romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

GIBS: Policie při Konvičkově hře na teroristický útok v centru Prahy nepochybila

25.1.2017 12:07
Imaginární invazi takzvaného Islámského státu do České republiky sehráli 21. srpna odpoledne v Praze přívrženci protiislámského aktivisty Martina Konvičky. (FOTO: ČTK)
Imaginární invazi takzvaného Islámského státu do České republiky sehráli 21. srpna odpoledne v Praze přívrženci protiislámského aktivisty Martina Konvičky. (FOTO: ČTK)

Policie při akci Iniciativy Martina Konvičky, jejíž členové se v létě na Staroměstském náměstí převlékli za teroristy z Islámského státu a způsobili v centru Prahy paniku, nepochybila. České televizi, která o tom na svém serveru zveřejnila zprávu, to sdělila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Inspekce se jednáním policie začala zabývat na základě stížností svědků, kterým vadilo, že policisté paniku vyvolanou předstíraným teroristickým útokem nijak nemírnili. Policie akci Martina Konvičky nadále vyšetřuje jako výtržnictví. O srpnovém incidentu informoval i server Romea.cz.

K incidentu došlo loni v srpnu na Staroměstském náměstí, kdy Konvičkova iniciativa uspořádala protiislámskou akci, která způsobila paniku mezi lidmi v centru Prahy. Konvička a jeho stoupenci na ní totiž vystupovali jako maskovaní muži převlečení za bojovníky takzvaného Islámského státu a stříleli z maket zbraní.

Ve chvíli, kdy se chystali předvádět popravu zajatce, byla akce úředníkem magistrátu a policií ukončena. Mnozí lidé, kteří nevěděli co se na náměstí děje, v momentě, kdy zazněla střelba, v panice utíkali. To potvrdil i policejní mluvčí Tomáš Hulan. Mluvčí uvedl, že podle svědeckých výpovědí lidé, kteří nevěděli o představení, vnímali střelbu jako reálné nebezpečí, reálný útok a snažili se náměstí opustit a schovat se, kde to bylo možné. Někteří prý vbíhali do okolních restaurací, a dokonce i jejich kuchyní.

Zásah policistů při akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí řešila GIBS od loňského srpna. Podle dřívějších informací svědci popsali situaci tak, že zasahující strážníci nemírnili paniku vyvolanou předstíráním teroristického útoku. Mnozí si tak mysleli, že jde o reálné nebezpečí.

Podle aktuálních závěrů GIBS ale nedošlo ze strany policie ke spáchání trestného činu, ani k jinému nezákonnému jednání.

„Pro tuto chvíli jsou uzavřeny podněty, které jsme obdrželi. V případě, že se na generální inspekci někdo obrátí s novými podněty, samozřejmě se tím bude inspekce zase zabývat a zohlední i nové okolnosti,“ doplnila pro Českou televizi mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Přečteno: 1917x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Martin Konvička, nesnášenlivost, Xenofobie, Extremismus, Policie, GIBSHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo