Federace židovských obcí loni evidovala o 180 antisemitských projevů více než předloni

Federace židovských obcí v ČR (FŽO) loni zaznamenala o 180 více antisemitských projevů než předloni, bylo jich 874. Většinu tvořily nenávistné projevy na internetu, násilný incident s antisemitským motivem evidovala obec jeden.
Výskyt konspiračních teorií spojených s antisemitismem enormně vzrostl v souvislosti s koronavirovou pandemií. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes organizace zaslala ČTK.
"Drtivá většina všech zaznamenaných antisemitských incidentů - 98 procent - tvoří projevy nenávisti na internetu: články, příspěvky na sociálních sítích, anonymní komentáře a diskusní příspěvky," uvedla FŽO u příležitosti vydání výroční zprávy o projevech antisemitismu za loňský rok.
Zmíněný násilný incident se podle federace odehrál v březnu 2020 v Brně, kde se stal cílem útoku izraelský student poté, co požádal diskžokeje o zahrání izraelské písničky. Šest dalších incidentů kvalifikovala FŽO jako vyhrožování násilným činem, obtěžování nebo urážky konkrétního člověka kvůli jeho skutečnému či domnělému židovství.
Jeden další případ se týkal znehodnocení židovského majetku - v květnu polil neznámý pachatel vchod krnovské synagogy lepkavou tekutinou a poškodil fasádu. V těchto kategoriích byl počet zaznamenaných incidentů stejný nebo nižší než v letech 2018 a 2019.
Nárůst nejrůznějších konspiračních mýtů s antisemitským podtextem a souvisejících s koronavirem označila organizace za celosvětový fenomén.
"V České republice šířily tyto konspirační teorie tradiční dezinformační platformy, ale také jednotlivci a skupiny, přičemž novým fenoménem byly antisemitské teze o úmyslném šíření koronaviru nebo o prosazování finančních zájmů ve vztahu k vakcinaci proti této nemoci," napsala. FŽO varovala, že antisemitismus v internetovém prostředí nelze podceňovat. Analýza zahraničních násilných antisemitských útoků a profilu jejich pachatelů potvrzuje, že aktu násilí téměř vždy předchází radikalizace a nenávistné projevy ventilované na internetu, zejména na sociálních sítích," konstatovala.
Téměř 37 procent zaregistrovaných antisemitských příspěvků podle federace pocházelo od příznivců krajní pravice. V množství incidentů tak předčili dezinformační platformy, na nichž se objevilo 21 procent všech antisemitských textů.
"Jedním z nejaktivnějších propagátorů antisemitských konspirací v souvislosti s koronavirem byl dezinformační server Aeronet," stojí ve výroční zprávě.
Obsahově se nejvíce - přes 84 procent - projevů antisemitismu týkalo lživých, vulgárních nebo stereotypních tvrzení o Židech. Dvojnásobně oproti roku 2019 narostl počet příspěvků, které relativizují či popírají holokaust. Meziročně přibylo také případů vyhrožování fyzickým násilím či výzev k antisemitsky motivovaným fyzickým útokům.
Výroční zpráva připomněla také policejní statistiky za loňský rok. Podle nich došlo k šesti trestným činům hanobení národa s antisemitským motivem či podtextem, zatímco předloni se nestal žádný.
Policisté také zaznamenali dva případy podněcování k nenávisti vůči Židům. Většina trestných činů násilí z nenávisti přitom podle FŽO zůstává nenahlášena. Federace nicméně uzavřela, že Českou republiku lze podobně jako v minulých letech i nadále vnímat jako zemi, která je pro židovskou komunitu bezpečná - především pak ve srovnání s jinými státy ve střední a západní Evropě.
DOKUMENT
Kam dál:
- Stanové městečko v pražské Troji je téměř plné, azyl tu našlo 142 romských uprchlíků. Další však ČR po špatných zkušenostech opouští a míří do Německa
- Ministr Vlastimil Válek: Pro ukrajinské Romy je podle Válka nutné najít místa i mimo Prahu
- Univerzita Karlova i Koleje UK se distancovaly od e-mailu, podle kterého má být na koleji v pražské Troji kvůli uprchlíkům z Ukrajiny zvýšena bezpečnostní opatření
- Oblastní Charita se ohradila proti slovům předsedy Roma Luma, neříká prý pravdu o pomoci ukrajinským Romům v Pardubicích. Ten na svých vyjádřeních trvá
- Jarmila Balážová: Odsuzování romských matek s dětmi z Ukrajiny je nespravedlivé. Jejich bratři, synové nebo otcové doma bojují!
- Romští uprchlíci z Hlavního nádraží se budou stěhovat do Troje až o víkendu. Nezačne-li vláda do úterý chystat rozdělení do krajů, Praha zavře asistenční centrum
- VIDEO: V pražské Troji byly postaveny stany pro romské uprchlíky z Ukrajiny
- V dobách krize jsou zvlášť tvrdě zasaženi Romové, řekla komisařka Jourová při předávání ocenění pro Evropská hlavní města diverzity a inkluze. Romskou cenu vyhrála španělská Andalusie
- Pardubický kraj umístil 40 romských uprchlíků na okraj Pardubic do provizorních stanů. Další nechal bez pomoci v centru města, museli se o ně postarat místní Romové
- Hanka Nguyen, která pomáhá nejen romským uprchlíkům z Ukrajiny: Institucionalizovaný rasismus Romy definitivně odsuzuje k dost beznadějnému osudu
- Plán ministerstva vnitra na ubytování romských uprchlíků kvůli hejtmanům zkrachoval. Úřady místo toho poptaly čtyři soukromé ubytovatele
- V bílinské základní škole na bezpečnost dětí i učitelů dohlíží bezpečnostní agentura. Pomoc nabídla organizace ROMEA