romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

FOTOGALERIE: Ulička hanby před brněnským magistrátem za chování představitelů města k romským uprchlicím z Ukrajiny

21.6.2022 10:09
Protest před brněnským magistrátem proti přístupu vedení města k romským uprchlíkům z Ukrajiny, 21. června 2022, Brno (FOTO: SdruŽeny)
Protest před brněnským magistrátem proti přístupu vedení města k romským uprchlíkům z Ukrajiny, 21. června 2022, Brno (FOTO: SdruŽeny)

Před zasedáním zastupitelstva se dnes před brněnským magistrátem sešla skupina lidí, která protestovala proti špatným podmínkám romských uprchlíků z Ukrajiny, kterým město postavilo stan nedaleko nádraží. Protest bude pokračovat odpolední demonstrací na Dominikánském náměstí, kterou romská internetová televize ROMEA TV odvysílá v přímém přenosu. Protest organizuje neformální brněnský feministický kolektiv Sdruženy a iniciativa Food not Bombs.

Už po 7:00 se na Dominikánském náměstí u vstupu na magistrát začali scházet lidé kvůli romským uprchlicím a jejich dětem. Zhruba desítka příchozích skandovala různá hesla, která měla i na transparentech. Byla na nich slova jako například "Všichni jsme lidé, chovejme se k sobě lidsky", "Solidarita bez rozdílů," "Jejich manželé bojují za vlast a jejich ženy s dětmi spí na zemi" nebo "Stop selektivní solidaritě". Jedna z pořadatelek Anežka Michnová z iniciativy Sdruženy ČTK řekla, že připravenou uličkou chtějí protestující přivítat zastupitele.

Podle protestujících, mezi nimiž byl i hudebník Gejza Horváth, se česká vláda chlubí příkladným přístupem k uprchlíkům z Ukrajiny, romští uprchlíci ale nejsou v ČR vítaní.

Horváth pak na zasedání zastupitelstva řekl, že ukrajinští Romové mají podmínky potupné pro člověka a není to v souladu s lidskostí ani lidskými právy. "Mrzí mě, že je jiný přístup k bílým Ukrajincům a černým Ukrajincům. Romské matky spí s dětmi na zemi a ty bílé v nouzovém zařízení nebo ubytovnách. Černí Ukrajinci tady trpí," řekl Horváth.

Primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS) odpověděl, že odmítnutím ubytování tito lidé ztratili nárok na dávky. "Jsou dávkovými turisty a zkouší to opakovaně. Brno nedělá rozdíl mezi Ukrajinci, ale bylo to svobodné rozhodnutí osob, které nevyužily ubytování. Rádi uděláme nějaký support (podporu), ale vše má své limity. Doufáme, že tito lidé pochopí, že nemají nárok na dávky, a přestanou sem jezdit," řekl Kerndl.

Romské ženy a jejich děti, kteří utíkají před válkou na Ukrajině, přesunul brněnský magistrát v minulých dnech od železničního nádraží, kde v posledních týdnech přebývali do parčíku u ulic Benešova a Koliště. Žijí zde v katastrofálních podmínkách, což dlouhodobě kritizují neziskové organizace i nezávislé iniciativy. Prostor u nádraží, kde byli původně, město nechalo oplotit.

FOTOGALERIE

Přečteno: 923x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Demonstrace, protest, Uprchlíci, Migrace, Rasismus, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo