romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Média informují o soudu s mačetovými útočníky - poděkování serveru Tiscali.cz, nepoděkování iDnes

Liberec, 8.11.2012 16:24, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

O médiích píšeme často. A z 99 procent nepříliš lichotivě, jelikož se nacházejí ve stavu dezolátním. Dnes vedle kritiky budeme ovšem i chválit.

Ubavit k smrti

Dnešní média provází absence pojmů "novinářská etika" a "odpovědnost". Snaží se naopak co nejvíce vydělat, bez ohledu na následky, způsobené neobjektivním zpravodajstvím a vyvoláváním zášti vůči druhým.

Nebo nás média namísto zasvěceného informování zahrnují jakousi "zábavnou" náhražkou zpravodajství, taktéž za účelem co nejvyššího zisku bez ohledu na cokoli - jako by se nás snažila "ubavit k smrti".

Skutečně informovaný občan je totiž nebezpečím pro celý mocenský mainstream (střední proud), nikoli jen pro ten politický, ale i ten mediální. Představme si, že větší část lidí než dosud začne vyžadovat přesné informace o tom, co je pro jejich život doopravdy důležité - všichni ti mediální hlasatelé nesnášenlivosti i "baviči" (vydavatelé i novináři) by  přišli o velmi výnosný byznys.

Jiná fotografie

O to jsme radši, když se jednou za čas vyskytne výjimka, médium, které je ochotno bez dlouhých řečí napravit vlastní chybu. V tomto případě šlo o internetový server Tiscali.cz. Ten se se nedopustil ničeho výjimečného, to, co udělal, praktikují mainstreamová média často. A někdy tak - vědomě, či nevědomě - vyvolávají vůči druhým zášť.

Tiscali.cz přidal ke svému článku fotografii, která neměla s jeho obsahem  nic společného. To by ještě nemusela být žádná tragédie (tzv. ilustrační foto přikládáme k článkům i my), kdyby ovšem nešlo o článek popisující soud s mačetovými útočníky z Nového Boru.

tiscali-spatne-foto_1.jpg
Rodina z Přerova se nechtěně ocitla v článku o mačetových útočnících.

Na fotografii ovšem nebyli útočníci, ale pokojně sedící romská rodina z Přerova. Mediafax, od nějž Tiscali.cz fotografii převzal, má k fotografii tuto popisku:

DOMÁCÍ - PŘEROV - DSSS - POCHOD A DEMONSTRACE
V Přerově se 25. června 2011 konalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Městem prošlo asi 200 pravicových extremistů. Na snímku Romové z Husovy ulice. MARTIN HOLIK / MEDIAFAX

To ovšem redakce Tiscali.cz pod obrázek nenapsala. Novináři, již dlouho navyklí paušalizovat, berou Roma jako Roma (vinný - nevinný, všechno jedno), takže jim na tom málokdy připadne něco divného. Čtenáři si tak mohli myslet, že na fotografii jsou mačetoví útočníci či jejich rodina.

Jednak jde o čest té rodiny, která nic neprovedla a je docela dobře možné že mačetové útočníky sama odsuzuje, stejně jako mnoho jiných Romů. Přerovskou rodinu by ovšem někdo mohl i verbálně či dokonce fyzicky napadat, jak to popisuje jeden z diskusních příspěvků pod zmíněným článkem na Tiscali.cz (necháváme bez úprav):

"To ten cikánský dob.tek ještě nesedí v kriminále???!!! Potřebovali bychom soudce Lynche. Aby ty gaunery předasl davu, který by je klacky hnal za město a tam je pověsil. Nic jiného si ty sv.ně nezaslouží."

Rychlá reakce Tiscali.cz

Redakci serveru Tiscali.cz jsme e-mailem poprosili, aby fotografii vyměnila - a do minuty se tak stalo. Bez výmluv a napadání, co že si to vlastně dovolujeme - což se nám občas stává.


tiscali-vymena-foto_2.jpg

Redakci serveru Tiscali.cz proto tímto děkujeme.

Anticiganismus iDnes.cz

Jako odstrašující příklad z dnešního dne (každý den je v médiích něco obdobného) uveďme článek serveru iDnes.cz s názvem Ze soudu je třináctá komnata. K mačetovým útočníkům smí jen vyvolení.V článku pak autor dodává, že soudu s mačetovými útočníky se nemohli účastnit obyčejní smrtelníci. 

Za prvé: jde o názor autora a ten do zprávy v žádném případě nepatří. Ale hlavně: soudní jednání je neveřejné, protože dva z obviněných byli v době spáchání činu mladiství - tak to ukládá zákon a soud rozhodl na základě toho. Dovnitř šli podle iDnes.cz jen příbuzní a několik romských předáků - ale ty předáky si obvinění napřed vybrali jako své důvěrníky (jak píše i sám autor), jinak by dovnitř jít nemohli, protože neveřejné jednání je nepřístupné všem, kromě advokátů, zmocněnců a důvěrníků. 

Soud s mačetovými útočníky tedy probíhá standardně. A úplně stejně jako se odehrál třeba i soud s rasisty, kteří v havířovském Šumbarku málem umlátiti šestnáctiletého Roma - i zde bylo jednání uzavřené pro veřejnost, protože dva z pachatelů byli mladiství.

Server iDnes.cz v tomto případě nadbíhá rasistům a anticiganistům, kteří v diskusích pod jeho články převažují - účastní se tak vyvolávání zášti proti Romům, protože zcela zkresluje "informace", a to tak, aby vyhovovaly anticiganistickým tendencím.  

Viz například tyto názory z diskuse na iDnes.cz, které nesporně vycházejí z titulku, zavádějících informací v článku a jeho celkového vyznění (necháváme bez úprav):

"Proč je proces neveřejný, čeho se justice bojí, pány z Vítkova nám Nova, ČT1 i prima předkládaly každý den, jejich výroky apod.. Jsem zvědav zda bude zveřejněn rozsudek, či se to zahraje do ztracena. Proč nám neukážete jak páni z Boru ospravedlňují něco za co by jinde byl provaz."

"Pokud je proces neveřejný, z jakého titulu tam mohli kromě příbuzných ještě "romští předáci"? Při vstupu do jednací místnosti došlo k segregaci na základě rasy?"

"Doživotí a do uranovejch dolů s nima. A paní Samkovou jim občas půjčit - když se jich tak zastává. Je vidět, že někteří advokáti udělají pro své zviditelnění cokoli - budou urputně hájit i zjevné nepřizpůsobivé darebáky, kteří si soud ani nezaslouží."

Přečteno: 3450x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Anticiganismus, Soud, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo