romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Festival Khamoro začíná na konci května a proběhne ve dvou etapách

25.5.2021 14:59
Khamoro 2021
Khamoro 2021

Světový romský festival Khamoro se letos uskuteční ve dvou etapách – první odstartuje 31.5. koncertem v Jazz Docku, druhá se plánuje v září. 

V Jazz Docku se poslední den v květnu od 21:00 představí gypsy jazzoví Django Always, první červnový den pak ve stejný čas vyznavači stejného žánru The Joscho Stephan Trio. 

„I za takto ztížených podmínek se snažíme připravit program, který vychází z toho, jak jsme Khamoro tradičně připravovali. To znamená, že počty akcí a ani jejich kvalita nebude nižší, festival bude akorát rozprostřen do více bloků a více měsíců. Plno akcí se bude konat jednorázově, ne v rámci jednotných vícedenních bloků,“ uvedla k třiadvacátému ročníku Khamora pro Český rozhlas produkční festivalu Inka Jurková.

Ve čtvrtek 3.6. od 20:00 zahraje v Jeruzalémské synagoze skladatel a klavírista Miroslav Rác s hosty, mezi nimi například s Pavlínou Matiovou. Během koncertu zazní i jeho nejslavnější skladba Poema A-moll, známá z cyklu věnovaného romskému holokaustu. 

Součástí festivalu bude i křest knihy Martina Oláha, který proběhne 24. června ve Werichově vile nebo projekt Andromedia, který zvyšuje povědomí o umělecké kritice v oblasti romské literatury, hudby, divadla, výtvarného a alternativního umění v médiích a tradičně i doprovodný program. 

„Máme tu storytelling, který povede Alice Heráková. Zúčastní se jej nejen náš klub Paramisara, ale také literární kritici. Dále máme v plánu výstavu romských a evropských autorů. Ta proběhne 20.6. A dále tu je „Khamoro sdílí zkušenosti“ s deseti účastníky, kteří po tomto roce povedou jednodenní festivaly ve svých městech,“ přibližuje pro rozhlas koordinátorka festivalu Izabela Chalupníková. 

Nad závěrečným defilé se ještě vznáší otazník – jeho pořádání závisí na konkrétních pravidlech pro pořádání kulturních akcí. „Pokud budou pravidla pro pořádání kulturních akcí velmi složitá, třeba tím, že by musely být dodržovány velké rozestupy nebo by všichni účastníci museli být otestováni, tak se obáváme, že nebude možné defilé uspořádat,“ říká Jurková. 


 
 

Přečteno: 889x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Khamoro, Hudba, Festival, programHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo