romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Firma je podezřelá, že diskriminuje Romy – nabízí jim byty pouze v litvínovském Janově

3.4.2015 12:47
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Česká obchodní inspekce (ČOI) zahájí správní řízení s firmou CPI BYTY, kterou prověřovala kvůli podezření, že diskriminuje romské klienty. Tuto informaci sdělila ČOI exkluzivně serveru Romea.cz. Janovské sídliště se nedávno stalo předmětem pozornosti médií i politiků poté, kdy část místních obyvatel adresovala premiérovi petici, v níž si stěžují na to, že je „terorizuje cikánská menšina“.

Na základě desítek stížností s podezřením na diskriminační přístup litvínovské pobočky společnosti CPI BYTY a.s. k romským klientům podala organizace ROMEA koncem září minulého roku podnět veřejné ochránkyni práv, která následně na případ upozornila Ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Poté, co Inspektorát pro kraj Ústecký a Liberecký provedl v CPI BYTY kontrolu, nás informoval, že bude s touto společností zahájeno správní řízení o udělení pokuty.

V podnětu ombudsmance a posléze České obchodní inspekci jsme upozornili na skutečnosti, které ukazovaly na systémovou přímou diskriminaci Romů, jimž bez odůvodnění CPI BYTY zamítalo žádosti o pronájem bytu v Litvínově, které měla společnost ve své veřejné nabídce. Ovšem s výjimkou sídliště Janov, které je dlouhodobě vnímáno jako sociálně vyloučená lokalita obývaná převáženě Romy.

O silném podezření, že si zmiňovaná firma vybírá klienty na základě etnického klíče, jsme informovali už v červnu 2014 v článku "Romové nepatří do Litvínova, ale do ghetta. Firma CPI BYTY prý Romům přiděluje byty jen v Janově". Kontaktovali jsme v této věci tehdy i vedení města, ale nevyjádřilo se.

K situaci na litvínovském sídlišti Janov jsme se začátkem března vrátili také ve spojitosti s peticí „slušných obyvatel“ (např. zde a zde), v níž se mimo jiné ohrazují proti nárůstu počtu romských nájemníků na sídlišti. O tom, že mnozí Romové ale nemají jinou možnost a přes jejich snahu jsou jim nabízeny maximálně byty v Janově, se v petici už nepíše.

O dalším vývoji případu a výsledku správního řízení se společností CPI BYTY a.s. budeme informovat.

Přečteno: 1758x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Janov, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo