romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotoreportáž: Jak se v Ostravě žije Romům

Ostrava, 2.2.2013 17:27, (ROMEA)
Bydlení pro Romy i
Bydlení pro Romy i "bílé" chudé v ostravském vydání. Kolonie pro bezdomovce v bývalých garážích. Foto: František Kostlán

Přinášíme fotoreportáž ze současné Ostravy. U hlavního nádraží před časem vyrostl památník obětí holocaustu. Jeho dominanantí část, Davidova hvězda, je složena z oddělených jednotlivých prvků. S romskou současností je to v Ostravě stejně špatné jako například v Ústí nad Labem, ale i v dalších lokalitách. Jak se zdá, město (i některé městské části) dělají vše pro to, aby Romy vytěsnilo pryč - a to bez ohledu na to jak a kam. Podrobnosti o osudech některých romských rodin přineseme v několika reportážích v průběhu příštího týdne.

img_9898_1.jpg
Foto v článku: František Kostlán.

Památník u hlavního vlakového nádraží v Ostravě. Davidova hvězda je zřetelná jen z čelního pohledu, protože ji skládají, jak vidno na dalších fotkách, oddělené jednotlivé prvky. 

img_9899_1.jpg

img_9902_1.jpg

img_9904_1.jpg

Výprava do nitra Ostravy začíná. Zleva: Kumar Vishwanathan, předseda sdružení Vzájemné soužití, Ondřej Marek z ostravského ProAltu, Martina Hrdličková a Věra Roubalová Kostlánová.

img_9908.jpg

Paní Eva - je odhodlána nastěhovat se s dalšími sedmi členy své rodiny do dvou garáží (každá asi 9 metrů čtverečních), kde se musí opravit střecha, dát kamna, kde není elektřina ani voda ani záchod. Důvodem je, že nemůže sehnat nastálo pořádné bydlení. Žila v domě, kde měla smlouvu na dobu neurčitou, který po vyhrožování, že její děti budou zabity, opustila, vyhazuje jí i další soukromý majitel. Město, natož snad stát, to naprosto nezajímá.
Bývalé garáže jsou v bezdomovecké kolonii, u jednoho z ostravských mostů - což vzhledem ke rčení "skončili pod mostem" pokládám za symbolické.

img_9914.jpg

Billboard v bezprostřední blízkosti bezdomovecké kolonie v bývalých garážích.
Na můj dotaz, co říká tomuto plakátu Karla Schwarzenberga, paní Eva odpověděla: "To heslo pokládám za vrcholný cynismus. Ten člověk je přeci ve vládě, ne? Je tedy spoluodpovědný za to, co se s náma tady děje."

img_9927_1.jpg

Paní Eva s vnučkou - v bytě, který musí koncem března opustit. Členové rodiny chodí do kostela poměrně často.

img_9934.jpg

Paní Iveta musela opustit bydlení na Přednádraží. Potom žila se svými  dětmi na ubytovně, kde všichni dostali úplavici. Přesto - alespoň prozatím - dopadla lépe než další lidé z Přednádraží: bydlí v sociálním bytě sdružení "Společně - Jekhetane," - a to ho má, zatím na půl roku, pronajatý od města. Paní Iveta se tak zbavila i nejhorších existenčních starostí, protože na ubytovně musela za nájem platit 17 000 korun měsíčně a neměla leckdy ani na jídlo pro děti. Dětí má devět, některé jsou už dospělé. Stará se o sedm svých dětí a o vnuka (na fotografii). Muž se jí před několika lety zabil při bouračce.

img_9943_1.jpg

img_9945.jpg

Ubytovna na Cihelné. Již nějaký čas tam řádí úplavice. Pojďme se podívat, proč. Na jednom patře žije několik desítek lidí. v Jednom pokoji (v průměru okolo 20 metrů čtverečních) žije až pět lidí. Celé patro má k dispozici toto společné sociální zařízení:  tři umyvadla a tři sprchy, čtyři záchody (záchovové mísy), kuchyňku, kde jsou dva elektrické vařiče - jeden dvouplotýnkový, druhý jednoplotýnkový.

img_9947_1.jpg

Chodba je uklizená, nájemníci o to dbají.

img_9948.jpg

Společné záchody.

img_9949_2.jpg

O tom, jak se majitel o ubytovnu stará, svědčí tento rozvod elektrického zařízení.

img_9956.jpg

I u svíčky může být s dobrými lidmi příjemně. Paní Helena a její muž Miloslav jsou skvělí.
Na Přednádraží se už žije jen v "osmičce", v jiných domech nikdo nastálo není. Zbývá tu už jenom sedm rodin, šest romských a jedna "bílá". ČEZ zde vypnul elektřinu. Voda teče jen studená a pouze z jednoho kohoutku v domě - u vchodových dveří. Kohoutek se teď musel vyměnit, protože zamrzl.

img_9967_1.jpg
Uprostřed dcera paní Heleny. Petra.

img_9969.jpg

img_9971_1.jpg

Setra paní Heleny, Marie, která na Přednádraží žije s mužem a šesti dětmi.

Přečteno: 2534x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Bydlení, Ostrava, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo