romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Média informují o soudu s mačetovými útočníky - poděkování serveru Tiscali.cz, nepoděkování iDnes

Liberec, 8.11.2012 16:24, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

O médiích píšeme často. A z 99 procent nepříliš lichotivě, jelikož se nacházejí ve stavu dezolátním. Dnes vedle kritiky budeme ovšem i chválit.

Ubavit k smrti

Dnešní média provází absence pojmů "novinářská etika" a "odpovědnost". Snaží se naopak co nejvíce vydělat, bez ohledu na následky, způsobené neobjektivním zpravodajstvím a vyvoláváním zášti vůči druhým.

Nebo nás média namísto zasvěceného informování zahrnují jakousi "zábavnou" náhražkou zpravodajství, taktéž za účelem co nejvyššího zisku bez ohledu na cokoli - jako by se nás snažila "ubavit k smrti".

Skutečně informovaný občan je totiž nebezpečím pro celý mocenský mainstream (střední proud), nikoli jen pro ten politický, ale i ten mediální. Představme si, že větší část lidí než dosud začne vyžadovat přesné informace o tom, co je pro jejich život doopravdy důležité - všichni ti mediální hlasatelé nesnášenlivosti i "baviči" (vydavatelé i novináři) by  přišli o velmi výnosný byznys.

Jiná fotografie

O to jsme radši, když se jednou za čas vyskytne výjimka, médium, které je ochotno bez dlouhých řečí napravit vlastní chybu. V tomto případě šlo o internetový server Tiscali.cz. Ten se se nedopustil ničeho výjimečného, to, co udělal, praktikují mainstreamová média často. A někdy tak - vědomě, či nevědomě - vyvolávají vůči druhým zášť.

Tiscali.cz přidal ke svému článku fotografii, která neměla s jeho obsahem  nic společného. To by ještě nemusela být žádná tragédie (tzv. ilustrační foto přikládáme k článkům i my), kdyby ovšem nešlo o článek popisující soud s mačetovými útočníky z Nového Boru.

tiscali-spatne-foto_1.jpg
Rodina z Přerova se nechtěně ocitla v článku o mačetových útočnících.

Na fotografii ovšem nebyli útočníci, ale pokojně sedící romská rodina z Přerova. Mediafax, od nějž Tiscali.cz fotografii převzal, má k fotografii tuto popisku:

DOMÁCÍ - PŘEROV - DSSS - POCHOD A DEMONSTRACE
V Přerově se 25. června 2011 konalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Městem prošlo asi 200 pravicových extremistů. Na snímku Romové z Husovy ulice. MARTIN HOLIK / MEDIAFAX

To ovšem redakce Tiscali.cz pod obrázek nenapsala. Novináři, již dlouho navyklí paušalizovat, berou Roma jako Roma (vinný - nevinný, všechno jedno), takže jim na tom málokdy připadne něco divného. Čtenáři si tak mohli myslet, že na fotografii jsou mačetoví útočníci či jejich rodina.

Jednak jde o čest té rodiny, která nic neprovedla a je docela dobře možné že mačetové útočníky sama odsuzuje, stejně jako mnoho jiných Romů. Přerovskou rodinu by ovšem někdo mohl i verbálně či dokonce fyzicky napadat, jak to popisuje jeden z diskusních příspěvků pod zmíněným článkem na Tiscali.cz (necháváme bez úprav):

"To ten cikánský dob.tek ještě nesedí v kriminále???!!! Potřebovali bychom soudce Lynche. Aby ty gaunery předasl davu, který by je klacky hnal za město a tam je pověsil. Nic jiného si ty sv.ně nezaslouží."

Rychlá reakce Tiscali.cz

Redakci serveru Tiscali.cz jsme e-mailem poprosili, aby fotografii vyměnila - a do minuty se tak stalo. Bez výmluv a napadání, co že si to vlastně dovolujeme - což se nám občas stává.


tiscali-vymena-foto_2.jpg

Redakci serveru Tiscali.cz proto tímto děkujeme.

Anticiganismus iDnes.cz

Jako odstrašující příklad z dnešního dne (každý den je v médiích něco obdobného) uveďme článek serveru iDnes.cz s názvem Ze soudu je třináctá komnata. K mačetovým útočníkům smí jen vyvolení.V článku pak autor dodává, že soudu s mačetovými útočníky se nemohli účastnit obyčejní smrtelníci. 

Za prvé: jde o názor autora a ten do zprávy v žádném případě nepatří. Ale hlavně: soudní jednání je neveřejné, protože dva z obviněných byli v době spáchání činu mladiství - tak to ukládá zákon a soud rozhodl na základě toho. Dovnitř šli podle iDnes.cz jen příbuzní a několik romských předáků - ale ty předáky si obvinění napřed vybrali jako své důvěrníky (jak píše i sám autor), jinak by dovnitř jít nemohli, protože neveřejné jednání je nepřístupné všem, kromě advokátů, zmocněnců a důvěrníků. 

Soud s mačetovými útočníky tedy probíhá standardně. A úplně stejně jako se odehrál třeba i soud s rasisty, kteří v havířovském Šumbarku málem umlátiti šestnáctiletého Roma - i zde bylo jednání uzavřené pro veřejnost, protože dva z pachatelů byli mladiství.

Server iDnes.cz v tomto případě nadbíhá rasistům a anticiganistům, kteří v diskusích pod jeho články převažují - účastní se tak vyvolávání zášti proti Romům, protože zcela zkresluje "informace", a to tak, aby vyhovovaly anticiganistickým tendencím.  

Viz například tyto názory z diskuse na iDnes.cz, které nesporně vycházejí z titulku, zavádějících informací v článku a jeho celkového vyznění (necháváme bez úprav):

"Proč je proces neveřejný, čeho se justice bojí, pány z Vítkova nám Nova, ČT1 i prima předkládaly každý den, jejich výroky apod.. Jsem zvědav zda bude zveřejněn rozsudek, či se to zahraje do ztracena. Proč nám neukážete jak páni z Boru ospravedlňují něco za co by jinde byl provaz."

"Pokud je proces neveřejný, z jakého titulu tam mohli kromě příbuzných ještě "romští předáci"? Při vstupu do jednací místnosti došlo k segregaci na základě rasy?"

"Doživotí a do uranovejch dolů s nima. A paní Samkovou jim občas půjčit - když se jich tak zastává. Je vidět, že někteří advokáti udělají pro své zviditelnění cokoli - budou urputně hájit i zjevné nepřizpůsobivé darebáky, kteří si soud ani nezaslouží."

Přečteno: 3438x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Anticiganismus, Soud, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo