romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fandím takovým vlastencům, obdivoval neonacistického teroristu, který zastřelil 51 lidí muž z Rokycan. Za schvalování útoku v mešitách dostal podmíněný trest

12.2.2021 12:12
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Krajský soud v Plzni včera uzavřel případ Michala Trykara z Rokycan, který v komentáři na internetu v roce 2019 veřejně vychvaloval pachatele teroristického útoku na mešity v novozélandském městě Christchurch.

Plzeňský soud Trykara odsoudil k třicetiměsíčnímu podmíněnému trestu s tříletou zkušební dobou. Zároveň musí obžalovaný muž zaplatit 20.000 korun jako peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. Na vině a trestu se Trykar dohodl se státním zástupcem, soud ve veřejném zasedání dohodu schválil. Verdikt je pravomocný.

Podle spisu šestačtyřicetiletý Trykar v březnu 2019 zveřejnil na sociální síti facebook v diskusi pod článkem o teroristickém útoku na Novém Zélandu komentář, v němž veřejně vychvaloval pachatele.

"Fandim takovým vlastencům a hrdinům co umí i konat a nejen kecat," napsal podle verdiktu soudu s chybami Trykar. K jednání se přiznal a 20.000 korun již zaplatil.

Za trestný čin podpora a propagace terorismu hrozí v případě, že jej někdo spáchá na veřejně přístupné počítačové síti, pětiletý až patnáctiletý trest vězení. Soudy v ČR se už zabývaly několika podobnými případy, obžalovaným uložily podmíněné tresty.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil ve dvou mešitách 51 mužů, žen i dětí, další desítky lidí zranil. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal. Soud na Novém Zélandu ho loni poslal na doživotí do vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

Přečteno: 756x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, mešita, Soud, Nový Zéland, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo