romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fedor Gál: Nikdy tady nebylo tolik šancí prožít plný život

21.3.2015 9:06
Fedor Gál a Rudolf Dzurko v dokumentárním cyklu Příběhy pro Natálku. (Foto: Archiv Romea.cz)
Fedor Gál a Rudolf Dzurko v dokumentárním cyklu Příběhy pro Natálku. (Foto: Archiv Romea.cz)

Nostalgické vzpomínání na dobu komunismu je čtvrt století po pádu tohoto režimu nepochopitelné, řekl v rozhovoru pro ČTK slovenský sociolog a bývalý disident Fedor Gál, který včera oslavil 70. narozeniny. Jeden ze zakládajících členů hnutí Veřejnost proti násilí také nechápe, proč lidé nenávidí politiky, které si sami zvolili. Kritice politiků se ale nevyhýbá.

V rozhovoru negativně hodnotil jednání prezidenta Miloše Zemana i lídra hnutí ANO, ministra financí a vlastníka Agrofertu Andreje Babiše. "Paradox doby: Nikdy tady nebylo tolik šancí prožít plný život jako teď. A nikdy tady nebylo současně tolik naštvaných lidí," řekl Gál.

Dodal, že nerozumí náladám té části společnosti, která sentimentálně vzpomíná na časy komunismu, a naopak není spokojena s demokratickými politiky. "Vždyť oni je nenávidí, ty lidi, které si vybrali ve svobodných volbách," řekl. Důvodem je podle něj to, že materiální očekávání řady lidí přesahuje jejich možnosti, a proto jsou zklamaní.

Gál, který dlouhodobě podporuje prozápadní ukrajinské aktivisty, nesouhlasí s plánovanou cestou prezidenta Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Proti této cestě v minulých dnech protestovala řada především opozičních politiků. Zeman podle Gála dění na Ukrajině zkresluje. "On sám ve věci ruské agrese na Ukrajině lhal a lhal i v čase, kdy už bylo zjevné, že tam ruští vojáci jsou," řekl.

Zeman podle něj také není prezidentem dolních deseti milionů, jak prohlašoval v prezidentské kampani. "Rád říká, že v úřadu prezidenta vystoupil na Mount Everest. To je strašně špatná metafora. On tam není za své horolezecké výkony, on tam je, aby sloužil zájmům občanů této země," řekl Gál. Řada z nich má podle něho pocit, že Zeman jejich zájmy zradil, dodal.

Jako další negativní jev současné politické scény vnímá postavu lídra hnutí ANO Babiše. "Je v obrovském konfliktu zájmů. Má nejasnou minulost pokud jde o vznik jeho majetku, pokud jde o jeho angažmá v tajné policii. Už toto by ho mělo v normálním demokratickém režimu diskvalifikovat z výkonu role předního politika," řekl Gál. Varoval také před Babišovou kritikou České televize. "On když něco řekne, to není jenom kritický hlas. To je přímo úder na solar plexus. Vždyť oni můžou tu televizi zlikvidovat. Kritický hlas je v pořádku, mocenské zásahy, to už je něco jiného," dodal.

Fedor Gál se narodil 20. března 1945 v terezínském ghettu. Nejprve vystudoval chemii, ve druhé polovině 70. let studoval sociologii. Založil hnutí Veřejnost proti násilí, které se podílelo na pádu komunismu. Po roce 1989 začal působit jako vysokoškolský pedagog. Byl spoluzakladatelem TV Nova. Se svým synem vede nakladatelství G plus G.

Gál se věnuje i dokumentaristice. Jeho poslední film Vzdálená blízká pojednává o stárnutí a smrti. Premiéru má 26. března v kině Lucerna.

Přečteno: 1200x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zeman, Komunismus, Terezín, demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo