romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Festival Ghettofest po šesté: Básníci v káznici, Amaro Records, hudba, divadlo i tanec

11.5.2017 10:58
Ghettofest plní brněnský bronx každým rokem, v orce 2019 již poosmé. Foto je zo roku 2017. FOTO: Ghettofest.
Ghettofest plní brněnský bronx každým rokem, v orce 2019 již poosmé. Foto je zo roku 2017. FOTO: Ghettofest.

Brněnský pouliční festival Ghettofest se v místním kontextu stal již stálicí ohlašující příchod léta a programově usilující o bourání předsudků, otevření lokality v okolí Cejlu a propojování všech lidí bez rozdílu. V letošním roce přesto změní tvář a kvůli uzavírce ulice Francouzská proběhne převážně v parku Hvězdička, v prostorách bývalé káznice nebo v Muzeu romské kultury.

V pořadí již 6. ročník je naplánován na sobotu 10. června a nabídne hudební i gastronomické zážitky. Návštěvníci nebudou navzdory prostorovému omezení ochuzeni: nově přibude literární čtení tematicky zaměřené na literaturu politických vězňů a menšin, silnější měrou pak dojde také k zapojení místních obyvatel, především v průběhu tanečních, hudebních a divadelních představení. V rámci vlastní stage se představí nahrávací studio Amaro Records, jsou připraveny dvě diskuse a také program pro nejmenší návštěvníky.

Cílem brněnského multižánrového festivalu Ghettofest je každoročně otevřít vyloučenou lokalitu v oblasti mezi ulicemi Bratislavská a Hvězdová návštěvníkům bez ohledu na jejich věk, pohlaví nebo etnicitu a umožnit jim společně prožít den strávený v pozitivní festivalové atmosféře. Organizátorům nejde ale pouze o společné sdílení prostoru, demýtyzování místa a jednorázový prožitek, ale také o dlouhodobější uvažování nad směřováním prostoru, pro který se automaticky vžila negativní konotace v podobě sousloví „brněnský Bronx“.

Součástí programu, jehož těžiště se letos kvůli uzavírce ulice Francouzská přemístí z Hvězdové a  Bratislavské do parku Hvězdička, tak nebude jen hudební produkce, ale také reflexe současného dění v lokalitě a přímé zapojení místních obyvatel.

Návštěvníky čekají hned dvě tematicky zaměřené diskuse, z nichž první, s názvem Romská stopa, bude věnována osobnosti známého brněnského primáše Eugena Horvátha, přejmenování parku Hvězdička po jeho osobnosti, a obecněji práci s romskou pamětí, druhá, s názvem Nové sousedství, pak bude orientováná na budoucnost celé oblasti a měla být úvodem k dlouhodobějšímu hledání vize lokality.

Místní obyvatelé se zapojí především v průběhu hudební a taneční programové linie: nově vznikne stage nahrávacího studia Amaro Records, v rámci níž zahrají skupiny místních a bude zde možné také jamovat. „Zapojení místních je pro nás velkou výzvou a jsme rádi, že se nám podařilo oslovit právě Amaro Records. Letos bude festival menší, ale koncentrovanější a intenzivnější, o to více zaměřený právě na obyvatele lokality. Nově také připravujeme dramaturgickou linku Básníci v káznici,“ uvedl hlavní manažer a spoluzakladatel festivalu Zdeněk Raiser.

Hudba, divadlo i tanec oživí brněnské ulice

Druhou hudební stage pak zaplní hudební skupiny jako Vložte kočku, Iszek Baraque Band, Debbi Love nebo Meluzína. Jako každý rok se zapojí taneční skupina mladých romských tanečníků Merci a vlastní nabitý program připravuje Muzeum romské kultury. Jeho součástí budou komentované prohlídky nebo akce pro děti, podobně přispěje svým zapojením také brněnská organizace DROM.

Představí se také několik divadel: připravena je inscenace Kouzelné housličky v režii Lindy Keprtové, nazkoušená dětmi, které před rokem sklidily nemalý úspěch s dětskou operou Brundibár z ghetta. Divadelní program zajistí také brněnské divadlo pro děti a mládež Polárka - jeho lektoři připraví divadelní dílny pro děti, které proběhnou v parku Hvězdička, a herecký soubor nazkouší a předvede site-specific představení v budově káznice, Divadlo Líšeň uvede hravou divadelní produkci Figurkov.

Naprostou letošní novinkou pak bude programová linie pod zastřešujícím názvem Básníci v káznici probíhající v prostorách bývalé káznice na Cejlu. Naplánováno je čtení z knihy o romském partyzánu Josefu Serinkovi nebo četba pamětí politických vězňů, včetně těch, kteří byli v prostorách brněnské káznice sami vězněni. Podobně jako předchozí ročníky se zapojí také Knihovna Jiřího Mahena nebo NAIFF, který připravuje promítání dokumentu věnovaného sociálním problémům místních. Festival jako každý rok organizuje spolek Tripitaka ve spolupráci s dalšími organizacemi, vstupné je zdarma.

Přečteno: 1470x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ghettofest, Festival, romská kulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo