romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gabal: ČR tvoří jakoby dva státy - bohatý střed a jih, chudý sever

27.5.2015 14:30
Ivan Gabal. Foto Archiv Romea.cz
Ivan Gabal. Foto Archiv Romea.cz

Česko začíná podle sociologa Ivana Gabala vypadat tak, jako by se skládalo ze dvou států. Střed a jih je prosperující, sever trápí chudoba. Touto hypotézou okomentoval Gabal výsledky nové analýzy sociálně vyloučených lokalit. Podle ní od roku 2006 vzrostl počet ghett z 310 na 606. Velká část chudinských míst se soustřeďuje právě v severní části republiky. Jednou z hlavních příčin zhoršování situace je podle expertů špatný systém vzdělávání.

"Díváme se na obraz celé české společnosti. Máme tu dva státy - ve střední a jižní části země s velkou ekonomickou dynamikou a rostoucí životní úrovní, v severní části se strukturálními problémy a chudobu," uvedl Gabal, který je nyní poslancem KDU-ČSL.

Analýzu sociálního vyloučení pro ministerstvo práce vytvořila nyní i v roce 2006 Gabalova společnost GAC. Gabal podotkl, že zakázku na nový výzkum jeho agentura získala v roce 2013, kdy v politice ještě nebyl.

Podle Gabala se ghetta rozmělňují a jejich počet roste. Zatížení zažívají regiony se strukturálními problémy. Sociální vyloučení také už není jen "etnický problém", ale proměňuje se v problém chudoby. Přibývá totiž ghett, kde většinu obyvatel už netvoří Romové.

Podle hlavního autora analýzy Karla Čady se hranice ghett rozplývají. "Nedá se tak snadno říct, kde začíná a končí sociálně vyloučená lokalita. Mísí se s okolím," uvedl Čada. Podle něj to platí zvlášť pro některé regiony jako třeba Osoblažsko či Frýdlantsko.

Jako "klíčového hybatele" cesty ke zlepšení vidí Čada vzdělávání. Vzdělávací systém podle něj nedokáže děti z vyloučených míst přimět k tomu, aby dál studovaly, v budoucnu díky tomu našly lepší práci a odrazily se ode dna.

Také podle Gabala je "hlavní vehikl" školský systém. Děti z ghett přebírají životní model svých rodičů. "Padají do stejné, ne-li horší situace, mají horší vzdělání než rodiče. To je protiindustriální model, to je model rozvojových zemí," podotkl sociolog.

Rozdíl za posledních devět let ale vidí v přístupu obcí a měst. Ta už se nesnaží lidi v tísni vystěhovávat ze svého území, ale naopak hledat řešení. Za kvalifikovaného partnera pro radnice považuje Gabal agenturu pro sociální začleňování. Podle Čady analýza ukázala, že se zlepšil stav v místech, kde agentura působila či působí. Zmínil třeba Obrnice, Kadaň či Krásnou Lípu na Šluknovsku.

Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) "legislativní prostředí není ideální" pro zlepšení situace. "Je ale řada obcí, které si dokážou poradit a problematice se věnují. Řada obcí ale také jako by ignorovala, že vyloučenou lokalitu mají. Ty si pak nejvíc stěžují a podepisují petice vládě," uvedla ministryně.

Podle výsledků analýzy by se měl nasměrovat tok evropských financí v příštích letech. Opatření by se měla týkat třeba předškoláků. Vzniknout by podle ministryně měly dětské skupiny, v nichž by se děti připravily na školu. Fungovat by měly dětské kluby, kde by školáci trávili volný čas. "Je jednoduché je zřídit a mnoho to nestojí. Je velký hřích a provinění obcí na dětech, když to nedělají," uvedla Marksová. Nutné je podle ní také zavést sociální bydlení.

Přečteno: 1109x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální vyloučení, Analýza, Gabal Ivan, Gac, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo