romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotografie Romů jsou k vidění ve šluknovském zámku

Šluknovsko, 12.2.2013 10:36, (ROMEA)
Dívka odpočívá zatímco její matka připravuje oběd ve vedlejší místnosti. (FOTO: Talitha Brauer)
Dívka odpočívá zatímco její matka připravuje oběd ve vedlejší místnosti. (FOTO: Talitha Brauer)

Zámek ve Šluknově na Děčínsku hostí do konce týdne výstavu fotografií „Život, jak ho znám“ americké fotografky Talithy Brauerové. Na 35 barevných i černobílých snímcích dokumentuje každodenní život českých Romů. Výstava bude přístupná do neděle.

"Výstava se k nám dostala díky organizaci Teen Challenge Šluknov, která s fotografkou Talithou Brauer spolupracuje. Na snímcích jsou převážně rodiny ze Šluknova nebo z dalších míst ve Šluknovském výběžku,"ale také z Brna a dalších míst,  řekla ČTK vedoucí šluknovského infocentra Jitka Soukupová.

Výstava měla svoji první vernisáž minulý rok v Kostele Martina ve zdi v Praze coby doprovodná akce  Fora 2000 nazvaného „Média a demokracie.“

K vidění byla od 22. října do 23. listopadu

Fotografka Talitha Brauer pořizovala snímky českých romských rodin v soukromí jejich domovů i na veřejnosti celkem půl roku.  Výsledkem je podle ní intimní nahlédnutí do života komunity, která s odvahou a humorem čelí chudobě a diskriminaci.

Talitha Brauer se rozhodla zdokumentovat každodenní život v romské komunit poté, co se jako dobrovolnice v Centru dětí a mládeže Teen Challenge International ČR zapojila do práce s dětmi v ohrožení. Nápad se zrodil v září 2011, kdy se s dětmi zúčastnila pohřbu jednoho z těchto dětí, které zemřelo na rakovinu.

„Zasáhla mě srdečnost a štědrost, jakou projevila rodina té holčičky v době, kdy prožívala velký smutek,“ říká Brauer. „Byl to první z projevů důstojnosti a síly, které jsem během projektu měla možnost sledovat.“

Fotografie jsou doplněny rozhovor s portrétovanými, které autorka nashromáždila v rámci projektu. Příběhy v nich zachycené dodávají snímkům sociální kontext:

„Nechtěla jsem mluvit za lidi, které jsem potkala,“ vysvětluje Brauer. „Chtěla jsem,
aby promluvili sami.“

Po pražské premiéře bude tedy výstava k vidění krátkou dobu i ve šluknovském zámku.

"Stavím se k tomu velmi pozitivně. Přeci nebudu zavírat oči nad tím, že tu tato komunita žije, " řekla v souvislosti s výstavou starostka Šluknova Eva Džumanová. Šluknovsko je v poslední době známé především kvůli eskalaci problémů v soužití Romů s majoritním obyvatelstvem.

Talitha Brauer, 28, se narodila v USA, ale dětství prožila v Irsku a Německu. V americkém Michiganu vystudovala fotografii a literaturu. Už léta se věnuje umělecké a novinářské fotografii. Její zatím poslední projekt vypráví příběhy lidí na okraji společnosti a odhaluje skrytou krásu na obyčejných místech.

Přečteno: 840x
 

Kam dál:

Štítky:  

fotografie, Výstava, Šluknovsko, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo