romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Festival Jeden svět 2014 se zaměří na téma práce, chudoby a migrace za obživou

Praha, 19.2.2014 15:07, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Aktuálními světovými událostmi se bude zabývat festival Jeden svět 2014. V programu se objeví snímky s náměty o kontroverzních přípravách olympiády v Soči (Putinovy hry), o rozdělení Súdánu (Nejdelší polibek), o eritrejských uprchlících v Izraeli (Zvuky mučení) nebo o stávce horníků v Jižní Africe (Horníci pod palbou). Právě dokument o stávce horníků z platinového dolu bude 3. března zahajovacím filmem festivalu. Novináře o tom dnes informovala ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Festival se koná v Praze od 3. do 12. března, poté v dalších 33 městech České republiky. Letošní program přinese 106 dokumentů v 11 tematických kategoriích. Loni festival navštívilo přes 117.000 lidí.

V hlavní soutěži se představí 12 filmů, které sledují problémy jako jsou nelegální migrace, xenofobie, organizovaný zločin nebo politický extremismus. Soutěž nabídne třeba film Verdikt v Maďarsku sledující soud s maďarskými příznivci krajní pravice, kteří byli obviněni ze série útoků na romské vesnice.

Jako nadčasové téma se v mnoha filmech objevuje práce, především v těch zařazených do hlavní tematické kategorie nazvané Práce dělá člověka ... Tvůrci se například zaměřují na problematiku nezaměstnanosti a chudoby, dětskou práci i migraci za obživou. Festival například navštíví režisér Frédéric Brunnquell, který ve snímku Doba slevová ukáže, že korporace nedávají slevu zadarmo. "Práce je pro všechny velké téma. Do budoucna se společnost bude navíc čím dál více potýkat s tím, že práce ze světa postupně mizí. Pracovních míst a zaměstnání ubývá," uvedla Kulhánková.

Soutěžní kategorie Máte právo vědět uvede dokumenty se silným lidskoprávním rozměrem. Patří mezi ně i Zelimova zpověď o mučení a zatýkání nevinných na Severním Kavkaze ve jménu boje proti terorismu. Kategorie Panorama nabídne koktejl těch nejúspěšnějších dokumentárních filmů ze světových festivalů. V nové kategorii Rodiny v ohrožení se představí například snímek Závisláci na netu o čínském odvykacím ústavu pro teenagery závislé na počítačových hrách. V kategorii Moc médií snímek Ztracený signál demokracie upozorní na politické tlaky na média nejen v Řecku. V kategorii Cesty ke svobodě festival uvádí filmy ze zemí, kde působí společnost Člověk v tísni. Kategorie Takzvaná civilizace zahrnuje mimo jiné i dokumenty o životním stylu. Kompletní program se nachází na webu www.jedensvet.cz.

Festival nabídne také devět panelových debat pro veřejnost ve Francouzském institutu v Praze a rapový koncert kubánských disidentů. Žáky a studenty pozve na projekce v programu Jeden svět na školách.

V rámci festivalu humanitární organizace Člověk v tísni udělí cenu Homo Homini za obhajobu lidských práv, kterou 3. března v Pražské křižovatce obdrží dagestánská právnička Sapijat Magomedovová. Člověk v tísni uděluje cenu Homo Homini do roku 1994 osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů.

Přečteno: 564x
 

Kam dál:

Štítky:  

Jeden svět 2014, DokumentyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo