romea - logo
24. července 2014 (čtvrtek)
svátek má Kristýna
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Finále prezidentské volby je tady. Volební místnosti v ČR se otevřely

Praha, 25.1.2013 14:07, (ROMEA)
Pražský hrad (FOTO: Anna Bekárková, Wikimedia Commons)
Pražský hrad (FOTO: Anna Bekárková, Wikimedia Commons)

V Česku začalo ve 14:00 finále prezidentských voleb. Lidé v něm do čela státu vyberou buď expremiéra Miloše Zemana, nebo vicepremiéra Karla Schwarzenberga. Výsledek by měl být znám do sobotního večera. Vítěz má složit prezidentský slib 8. března ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Mezi první návštěvníky volebních místností budou hned po jejich otevření patřit Schwarzenberg, premiér a předseda ODS Petr Nečas nebo předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Za hodinu by měl mít odvoleno také Zeman. Mezi dnešní voliče mají patřit i prezident Václav Klaus nebo předsedové obou komor Parlamentu.

Lidé mohou volit dnes až do 22:00. Po noční přestávce bude 14.802 volebních místností v Česku znovu otevřeno v sobotu od 08:00 do 14:00. Pak začnou výsledky hlasování počítat volební komisaři, kteří je poté předají Českému statistickému úřadu ke zveřejnění na volebním webu.

První volební den v Česku začal podobně jako při prvním kole v době, kdy kvůli časovému posunu například na zastupitelských úřadech v Austrálii už skončil. Na americkém kontinentu, kde se začalo volit ve čtvrtek, se naopak připravují na zahájení druhého volebního dne. Ve Spojených státech a v Kanadě přišlo v první den hlasovat podle informací ČTK přes 320 lidí. Účast byla vyšší než před dvěma týdny, kdy k úvodnímu rozstřelu na severoamerickém kontinentu přišly dvě stovky lidí.

Zemana a Schwarzenberga poslalo před dvěma týdny do finále téměř 2,5 milionu voličů, přičemž hlasovat jich přišlo 5,2 milionu, tedy 61 procent.

Přečteno: 465x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Prezident, Prezidentské volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Angela Merkelová navštívila 20. 8. 2013 místo bývalého koncentračního tábora v Dachau (FOTO: Bundesregierung/Bergmann)

Zápodoevropstí představitelé odsoudili vlnu antisemitismu. Podle Merkelové jde o útok na svobodu a toleranci

Brusel, Berlín, Paříž, Řím, 24.7.2014 12:16, (ROMEA)
V západoevropských zemích rostou antisemitské nálady. Může za to probíhající konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Nejviditelnější jsou takové projevy ve státech se silnou muslimskou menšinou. Německo, Itálie a Francie v úterý v Bruselu tyto xenofobní výpady jednohlasně odsoudily. „Antisemitská rétorika a nepřátelství vůči Židům, útoky na občany židovského vyznání a jejich synagogy nemají žádné místo v naší společnosti,“ zaznělo v jejich společném oficiálním prohlášení.
 celý článek

--ilustrační foto--

František Kostlán: Příčiny trendu nesnášenlivosti, agresivity a hlouposti

Praha, 24.7.2014 11:22, (ROMEA)
Jak potvrdily i letošní volby do Evropského parlamentu, posilování pravicového extremismu a populismu není náhodné. Je součástí trendu, který můžeme pozorovat v celé Evropě již něco mezi pěti až deseti roky.
Probíhá odklon od humanistických idejí a sílí tažení namířené proti Romům a migrantům, které je v rozporu s lidskými právy a často má i násilný charakter. Postupně nabývají na síle nesnášenlivost, agresivita a upřednostňování primitivních receptů na „řešení“ složitých jevů, k nimž vzájemné soužití a integrace části Romů žijících v České republice nepochybně patří.
 celý článek

Asi 100 neonacistů z Čech a Německa v sobotu 15. 2. 2014 přijelo do Karlových Varů na shromáždění, které podle organizátorů mělo uctít oběti válečného bombardování. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Bavorsko zakázalo největší neonacistickou organizaci v zemi. Ta spolupracovala i s DSSS

Mnichov, 24.7.2014 0:55, (ROMEA)
Bavorské ministerstvo vnitra zakázalo největší neonacistickou organizaci v zemi Freie Netz Süd (Svobodná síť Jih, FNS). Podle týdeníku Der Spiegel prohledaly úřady v této souvislosti mimo jiné hospodu, která byla údajně známým místem schůzek krajní pravice nejen z Německa, ale i z České republiky.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění skrýt nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Ty pak budou viditelné jen pro vás a vaše přátele na Facebooku. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři zablokovat zobrazování vašich příspěvků v diskusích na Romea.cz ostatním uživatelům.

Další články z rubrikyRomano voďi

Romano voďi 12/2013

..
romea - logo