romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fedor Gál: Nikdy tady nebylo tolik šancí prožít plný život

21.3.2015 9:06
Fedor Gál a Rudolf Dzurko v dokumentárním cyklu Příběhy pro Natálku. (Foto: Archiv Romea.cz)
Fedor Gál a Rudolf Dzurko v dokumentárním cyklu Příběhy pro Natálku. (Foto: Archiv Romea.cz)

Nostalgické vzpomínání na dobu komunismu je čtvrt století po pádu tohoto režimu nepochopitelné, řekl v rozhovoru pro ČTK slovenský sociolog a bývalý disident Fedor Gál, který včera oslavil 70. narozeniny. Jeden ze zakládajících členů hnutí Veřejnost proti násilí také nechápe, proč lidé nenávidí politiky, které si sami zvolili. Kritice politiků se ale nevyhýbá.

V rozhovoru negativně hodnotil jednání prezidenta Miloše Zemana i lídra hnutí ANO, ministra financí a vlastníka Agrofertu Andreje Babiše. "Paradox doby: Nikdy tady nebylo tolik šancí prožít plný život jako teď. A nikdy tady nebylo současně tolik naštvaných lidí," řekl Gál.

Dodal, že nerozumí náladám té části společnosti, která sentimentálně vzpomíná na časy komunismu, a naopak není spokojena s demokratickými politiky. "Vždyť oni je nenávidí, ty lidi, které si vybrali ve svobodných volbách," řekl. Důvodem je podle něj to, že materiální očekávání řady lidí přesahuje jejich možnosti, a proto jsou zklamaní.

Gál, který dlouhodobě podporuje prozápadní ukrajinské aktivisty, nesouhlasí s plánovanou cestou prezidenta Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Proti této cestě v minulých dnech protestovala řada především opozičních politiků. Zeman podle Gála dění na Ukrajině zkresluje. "On sám ve věci ruské agrese na Ukrajině lhal a lhal i v čase, kdy už bylo zjevné, že tam ruští vojáci jsou," řekl.

Zeman podle něj také není prezidentem dolních deseti milionů, jak prohlašoval v prezidentské kampani. "Rád říká, že v úřadu prezidenta vystoupil na Mount Everest. To je strašně špatná metafora. On tam není za své horolezecké výkony, on tam je, aby sloužil zájmům občanů této země," řekl Gál. Řada z nich má podle něho pocit, že Zeman jejich zájmy zradil, dodal.

Jako další negativní jev současné politické scény vnímá postavu lídra hnutí ANO Babiše. "Je v obrovském konfliktu zájmů. Má nejasnou minulost pokud jde o vznik jeho majetku, pokud jde o jeho angažmá v tajné policii. Už toto by ho mělo v normálním demokratickém režimu diskvalifikovat z výkonu role předního politika," řekl Gál. Varoval také před Babišovou kritikou České televize. "On když něco řekne, to není jenom kritický hlas. To je přímo úder na solar plexus. Vždyť oni můžou tu televizi zlikvidovat. Kritický hlas je v pořádku, mocenské zásahy, to už je něco jiného," dodal.

Fedor Gál se narodil 20. března 1945 v terezínském ghettu. Nejprve vystudoval chemii, ve druhé polovině 70. let studoval sociologii. Založil hnutí Veřejnost proti násilí, které se podílelo na pádu komunismu. Po roce 1989 začal působit jako vysokoškolský pedagog. Byl spoluzakladatelem TV Nova. Se svým synem vede nakladatelství G plus G.

Gál se věnuje i dokumentaristice. Jeho poslední film Vzdálená blízká pojednává o stárnutí a smrti. Premiéru má 26. března v kině Lucerna.

Přečteno: 1191x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zeman, Komunismus, Terezín, demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo