romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Facebook smazal nenávistnou stránku proti Islámu. Další rasistické stránky zatím fungují

Praha, 22.6.2014 0:53, (ROMEA)
Obnovená stránka
Obnovená stránka "Islám v ČR nechceme" na Facebooku.

Xenofobní stránka "Islám v České republice nechceme" se 65 tisíci fanoušky na Facebooku byla zablokována. Administrátoři sociální sítě, tak reagovali na několikaleté upozorňování uživatelů na její nenávistný obsah. Další nenávistné a rasistické stránky však na Facebooku fungují dále.

"Snažili jsme se hlavně nahlašovat jednotlivé příspěvky - většinou šlo o fotky nebo urážlivé a xenofobní komentáře. Doufali jsme, že když Facebook odebere velkou část obsahu a že časem se podaří tímto způsobem odstranit celou stránku. To se také stalo," řekla serveru Lidovky.cz Tereza Cajthamlová, která stránku společně s přáteli začala ostřelovat přibližně před rokem.

"Osobně mi vadí jakýkoliv nenávistný projev na Facebooku, tedy komentáře, fotografie, grafiky, které mají za cíl upírat někomu jeho práva. Ať už kvůli víře, sexuální orientaci nebo třeba barvě kůže. Tahle stránka shromažďovala podobné materiály. V poslední době mně nejvíc vadily fotografie muslimů, kteří vůbec netušili, že je na ulici někdo vyfotil. Pod nimi pak islamofobové a administrátoři stránky psali dost nechutné komentáře," popsala Cajthamlová.

Protiislámští aktivisté však založili okamžitě stránku novou. ta má nyní přes 2 tisíce fanoušků.

Bloger Jan Cemper však upozornil, že stránka z Facebooku vůbec nemusela zmizet kvůli náboženské nenávisti, ale kvůli nedovolené reklamě. "Dnes jsem však dostal zásadní informaci a to, že za zablokováním stránek nemusela stát samotná islamofobie, která byla mnohdy na hranici trestnosti, ale možná komerční prodej na těchto stránkách. V několika případech zde totiž byl propagován komerční prodej z dílny známého fotografa nahotinek Jiřího Slámy," píše na svém blogu Cemper.

Sláma nechal vyrobit trička s nápisem "Já jsem tady doma… Přišel jsi do mé země… Jsi zde menšinou, proto respektuj mou kulturu i víru, mé zvyky a zákony…!" a zakladatelé stránky si dohodli rabat 40 kč za prodej trika a začali tyto trika nabízet prostřednictvím stránky k prodeji. Podle Cempera například umístili na stránky následující status: "Kupte si tričko na www..., nebo anglickou verzi na www...! Pokud uvedete do poznámky k objednávce heslo „IvČRN“, podpoříte částkou 40 Kč odboj proti islamizaci naší krásné země".

Umisťovat inzerci třetích stran na stránky je však podle podmínek Facebooku zakázané.

Další rasistické a nenávistné stránky dále na Facebooku fungují

Facebook je dlouhodobě kritizován za liknavý přístup proti stránkám s nenávistným obsahem. Smazání otevřeně rasistických stránek trvá i týdny. Přiznala to nedávno i právnička Gabriella Csehová, která má ve firmě Facebook na starosti střední a východní Evropu jako ředitelka pro strategii.

"Uvědomujeme si, že není vše úplně optimální. Je extrémně náročné zajistit účinnou zpětnou vazbu, sdělit přímo vám, proč jsme rozhodli tak či onak. Máme více než jednu miliardu uživatelů. Řešíme, jak vše zařídit technicky, jak zajistit, aby naše odpovědi nebyly pouze automatickými zprávami. Takže systém soustavně zlepšujeme a v blízké budoucnosti uvidíte v této oblasti další rozvoj," uvedla Csehová v rozhovoru pro server Echo24.cz.

Facebook má tři bezpečnostní týmy, v Austinu, v indickém Hyderabádu a v Dublinu, které stránky sledují 24 hodin denně. "Oznámení o nenávistných projevech čtou lidé, protože tu jde o záležitost kontextu, kdy stejné slovo může znamenat něco úplně jiného v odlišném kontextu. Ale samozřejmě máme technické prostředky, které nám pomáhají," dodala právnička Gabriella Csehová.

V poslední době vzniklo na "českém" Facebooku několik otevřeně nenávistných stránek proti Romům, které uživatelé nahlašují, ale nic se neděje. Vždy přichází stejná odpověď: "Zkontrolovali jsme stránku, kterou jste nahlásili jako obsahující nenávistný jazyk nebo symboly, a zjistili jsme, že neporušuje naše Zásady komunity."

Facebook v takovém případě radí nahlašovat jednotlivé příspěvky. Redakce Romea.cz takový postup vyzkoušela na fotce Adolfa Hitlera, u které byl text: "Plynu bude na vás dost!!! Ten totiž nakoupíme za peníze společnosti Romea, která je nyní krade státu z daní poplatníků, až ji zničíme." Ani takový příspěvek nevyhodnotili administrátoři Facebooku jako nenávistný.

Organizace ROMEA v sobotu na své facebookové stránce vyzvala k nahlašování několik nenávistných stránek. Jedná se o otevřeně rasistické a protiromské stránky jako například Zbavme Beztrestně ČR cikánů, Nechceme živit Romské obyvatelstvo nebo Bubáci V Evropě.

Přečteno: 3094x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Xenofobie, Islám, Anticiganismus, Facebook, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo