romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Facebook v neděli zablokoval stránky protiislámské Konvičkovy iniciativy. V pondělí večer opět fungovaly

20.6.2016 15:54, (AKTUALIZOVÁNO 22:00)
Martin Konvička (FOTO: Wikimedia Commons, Venca24)
Martin Konvička (FOTO: Wikimedia Commons, Venca24)

Společnost Facebook v neděli zablokovala stránky Iniciativy Martina Konvičky, která vznikla po sporech uvnitř protiislámského uskupení Blok proti islámu. ČTK o tom informoval její mluvčí Miroslav Adamec. Iniciativa nefunkčnost stránek označila za ukázku nesvobody a cenzury, není si vědoma porušení žádných pravidel. V pondělí večer stránky opět fungovaly.

Adamec uvedl, že stránka byla "zrušena" bez jakéhokoliv vysvětlení. "Jedná se o další ukázku nesvobody a cenzury, která panuje na Facebooku. To utahování šroubů začíná být nesnesitelné, naše stránka žádná pravidla neporušila a nebyl nám ani sdělen žádný důvod tohoto kroku," uvedl lídr uskupení Martin Konvička.

S potížemi se na Facebooku už potýkaly jiné projekty, do kterých byl Konvička zapojen. Loni v červnu a letos v lednu společnost zablokovala stránky iniciativy "Islám v České republice nechceme". Její představitelé tehdy nesouhlasili s obviněními z extremismu a xenofobie a tvrdili, že jen odmítají islám a bojují za svobodu slova.

Facebook podle odborníka na sociální sítě z Ami Digital Vladana Crhy stránky uživatelů v zásadě blokuje ze dvou důvodů. Prvním je, když sám provozovatel zjistí, že uživatel porušuje interní pravidla, druhým pak, když větší počet uživatelů závadné stránky nahlásí. Uživatel se po zablokování může obrátit na podporu služby a domluvit se na nápravě.

"Je třeba si uvědomit, že Facebook je soukromá platforma a nemusí na něm nutně fungovat principy nestrannosti, jako je tomu v klasických médiích," dodal Crha.

"Zástupci společnosti Facebook nás několikrát ujistili, že počet nahlášení nemá na rozhodování o smazání příspěvku či blokaci stránky vliv," nesouhlasí s Crhou ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Podle Ryšavého mohou mít vliv na rozhodnutí o blokaci i spory mezi jednotlivými skupinami v protiislámských uskupeních. Původní stránka, která měla přes 40 tisíc fanoušků se jmenovala Blok proti Islámu. Po rozkolu v uskupení Blok proti Islámu byla přejmenována na Iniciativu proti Islámu a později na Iniciativu Martina Konvička. "Konvička stránku s početnou fanouškovskou základnou původnímu uskupení Blok proti Islámu vlastně ukradl," dodal Ryšavý.

V pondělí večer facebookové stránky Iniciativy Martina Konvičky byly opět funkční.

Přečteno: 1336x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Facebook, Nenávist, Islám, Martin Konvička, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo