romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Frýdlantsko: Počet osob v bytové nouzi roste, ukázala analýza

20.11.2015 12:50
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Na rostoucí počet osob v bytové nouzi, nedostatečný počet obecních sociálních bytů nebo kvetoucí obchod s chudobou poukázala nová situační analýza na Frýdlantsku. Jednou z oblastí, na které se její autoři zaměřili, bylo bydlení v sociálně vyloučených lokalitách. Analýza podrobně mapuje obce Bulovka, Višňovka, Nové Město pod Smrkem a Frýdlant.

„Na Frýdlantsku roste počet lidí, kteří se kvůli dluhům a exekucím dostali do bytové nouze. Obce přitom většinou nemají dostatek obecních sociálních bytů, a proto jsou lidé odkázáni často na soukromé podnikatele," uvedl pro Liberecký deník jeden ze zpracovatelů ze sdružení Sedmý kontinent Jakob Hurrle.

Jako jednoho z podnikatelů – „obchodníků z chudobou“ – analýza označuje Radima Urbana, spolumajitele sedmi bytových domů pro nemajetné ve Frýdlantě. Podmínky, ve kterých jeho nájemníci bydlí, jsou podle Hurrleho otřesné a nehumánní: „Neteče tam voda, protože faktury Frýdlantské vodárenské společnosti pan Urban neplatí. Do jedné místnosti například protéká kanalizace, ale majitel to neřeší. Nájem tam přitom vybírá třikrát vyšší než kolik činí nájem v obecních bytech.

" Nájemníci, mezi nimiž je mnoho chudých Romů, však často jinou možnost bydlení nemají. Město podle starosty Dana Ramzera o odkoupení domů s cílem vybudovat smíšené standartní a sociální bydlení neuvažuje.

Přečteno: 1206x
 

Kam dál:

Štítky:  

vyloučená lokalita, sociální bydlení, Frýdlantsko, Analýza, sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo