Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Fotbaloví chuligáni Sigmy Olomouc byli obžalováni z ublížení na zdraví, hanobení rasy a z výtržnictví. Soud je čtyřikrát osvobodil

24. března 2021
Čtení na 3 minuty

Tři fotbaloví chuligáni Sigmy Olomouc obžalovaní za násilí a rasismus odcházejí od soudu bez trestu. Namísto toho se má městský úřad v přestupkovém řízení zabývat hlukem, který dělali všichni přiznivci tohoto klubu v tramvaji, kterou jeli na zápas s Bohemians. Téměř po třech letech o tom pravomocně rozhodl Městský soud v Praze. Zmocněnkyně poškozeného uvažuje o podání ústavní stížnosti proti tomuto rozhodnutí soudu.

Obžalovaní Štěpán Černín, Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík byli od června 2018 obžalováni z ublížení na zdraví, z hanobení rasy a z výtržnictví. Spolu s dalšími fanoušky jeli tramvají 4. listopadu 2017 na zápas s pražským klubem Bohemians. V tramvaji byl také programátor žijící v Praze, původem z Afriky. Podle obžaloby čelil nejprve rasistickým urážkám, kterých si však nevšímal.

“Pokřikovali na něj, že je černá huba a že by se měl vrátit do Afriky, že tu nemá co dělat, že je ošklivý špinavý negr,” uvedla státní zástupkyně během soudního líčení. Pak na něj měli rasističtí útočníci hodit dva citróny a následně někdo z davu podle obžaloby jeden z nich na napadeného vymačkal. Programátor se snažil bránit, ale část fanoušků ho napadla pěstmi a kopy. Muž skončil na chirurgii se zhmožděnou hlavou a nosem, z incidentu si odnesl také posttraumatickou stresovou poruchu.

Státní zástupkyně u dřívějších jednání požadovala pro Černína i Uhlíka tresty dva a půl roku vězení, pro Satoru čtyřletý trest vzhledem k tomu, že se výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví dopustil už dříve. Všichni tři u soudu připustili, že k útoku na muže v tramvaji došlo, odmítli však, že by se na něm podíleli.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 je kvůli údajnému nedostatku důkazů třikrát osvobodila, odvolací soud jí však kauzu pokaždé vrátil k dalšímu projednání. Napočtvrté kauzu předala do přestupkového řízení, což po stížnosti státní zástupkyně schválil Městský soud. 

Městský úřad pro Prahu 10 se podle konečného rozhodnutí nemá zabývat napadením programátora, ale tím, že všichni přítomní fotbaloví “fanoušci” skandovali v tramvaji hesla, zpívali fotbalové chorály a rušili tím další cestující.

„Městský soud v Praze rozhodl nesprávně a ukázal, že práva obětí předsudečné trestné činnosti jsou pro soud zcela bezvýznamná. Česká justice se aktivně podílí na reviktimizaci obětí a tento případ je toho zářným příkladem,“ vyjádřila se zmocněnkyně poškozeného, advokátka Petra Vytejčková, na facebookové stránce organizace In Iustitia. (Reviktimizace = opakované stávání se obětí fyzicky nebo psychicky traumatického, násilného nebo trestného činu.)

Soudkyně prvostupňového soudu podle advokátky ve věci třikrát nerespektovala pokyny nadřízeného soudu a věc jí byla opakovaně vrácena. „Soudkyně neodstranila nadřízeným soudem vytýkané vady, přesto Městský soud v Praze zcela nepochopitelně správnost jejího rozhodnutí potvrdil. To je v rozporu s jeho opakovaně vyjádřeným postojem, že jednání pachatelů je trestným činem, a to předsudečným trestným činem. Rozhodnutí Městského soudu v Praze je nepochopitelné,“ dodává advokátka.

O rozhodnutí se navíc poškozený dozvěděl z médií dříve, než mu bylo soudem oficiálně doručeno, což je dalším porušením povinnosti šetřit práva poškozených. „Po poradě s klientem zvážím další postup ve věci, včetně podání ústavní stížnosti. Máme za to, že dochází k porušení práva na účinné vyšetřování, jak jej judikuje Evropský soud pro lidská práva“ naznačuje další postup Petra Vytejčková.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon