romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotoreportáž: V Ostravě se sešli lidé z ghett a občanských sdružení. Promítaly se dokumenty, diskutovalo se. Na večerním koncertu rapovali Romové z Krupky

Ostrava, 17.6.2013 16:22, (ROMEA)
Na benefičním koncertu vystoupili rapeři z Krupky. Fotografie k článku: Daniela Kantorová
Na benefičním koncertu vystoupili rapeři z Krupky. Fotografie k článku: Daniela Kantorová

V Ostravě proběhla přes víkend zajímavá akce - promítání filmových dokumentů natočených Romy, panelová i další diskuse a benefiční koncert jehož výtěžek směřuje lidem bez bydlení. Organizátory akce byli Ondřej Marek z ostravského ProAltu, Ivanka Mariposa Čonková a Imrich Horvát ze sdružení Otrokem rasy. Promítání a diskuse probíhaly v klubu Stará aréna, koncert v klubu Plán B. Účastníky byli jednak místní Romové, většinou ze sociálně vyloučených lokalit, jednak aktivisté z Ostravy, Prahy či Krupky na Teplicku. Celé to fotografovala Daniela Kantorová, aktivistka z amerického Oaklandu, jejíž fotografie v této fotoreportáži můžete vidět. 

na-ceste2_2.jpg
Na cestě z Prahy do Ostravy: Daniela Kantorová a Jan Čonka ze sdružení ROMEA. (Foto: František Kostlán)

prednadrazi2_1.jpg
Jako první jsme v Ostravě navštívili Přednádraží, respektive posledních pár lidí, kteří zde žijí, protože nemají kam jít a do ubytovny s lichvářským nájmem a velmi špatnými životními podmínkami jít nechtějí. 

prednadrazi.jpg
U Macků na Přednádraží je vždy dobře, jsou to skvělí a ojedinělí lidé. Matka rodiny, Helena Macková, sedí (vlevo), její dcera Petra stojí (druhá zleva). Vedle ní (třetí zleva) stojí její otec Miroslav. Vedle něj aktivní mladý muž Imrich Horvát, který také ještě nedávno žil na Přednádraží. A vedle něj jeho kamarád Jožka (vlevo, je mu vidět jen hlava a ruka), syn Heleny a Mirka.

na-cesta-do-areny_2.jpg
Na cestě z Přednádraží do klubu Stará aréna.

imro_2.jpg
Imrich Horvát byl autorem několika krátkých dokumentů a klipů, v nichž ve zkratce zobrazil život na Přednádraží, své kamarády či nově vzniknuvší pěvecký sbor při sdružení Vzájemné soužití. V diskusi vyjádřila právem svou hrdost nad synovou prací jeho maminka Iveta Horvátová.

arena_2.jpg
Volná diskuse k filmovým dokumentům.

iveta_2.jpg
Vedle Heleny Mackové patří k hybatelkám dění v Ostravě i Iveta Horvátová (uprostřed, v bílých kalhotách), Imrichova matka a dřívější mluvčí obyvatel Přednádraží, a také...

eva_2.jpg
... Eva Tokárová, která dříve bydlela na Palackého ulici, než odtud radní městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Semerák a jeho podnikatelský kolega Romy vystěhovali.

johny_2.jpg
Zapáleně diskutoval i Honza "Johny" Čonka, když mimo jiné nabádal matky, aby více dbaly na vzdělávání svých dětí. Reagovala na to Iveta Horvátová, která připomněla, že dva její synové mají výuční listy a při shánění práce jim nikdy nebylo nic platné. Práci naopak dostanou nevyučení bílí. "Jak mám potom děti ke vzdělávání motivovat?" položila Iveta řečnickou otázku.

panel2_2.jpg
Panelové diskuse se vedle mé maličkosti zúčastnili i Helena Macková, Kumar Vishwanathan a Ondřej Slačálek. Ten, stejně jako já, mimo jiné hovořil o tom, že je čas "zvedat hlavu" - jistá dávka hrdosti je pro ono zvednutí hlavy důležitější než vzdělání. Rozvedl i nápad, aby lidé, kteří momentálně nemohou sehnat práci, působili jako dobrovolníci v občanských sdruženích.

panel3_2.jpg
Vyprávěl jsem historku, jak jsem poznal  Helenou Mackovou, které se všichni s chutí zasmáli. Když se Mackovi stěhovali v rámci Přednádraží z jednoho domu do druhého, táhla Helena, která má asi 160 centimetrů, velký, plný pytel s těžkými věcmi. Řekl jsem jí: "Ukažte, pomůžu vám s tím". A Helena odpověděla: "Vy byste to neunes´." A táhla ten pytel dál. 

s-kumarem_1.jpg
S Wiliamem, který stále žije na Přednádraží, a Kumarem Vishwanathanem na náměstí před klubem Stará aréna. Wiliam je "světský", který měl za ženu Romku. "Světští" se říkalo lidem od cirkusu, poutí či těm, kteří kdysi obcházeli města a vesnice se šlapacím brusným kotoučem a na ulici brousili nože a nůžky. 

rap_2.jpg
Akce vyvrcholila skvělým koncertem v klubu Plán B. Na fotografiích je několik mladíků ze severočeské Krupky, kteří utvořili dvě hip hopové skupiny. Mimo jiné zazpívali i píseň, kterou složili před vystoupením, o koncentráku v Letech u Písku a zdejším prasečáku. 

rap4_2.jpg

jozka-miker_2.jpg
Kluky přivezl z Krupky Jozef Miker, kterému nikdo neřekne jinak než "Jožko" (bílé vlasy). Jožka se sám od sebe  stará o to, aby mladí lidé měli nějakou náplň a byli co nejméně "na ulici", jednak shání Romům práci. To se mu během mnoha let povedlo už u osmdesáti lidí - a byla to podle něj obrovská fuška.

slacalek-recitace_5.jpg
Ondřej Slačálek během večera pronesl na hudebním podkladu skvělou báseň v próze.

prazandy2_2.jpg
Večer rozsvítily vynikající raperky z Prahy. 

prazandy_1.jpg

prazandy3_2.jpg

rap3_2.jpg
Večer zakončily dvě pankáčské skupiny. A výborně se bavili všichni přítomní, z nichž většina v tuto chvíli teprve přicházela zvenku.

na-ceste.jpg
A na cestě domů - před nádražím Ostrava - Svinov.

Přečteno: 2482x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

fotografie, Ostrava, Občanská společnost, Občanské iniciativy, občanské sdružení, ROMEA, Konexe, o. s., Vzájemné soužití, Kumar VishwanathanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo