Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ghettofest 2017: scénická čtení v káznici, hudební stage Amaro Records i koutek Anny Frankové

05. června 2017
Čtení na 3 minuty

Multižánrový pouliční festival Ghettofest každoročně otevírající lokalitu v okolí brněnského Cejlu a Bratislavské letos změní kulisy a díky uzavírce ulice Francouzská nabídne program v parku Hvězdička, v prostorách bývalé káznice nebo v Muzeu romské kultury. V pořadí již 6. ročník bude jednodenní a je naplánován na sobotu 10. června. Kromě hudební produkce vytvoří těžiště programových bodů celá série scénických čtení tematicky zaměřených na literaturu politických vězňů a menšin: v prostorách bývalé káznice zazní úryvky z vězeňské poesie básníků Zahradníčka nebo Rotrekla, výslech Vítězslava Nezvala brněnským gestapem, četba pasáží z textu o romském partyzánovi Serinkovi nebo hudební instalace tvořená z výpovědí přeživších sovětských žalářů.

Silnější měrou pak dojde také k zapojení místních obyvatel, především v průběhu tanečních a hudebních vystoupení. V rámci vlastní stage se představí nahrávací studio Amaro Records, jsou připraveny dvě diskuse a také výtvarné workshopy pro nejmenší návštěvníky, na něž čeká např. deníkový happening Anny Frankové, v rámci kterého se účastníci mohou sami vžít do jejího příběhu a připsat vlastní část deníku.

Cílem brněnského multižánrového festivalu Ghettofest je každoročně otevřít vyloučenou lokalitu v oblasti mezi ulicemi Bratislavská a Hvězdová a všem návštěvníkům bez rozdílu umožnit společně prožít den strávený v pozitivní festivalové atmosféře. Organizátorům nejde ale pouze o společné sdílení prostoru, demýtyzování místa a jednorázový prožitek, ale také o dlouhodobější uvažování nad směřováním prostoru, pro který se automaticky vžila negativní konotace v podobě sousloví „brněnský Bronx“.

Součástí programu, jehož centrum se letos díky uzavírce ulice Francouzská přemístí z Hvězdové a z Bratislavské do parku Hvězdička, tak nebude jen hudební produkce, ale také reflexe současného i minulého dění v lokalitě a přímé zapojení místních obyvatel. Návštěvníky tak čekají hned dvě tematicky zaměřené diskuse, z nichž první, s názvem Romská stopa, bude věnována osobnosti známého brněnského primáše Eugena Horvátha, přejmenování parku Hvězdička po jeho osobnosti, a obecněji práci s romskou pamětí, druhá, s názvem Nové sousedství, pak bude orientováná na budoucnost celé oblasti a měla být úvodem k dlouhodobějšímu hledání vize lokality.

Místní obyvatelé se zapojí především v průběhu hudební a taneční programové linie: nově vznikne stage nahrávacího studia Amaro Records, v rámci níž zahrají romské skupiny a bude zde možné také jamovat společně s Kytarovým institutem. „Zapojení místních je pro nás velkou výzvou a jsme rádi, že se nám podařilo oslovit právě Amaro Records. Letos bude festival jinak prostorově uspořádaný a více zaměřený na obyvatele lokality. Nově také připravujeme dramaturgickou linku Básníci v káznici“ uvedl hlavní manažer a spoluzakladatel festivalu Zdeněk Raiser.

Hudba, divadlo i tanec oživí brněnské ulice

Druhou hudební stage pak zaplní hudební skupiny jako Vložte kočku, Iszek Baraque Band, burningboy, Debbi Love nebo Meluzína. Jako každý rok se zapojí taneční skupiny mladých romských tanečníků Merci, Piroš Rouža nebo Karika a vlastní nabitý program připravuje také Muzeum romské kultury. Jeho součástí budou komentované prohlídky stálé i aktuální expozice, taneční workshop Veroniky Kačo nebo dílna na výrobu tašek pro děti, podobně přispěje svým zapojením také brněnská organizace DROM.

Představí se také několik divadel: Scénický a tentokrát ne čistě divadelní program zajistí brněnské divadlo pro děti a mládež Polárka – jeho lektoři připraví v parku Hvězdička Koutek Anny Frankové, tzv. deníkový happening, během něhož se malí i velcí návštěvníci mohou vžít do role malé Anny a jejich úkolem bude doplnit její deník o vlastní dojmy, postřehy a pocity. Herecký soubor Polárky dále v káznici uvede hudební instalaci z textů Světlany Alexejevič Konec jakého člověka? reflektující zkušenosti obětí represí sovětského režimu.

V podobném duchu se ponese letošní novinka, programová linie pod zastřešujícím názvem Básníci v káznici probíhající v prostorách bývalé káznice na Cejlu. Naplánováno je čtení z knihy o romském partyzánu Josefu Serinkovi nebo četba poesie básníků Zahradníčka a Rotrekla či inscenace výslechu Vítězslava Nezvala brněnským gestapem. V káznici také zazní denní rozkazy Rady starších a Sdělení židovské samosprávy z Terezína, a to v průběhu hudebně-dramatického představení Město jménem jakože.

Místem oddechu bude park Hvězdička, kde se podobně jako předchozí ročníky zapojí také Knihovna Jiřího Mahena, Tři Ocásci a bude zde připraven meditační koutek, neromantický speeddating, nebo hry Divadla Líšeň, které zde vytvoří hravou produkci Figurkov. Filmový kolektiv naiff, který pravidelně promítá v místním Clubwashi, pak uvede krátký dokument věnovaný sociálním problémům na ubytovnách. Festival jako každý rok organizuje spolek Tripitaka ve spolupráci s dalšími organizacemi, vstupné je zdarma.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon