romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ghettofest bude opět v srdci brněnského Bronxu. Přivítá diváky na místě, sledovat dění budou moci i online

8.6.2020 14:20
(FOTO: Ghettofest)
(FOTO: Ghettofest)

Jednodenní festival Ghettofest v sobotu 27. června od 13 hod naváže na již osm předchozích ročníků, které se společně zaměřují na propojování různých kultur a vyvracení stereotypů panujících o oblasti přezdívané také „brněnský Bronx“.

Ghettofest je sice tradičně pouličním festivalem nabízejícím během jednoho dne pestrý program akcí odehrávajících se na různých místech lokality včetně prostoru bývalé káznice nebo v Muzeu romské kultury, současný ročník je však něčím specifickým.

Epidemie koronaviru a následná vládní omezení zasáhla přípravy festivalu stejně jako všechny ostatní pořadatele kulturních akcí. Od půlky března byly proto utlumeny všechny přípravy festivalu. Po vyhlášení plánu uvolňování restrikcí se organizátoři rozhodli uspořádat Ghettofest v sobotu 27. června oproti původnímu začátku června a zvolit formát několika menších oddělených scén rozmístěných v dostatečné vzdálenosti. Dramaturgie a program festivalu se postupně vyvíjí s ohledem na stále měnící se nařízení, proto nemohou organizátoři ručit za změnu programu i na poslední chvíli.

Festivalová mapa

Ghettofest tak nebude mít ambici přivést návštěvníky do jednoho místa, tak jak tomu bylo dříve, ale naopak rozptýlit je po „Bronxu“. Navést je, aby lokalitou procházeli a poznávali různá zajímavá místa. Vrstvu kulturního programu tak doplní různé lokální a historické zajímavosti, na které bude navádět speciální festivalová mapa.

Srdcem festivalového dění bude bývalá Káznice na Bratislavské 68, kde nyní sídlí komunitní centrum Barvy brněnského Bronxu spolku Tripitaka. Objekt díky projektu ožívá koncerty, prohlídkami, bohoslužbami, divadlem, workshopy, diskusemi a programy pro děti. Jako reakce na koronavirovou krizi vzniklo v káznici ve spolupráci s Masarykovou univerzitou – Studex, GNOMON Production, Tech-Pro, Michal Gazdag, TIC BRNO, JIC a Kreativním Brnem nové nahrávací studio Káznice LIVE, ve kterém od začátku dubna vystupují brněnští umělci, kteří se ocitli téměř bez prostředků či bez kontaktu s publikem. Streamy jsou vysílány několikrát týdně na FB stránce Káznice LIVE. Program Ghettofestu se bude v káznici částečně opírat i o nahrávání a streamování koncertů, aby kvůli omezenému počtu návštěvníků a návštěvnic mohli sledovat vystoupení i diváci doma.

K hvězdám festivalu bude zajisté patřit vystoupení Prago Union, Budoáru staré dámy či Michajlova, který spolu s hiphoperem Tafrobem bude hlavní tváří hip hop stage. V roce 2018 předvedl Michajlov na Ghettofestu svůj poslední koncert před nucenou pauzou a teď se vrací na místo činu! Jeho jméno se stalo nejen na domácí brněnské scéně legendou a mluví za vše.

Nová místa, nové zážitky

Současná situace se stala příležitostí, jak návštěvníkům a návštěvnicím ukázat nová či dosud neobjevená místa v této zajímavé a rychle se měnící lokalitě. Představit podniky či organizace, které se dosud do Ghettofestu nezapojily či se zapojily jen okrajově. K těm patří například místní mexická restaurace Blue demon s vystoupením DJ´s z Brna či pavlačový dům na Bratislavské ulici, který roztančí a zavalí přívalem nehynoucí energie kapela Hazafele v podání maďarských a romských melodií. Nová festivalová „bizár“ stage vznikne i v klubu Clubwash na ulici Stará, kde se vystřídají formace jako Jane Miltz, Hello Marcel či Pitcha.

Jako každý rok připravuje vlastní nabitý program také Muzeum romské kultury. Jeho součástí bude Komentovaná prohlídka výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní s jedním z autorů výstavy romistou Mgr. Zbyňkem Andršem. Pro začátečníky i pokročilé je určen beatbox s Jiřím Blatným: Rozjeď to s beatboxem! A od 20 hodin bude následovat LIVE STREAM: Večer romských písničkářů, komponovaný program představí živoucí legendy romské hudební scény Gejzu Horvátha a Zdeňka Lázoka. Společně s nimi vystoupí mladý písničkář a muzikant Tibor Žida. Čeká vás povídání o tom, jak vznikala moderní romská hudba, a mimořádný hudební zážitek v prostředí zahrádky kavárny Beng!.

Jednotlivé stage a produkce tak tvoří pomyslnou mapu lokality „Bronxu“, kterou bude moci návštěvník festivalu projít a užít si během sobotního odpoledne a večera. K dispozici bude v informačním pointu mapka a každé místo bude výrazně označeno. Zajímavé lokace přiblíží i komentované prohlídky po Bronxu či káznice.

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Objednávejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

Martina Čichoňová
Přečteno: 593x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, Romano voďi 2020, RV 3/2020, Kultura, Hudba, Festival, Ghettofest, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo