romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotoreportáž: Centrem Prahy prošlo defilé romských hudebníků a tanečníků

Praha, 31.5.2012 17:14, (ROMEA)
FOTO: Lukáš Houdek

Historickým centrem Prahy dnes po poledni protančil průvod romských hudebních a tanečních souborů, které se účastní letošního ročníku romského festivalu Khamoro. Dlouhovlasé tanečnice v pestrobarevných dlouhých sukních, hudebníci hrající cikánské písně a tančící děti přilákali stovky zvědavců, kteří defilé následovali od Můstku až na Staroměstské náměstí.

První tóny trubek, houslí a bubnů se v dolní části Václavského náměstí rozezněly přesně v pravé poledne, kdy se na cestu plnou hudby a tance vydalo více než 250 romských umělců z Česka, Španělska, Francie, Turecka, Slovenska a Ruska. V čele kráčeli vlajkonoši jednotlivých zemí, které následovaly jednotlivé soubory. Na Ovocném trhu se pak k davu přidal i vyzdobený koňský povoz s ruskými tanečnicemi.

Prohlédněte si fotografie Lukáše Houdka

"Z letošního defilé máme opravdu velkou radost. Bylo zatím největší v naší historii a opravdu se povedlo," zhodnotila průvod městem mluvčí přehlídky Rena Horvátová. Za pravdu by jí jistě daly i stovky přihlížejících, zejména z řad turistů. Několik lidí rej v ulicích sledovalo i z oken okolních domů. Pozornost poutaly především snědé tanečnice a zpěvačky v dlouhých sukních a s květinami ve vlasech. Nepřehlédnutelná byla také čtveřice tanečníků na chůdách, kteří nad hlavami diváků prováděli krkolomné taneční kreace.

Celé defilé poté z trhu zamířilo na nedaleké Staroměstské náměstí, které umělcům posloužilo jako improvizovaná tančírna s živou hudbou. "Defilé je vlastně taková ochutnávka dnešního večerního programu v Roxy, kde se odehraje koncert tradiční romské hudby. Samotné vyvrcholení festivalu pak proběhne v sobotu 2. června v pražském klubu SaSaZu, kde jako speciální host festivalu vystoupí i známá kapela Nightwork," dodala Horvátová.

V pořadí již 14. ročník festivalu Khamoro začal v pondělí 28. května poctou romskému básníkovi a prozaikovi Vladu Oláhovi a večerním koncertem současné belgické romské kapely. Jedním z hlavních lákadel prvních festivalových dnů byla i módní přehlídka Corazon Gitano neboli Cikánské srdce návrháře Osmanyho Laffity, který se zúčastnil i dnešního pouličního defilé.

Prohlédněte si fotografie Frnatiška Kostlána

Součástí festivalu, který pořádá sdružení Slovo 21, jsou kromě kulturních akcí i odborné debaty, jejichž tématem je postavení Romů v současné evropské společnosti.

Přečteno: 1175x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo