dvěma lety se už bez podpory občanských demokratů znovu neúspěšně snažila dostat do Senátu. Její program byl totožný s programem Naštvaných matek.

Přečteno: 1382x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Rasismus, Facebook, Islám, Sociální sítě, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo