romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ghettofest 2017: scénická čtení v káznici, hudební stage Amaro Records i koutek Anny Frankové

5.6.2017 10:09
Ghettofest plní brněnský bronx každým rokem, v orce 2019 již poosmé. Foto je zo roku 2017. FOTO: Ghettofest.
Ghettofest plní brněnský bronx každým rokem, v orce 2019 již poosmé. Foto je zo roku 2017. FOTO: Ghettofest.

Multižánrový pouliční festival Ghettofest každoročně otevírající lokalitu v okolí brněnského Cejlu a Bratislavské letos změní kulisy a díky uzavírce ulice Francouzská nabídne program v parku Hvězdička, v prostorách bývalé káznice nebo v Muzeu romské kultury. V pořadí již 6. ročník bude jednodenní a je naplánován na sobotu 10. června. Kromě hudební produkce vytvoří těžiště programových bodů celá série scénických čtení tematicky zaměřených na literaturu politických vězňů a menšin: v prostorách bývalé káznice zazní úryvky z vězeňské poesie básníků Zahradníčka nebo Rotrekla, výslech Vítězslava Nezvala brněnským gestapem, četba pasáží z textu o romském partyzánovi Serinkovi nebo hudební instalace tvořená z výpovědí přeživších sovětských žalářů.

Silnější měrou pak dojde také k zapojení místních obyvatel, především v průběhu tanečních a hudebních vystoupení. V rámci vlastní stage se představí nahrávací studio Amaro Records, jsou připraveny dvě diskuse a také výtvarné workshopy pro nejmenší návštěvníky, na něž čeká např. deníkový happening Anny Frankové, v rámci kterého se účastníci mohou sami vžít do jejího příběhu a připsat vlastní část deníku.

Cílem brněnského multižánrového festivalu Ghettofest je každoročně otevřít vyloučenou lokalitu v oblasti mezi ulicemi Bratislavská a Hvězdová a všem návštěvníkům bez rozdílu umožnit společně prožít den strávený v pozitivní festivalové atmosféře. Organizátorům nejde ale pouze o společné sdílení prostoru, demýtyzování místa a jednorázový prožitek, ale také o dlouhodobější uvažování nad směřováním prostoru, pro který se automaticky vžila negativní konotace v podobě sousloví „brněnský Bronx“.

Součástí programu, jehož centrum se letos díky uzavírce ulice Francouzská přemístí z Hvězdové a z Bratislavské do parku Hvězdička, tak nebude jen hudební produkce, ale také reflexe současného i minulého dění v lokalitě a přímé zapojení místních obyvatel. Návštěvníky tak čekají hned dvě tematicky zaměřené diskuse, z nichž první, s názvem Romská stopa, bude věnována osobnosti známého brněnského primáše Eugena Horvátha, přejmenování parku Hvězdička po jeho osobnosti, a obecněji práci s romskou pamětí, druhá, s názvem Nové sousedství, pak bude orientováná na budoucnost celé oblasti a měla být úvodem k dlouhodobějšímu hledání vize lokality.

Místní obyvatelé se zapojí především v průběhu hudební a taneční programové linie: nově vznikne stage nahrávacího studia Amaro Records, v rámci níž zahrají romské skupiny a bude zde možné také jamovat společně s Kytarovým institutem. „Zapojení místních je pro nás velkou výzvou a jsme rádi, že se nám podařilo oslovit právě Amaro Records. Letos bude festival jinak prostorově uspořádaný a více zaměřený na obyvatele lokality. Nově také připravujeme dramaturgickou linku Básníci v káznici“ uvedl hlavní manažer a spoluzakladatel festivalu Zdeněk Raiser.

Hudba, divadlo i tanec oživí brněnské ulice

Druhou hudební stage pak zaplní hudební skupiny jako Vložte kočku, Iszek Baraque Band, burningboy, Debbi Love nebo Meluzína. Jako každý rok se zapojí taneční skupiny mladých romských tanečníků Merci, Piroš Rouža nebo Karika a vlastní nabitý program připravuje také Muzeum romské kultury. Jeho součástí budou komentované prohlídky stálé i aktuální expozice, taneční workshop Veroniky Kačo nebo dílna na výrobu tašek pro děti, podobně přispěje svým zapojením také brněnská organizace DROM.

Představí se také několik divadel: Scénický a tentokrát ne čistě divadelní program zajistí brněnské divadlo pro děti a mládež Polárka - jeho lektoři připraví v parku Hvězdička Koutek Anny Frankové, tzv. deníkový happening, během něhož se malí i velcí návštěvníci mohou vžít do role malé Anny a jejich úkolem bude doplnit její deník o vlastní dojmy, postřehy a pocity. Herecký soubor Polárky dále v káznici uvede hudební instalaci z textů Světlany Alexejevič Konec jakého člověka? reflektující zkušenosti obětí represí sovětského režimu.

V podobném duchu se ponese letošní novinka, programová linie pod zastřešujícím názvem Básníci v káznici probíhající v prostorách bývalé káznice na Cejlu. Naplánováno je čtení z knihy o romském partyzánu Josefu Serinkovi nebo četba poesie básníků Zahradníčka a Rotrekla či inscenace výslechu Vítězslava Nezvala brněnským gestapem. V káznici také zazní denní rozkazy Rady starších a Sdělení židovské samosprávy z Terezína, a to v průběhu hudebně-dramatického představení Město jménem jakože.

Místem oddechu bude park Hvězdička, kde se podobně jako předchozí ročníky zapojí také Knihovna Jiřího Mahena, Tři Ocásci a bude zde připraven meditační koutek, neromantický speeddating, nebo hry Divadla Líšeň, které zde vytvoří hravou produkci Figurkov. Filmový kolektiv naiff, který pravidelně promítá v místním Clubwashi, pak uvede krátký dokument věnovaný sociálním problémům na ubytovnách. Festival jako každý rok organizuje spolek Tripitaka ve spolupráci s dalšími organizacemi, vstupné je zdarma.

TZ Ghettofest
Přečteno: 1123x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ghettofest, Brno, Festival, Kultura, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo