romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

GIBS: Policie při Konvičkově hře na teroristický útok v centru Prahy nepochybila

25.1.2017 12:07
Imaginární invazi takzvaného Islámského státu do České republiky sehráli 21. srpna odpoledne v Praze přívrženci protiislámského aktivisty Martina Konvičky. (FOTO: ČTK)
Imaginární invazi takzvaného Islámského státu do České republiky sehráli 21. srpna odpoledne v Praze přívrženci protiislámského aktivisty Martina Konvičky. (FOTO: ČTK)

Policie při akci Iniciativy Martina Konvičky, jejíž členové se v létě na Staroměstském náměstí převlékli za teroristy z Islámského státu a způsobili v centru Prahy paniku, nepochybila. České televizi, která o tom na svém serveru zveřejnila zprávu, to sdělila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Inspekce se jednáním policie začala zabývat na základě stížností svědků, kterým vadilo, že policisté paniku vyvolanou předstíraným teroristickým útokem nijak nemírnili. Policie akci Martina Konvičky nadále vyšetřuje jako výtržnictví. O srpnovém incidentu informoval i server Romea.cz.

K incidentu došlo loni v srpnu na Staroměstském náměstí, kdy Konvičkova iniciativa uspořádala protiislámskou akci, která způsobila paniku mezi lidmi v centru Prahy. Konvička a jeho stoupenci na ní totiž vystupovali jako maskovaní muži převlečení za bojovníky takzvaného Islámského státu a stříleli z maket zbraní.

Ve chvíli, kdy se chystali předvádět popravu zajatce, byla akce úředníkem magistrátu a policií ukončena. Mnozí lidé, kteří nevěděli co se na náměstí děje, v momentě, kdy zazněla střelba, v panice utíkali. To potvrdil i policejní mluvčí Tomáš Hulan. Mluvčí uvedl, že podle svědeckých výpovědí lidé, kteří nevěděli o představení, vnímali střelbu jako reálné nebezpečí, reálný útok a snažili se náměstí opustit a schovat se, kde to bylo možné. Někteří prý vbíhali do okolních restaurací, a dokonce i jejich kuchyní.

Zásah policistů při akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí řešila GIBS od loňského srpna. Podle dřívějších informací svědci popsali situaci tak, že zasahující strážníci nemírnili paniku vyvolanou předstíráním teroristického útoku. Mnozí si tak mysleli, že jde o reálné nebezpečí.

Podle aktuálních závěrů GIBS ale nedošlo ze strany policie ke spáchání trestného činu, ani k jinému nezákonnému jednání.

„Pro tuto chvíli jsou uzavřeny podněty, které jsme obdrželi. V případě, že se na generální inspekci někdo obrátí s novými podněty, samozřejmě se tím bude inspekce zase zabývat a zohlední i nové okolnosti,“ doplnila pro Českou televizi mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Přečteno: 1944x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Martin Konvička, nesnášenlivost, Xenofobie, Extremismus, Policie, GIBSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo