romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fandím takovým vlastencům, obdivoval neonacistického teroristu, který zastřelil 51 lidí muž z Rokycan. Za schvalování útoku v mešitách dostal podmíněný trest

12.2.2021 12:12
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Krajský soud v Plzni včera uzavřel případ Michala Trykara z Rokycan, který v komentáři na internetu v roce 2019 veřejně vychvaloval pachatele teroristického útoku na mešity v novozélandském městě Christchurch.

Plzeňský soud Trykara odsoudil k třicetiměsíčnímu podmíněnému trestu s tříletou zkušební dobou. Zároveň musí obžalovaný muž zaplatit 20.000 korun jako peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. Na vině a trestu se Trykar dohodl se státním zástupcem, soud ve veřejném zasedání dohodu schválil. Verdikt je pravomocný.

Podle spisu šestačtyřicetiletý Trykar v březnu 2019 zveřejnil na sociální síti facebook v diskusi pod článkem o teroristickém útoku na Novém Zélandu komentář, v němž veřejně vychvaloval pachatele.

"Fandim takovým vlastencům a hrdinům co umí i konat a nejen kecat," napsal podle verdiktu soudu s chybami Trykar. K jednání se přiznal a 20.000 korun již zaplatil.

Za trestný čin podpora a propagace terorismu hrozí v případě, že jej někdo spáchá na veřejně přístupné počítačové síti, pětiletý až patnáctiletý trest vězení. Soudy v ČR se už zabývaly několika podobnými případy, obžalovaným uložily podmíněné tresty.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil ve dvou mešitách 51 mužů, žen i dětí, další desítky lidí zranil. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal. Soud na Novém Zélandu ho loni poslal na doživotí do vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

Přečteno: 646x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, mešita, Soud, Nový Zéland, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo