Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Filozofická fakulta je v pohybu, Ústav etnologie pod tlakem. Ozývá se i letitý spor o neexistenci romského etnika

06. května 2015
Čtení na 3 minuty

Filozofická fakulta jedné z nejstarších evropských univerzit – Karlovy univerzity v Praze prochází pod vedením současné děkanky výraznými změnami. Proti některým se důrazně bouří část akademické obce – sepisují se petice, studenti etnologie vstupují do stávky. Brání se dlouhodobě neměnné, konzervativní prostředí změnám, které ho vyrušují z poklidného života nebo hrozí, že ho probíhající změny ohrozí? Nejožehavější situací prochází Ústav etnologie – i kvůli tématu etnicity romské menšiny, které opět zaznívá i v diskusích okolo aktuálního dění ve vládní Agentuře pro sociální začleňování.

V únoru 2014 se historicky první děkankou Filosofické fakulty Karlovy univerzity (FF UK) v Praze stala docentka Mirjam Friedová. Přední česká lingvistka s doktorátem z Kalifornské univerzity v Berkeley stála před svým jmenováním v čele Ústavu obecné lingvistiky FF UK. Jako děkanka fakulty se začala soustředit na její finanční stabilizaci, generační výměnu s cílem udržet plynulost pedagogického stavu, badatelskou činnost nebo zahraniční spolupráci.

Změny, kterými fakulta prochází, se postupně dotýkají všech kateder a ústavů – a vyvolávají ohlas. Že jsou výrazné a aktuální bylo znát i na březnovém zasedání akademického senátu, které trvalo rekordních sedm hodin. Vedoucí jednotlivých ústavů se díky dlouhodobě nevalné ekonomické situaci potýkají se sníženými rozpočty, což se přirozeně odráží i na personální rovině – snižují se úvazky, přeřazuje se do nižších platových tříd, rozdávají se výpovědi. Vědět o sobě dávají i studenti – nelíbí se jim, že změny zasahují do výuky, že odcházejí pedagogové, u kterých studují, píší práce, mají skládat zkoušky.

Aktuálně nejožehavější je situace na Ústavu etnologie. O jeho zanedbaném stavu se debatovalo už dlouho – změnit ho má nový vedoucí, kterým se v říjnu loňského roku stal antropolog z plzeňské univerzity Marek Jakoubek. Jeho zvolení vyvolalo vlnu negativních reakcí tuzemské i zahraniční akademické obce – odpůrci odkazovali především na polemiku, kterou s Jakoubkem vedli odborníci z řad etnologů a romistů v roce 2008 na stránkách časopisu Český lid, a ve které byl jádrem sporu zejména pohled na romskou etnicitu. Téma, které mimojiné znovu rezonuje i v aktuálních diskusích okolo dění ve vládní Agentuře pro sociální začleňování, které rozpoutalo nedávné odvolání jejího ředitele Martina Šimáčka ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem.

Koncepce na rozvoj ústavu a studia, se kterou docent Jakoubek ve výběrovém řízení před dalšími 11 kandidáty zvítězil, od svého začátku počítala s personální obměnou pracoviště – a záhy se stala dalším terčem kritiky. Na začátku letošního roku dostalo výpověď pět pedagogů, další výpovědi se plánují. Nejsilněji se část studentů, stávajících pedagogů i absolventů oboru postavilo proti odchodu antropologů Jaroslava Skupnika a Martina Soukupa. Vedení fakulty obdrželo hned dvě nesouhlasné petice – jednu s asi 220 podpisy z řad studentů a širší veřejnosti, druhou podepsalo 31 absolventů.

Kromě zdůraznění odborných a pedagogických kvalit upozornili autoři petice i na možné osobní důvody k výpovědím – Skupnik i Soukup patří k dlouhodobým Jakoubkovým kritikům. K tomu, aby oba na etnologickém ústavu setrvali, vyzval děkanku i akademický senát. Ta za rozhodnutím ředitele neochvějně stojí a jejich argumenty nepovažuje za relevantní. Jakoubek výpovědi odůvodňuje nedostatečným důrazem na publikační a grantovou činnost i tématy, kterými se Skupnik se Soukupem zabývají. Osobní důvody k jejich propuštění vylučuje.

Část studentů etnologie vstoupila ve středu 6. května do dvoudenní stávky – chtějí na nastalou situaci upozornit protestem a požadují odchod ředitele ústavu. S nutností nového směřování oboru souhlasí – brání se však způsobu, jakým se pod vedením docenta Jakoubka děje. Vyjádřili i obavu o zachování chodu studia – původní plán, že oba pedagogové budou moci se studenty, kterým například vedou absolventské práce, externě pokračovat i po svém odchodu, vedení fakulty zrušilo. Na nastalou situaci je podle svých slov připraveno.

Pro server Romea.cz se k dění na etnologickém ústavu vyjádřili protestující studenti i děkanka Filozofické fakulty UK Mirjam Friedová. Připravujeme článek s vyjádřeními doktora Skupnika a docenta Jakoubka.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon