romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

GIBS: Policie při Konvičkově hře na teroristický útok v centru Prahy nepochybila

25.1.2017 12:07
Imaginární invazi takzvaného Islámského státu do České republiky sehráli 21. srpna odpoledne v Praze přívrženci protiislámského aktivisty Martina Konvičky. (FOTO: ČTK)
Imaginární invazi takzvaného Islámského státu do České republiky sehráli 21. srpna odpoledne v Praze přívrženci protiislámského aktivisty Martina Konvičky. (FOTO: ČTK)

Policie při akci Iniciativy Martina Konvičky, jejíž členové se v létě na Staroměstském náměstí převlékli za teroristy z Islámského státu a způsobili v centru Prahy paniku, nepochybila. České televizi, která o tom na svém serveru zveřejnila zprávu, to sdělila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Inspekce se jednáním policie začala zabývat na základě stížností svědků, kterým vadilo, že policisté paniku vyvolanou předstíraným teroristickým útokem nijak nemírnili. Policie akci Martina Konvičky nadále vyšetřuje jako výtržnictví. O srpnovém incidentu informoval i server Romea.cz.

K incidentu došlo loni v srpnu na Staroměstském náměstí, kdy Konvičkova iniciativa uspořádala protiislámskou akci, která způsobila paniku mezi lidmi v centru Prahy. Konvička a jeho stoupenci na ní totiž vystupovali jako maskovaní muži převlečení za bojovníky takzvaného Islámského státu a stříleli z maket zbraní.

Ve chvíli, kdy se chystali předvádět popravu zajatce, byla akce úředníkem magistrátu a policií ukončena. Mnozí lidé, kteří nevěděli co se na náměstí děje, v momentě, kdy zazněla střelba, v panice utíkali. To potvrdil i policejní mluvčí Tomáš Hulan. Mluvčí uvedl, že podle svědeckých výpovědí lidé, kteří nevěděli o představení, vnímali střelbu jako reálné nebezpečí, reálný útok a snažili se náměstí opustit a schovat se, kde to bylo možné. Někteří prý vbíhali do okolních restaurací, a dokonce i jejich kuchyní.

Zásah policistů při akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí řešila GIBS od loňského srpna. Podle dřívějších informací svědci popsali situaci tak, že zasahující strážníci nemírnili paniku vyvolanou předstíráním teroristického útoku. Mnozí si tak mysleli, že jde o reálné nebezpečí.

Podle aktuálních závěrů GIBS ale nedošlo ze strany policie ke spáchání trestného činu, ani k jinému nezákonnému jednání.

„Pro tuto chvíli jsou uzavřeny podněty, které jsme obdrželi. V případě, že se na generální inspekci někdo obrátí s novými podněty, samozřejmě se tím bude inspekce zase zabývat a zohlední i nové okolnosti,“ doplnila pro Českou televizi mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Přečteno: 1912x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Martin Konvička, nesnášenlivost, Xenofobie, Extremismus, Policie, GIBSHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo