romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

FOTOGALERIE: Na Romech mě fascinuje schopnost udržet si kulturu a dědictví i v zoufalých podmínkách, říká fotograf

26.5.2015 10:00
Fotografie z knihy o norských Romech
Fotografie z knihy o norských Romech "Ute er det kaldt. Om romer i Norge" (FOTO: Gorm K. Gaare)

V Oslu nedávno vyšla kniha o norských Romech s jeho fotkami. Život Romů dokumentoval v Bulharsku, na Slovensku nebo třeba v Bělé nad Radbuzou nedaleko Plzně. „Na Romech mě fascinuje schopnost udržet si svou kulturu a dědictví navzdory tomu, v jak zoufalých životních podmínkách často žijí,“ říká pro server Romea.cz norský fotograf Gorm K. Gaare.

První fotoaparát dostal, když mu bylo šest, v patnácti měl svou první fotokomoru. Fotografii začal studovat v Norsku, později se rozhodl pro studium v zahraničí – a tři roky strávil na pražské FAMU. „Nechtěl jsem na nějakou typickou školu, do Londýna nebo do New Yorku. Fascinovaly mě země východní a střední Evropy – a tak jsem se v roce 1997 vydal studovat do Prahy,“ říká.

Gorm K. Gaare se narodil v roce 1972 v Norsku. Fotografii studoval v Norsku a na FAMU v Praze. Deset let žil v Berlíně, dnes už pátým rokem v Oslu. Pracuje jako fotograf na volné noze pro různé, většinou skandinávské noviny a časopisy.

Jedním z jeho témat byl dokumentární projekt o Romech. Seznámil se s třináctičlennou romskou rodinou žijící v jednom domě v Bělé nad Radbuzou na Plzeňsku a během svých nesčetných návštěv fotografoval její každodenní život.

„Když jsem přišel do České republiky, uvědomil jsem si, jakým podmínkám tu Romové čelí. Problémy s xenofobií, diskriminací ve školách a dalších institucích, velmi špatné životní podmínky. Dlouho jsem váhal, protože jsem byl velký fanoušek Josefa Koudelky a nechtěl jsem jít ve stopách jeho práce,“ přibližuje Gorm, proč si téma vybral.

FOTOGALERIE

Později fotografoval Romy na Slovensku a v Bulharsku. „Šlo převážně o vesnice a ghetta, kde byla naprostá chudoba. Byl to pro mě silný zážitek – podmínky pro život tam byly horší než kdekoliv jinde, co jsem viděl,“ říká.

Osmého dubna, na Mezinárodní den Romů, vyšla v Oslu kniha „Venku je zima“ s podtitulem o „Romech v Norsku“ (v originále Ute er det kaldt. Om romer i Norge). Publikace přibližuje život norských Romů (více o Romech v Norsku si přečtěte v našem článku zde) - i na fotografiích, které fotil Gorm.

„Romská komunita v Norsku je oproti té české malá, jde o šest až sedm set lidí. Řekl bych ale, že norská životní úroveň je většinou vyšší,“ přibližuje. Cestu k lepšímu soužití s majoritou vidí v respektu a toleranci: „Většinová společnost by se také neměla divit tomu, že jsou Romové k různým snahám nebo projektům skeptičtí. Jejich historická zkušenost s odmítáním a diskriminací již trvá mnoho desetiletí.“

FOTOGALERIE

Přečteno: 1251x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

fotografie, Romové, Norsko, Česká republika, DokumentyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo