romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Glosář Františka Kostlána: Merkelová, uprchlíci, ne terorismu, Echo24 bučí, Putin už vyhrál

12.8.2016 11:43
František Kostlán. Foto: Lukáš Houdek
František Kostlán. Foto: Lukáš Houdek

Přinášíme první glosář, který se volně vyslovuje k vybraným událostem proběhnuvšího týdne.

Kdo je oblíbenější, Merkelová či Babiš?

Odpůrci uprchlíků jásají: německé kancléřce Angele Merkelové klesly preference v průzkumu obliby. Prý jde o důsledek násilných útoků z poslední doby, říká průzkum zadaný televizí ARD. Před měsícem Merkelovou podporovalo 59 procent Němců, nyní je to 47 procent. CDU je však stále na prvním místě, minulý měsíc i nyní by ji volilo 34 procent.

Nejoblíbenějším německým politikem je ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) 71 %. Následuje ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) s 60 % a předseda vlády Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann (Zelení) s 51 procenty. Merkelová stále opakuje, že země integraci migrantů zvládne. Držme našim sousedům palce, ať se jim to zdaří.

A nyní srovnejme popularitu Merkelové s našimi bouřlivě protiuprchlickými ministry. Podle posledního průzkumu (Sanep - květen) je pořadí takové: Andrej Babiš: 40,6%, Milan Chovanec: 40,4%, Martin Stropnický: 37,9%, Bohuslav Sobotka: 36,8%. Kam se na ně Merkelová hrabe.

Zázrak! Francouzi namísto žvástání konají

Francie v uplynulých měsících zavřela v rámci boje proti islamistickému extremismu dvacítku mešit nebo modliteben a další jsou patrně na řadě. Řekl to ministr vnitra Bernard Cazeneuve po schůzce s předsedou Rady pro islámské vyznání (CFCM). Předseda této organizace ve Francii uvedl, že rada začne po prázdninách pracovat na „rozkladu džihádistické propagace“, bude klást větší důraz na vzdělávání duchovních a transparentnost financování mešit. Inu dobrá, ale proč to Francouzi dělají až nyní? Dříve jim šíření nenávisti, jejímž důsledkem je terorismus, nevadilo? Namísto skutečné integrace, včetně vymáhání zákonů, se zmohli na zakazování šátků na školách, což mělo jen odvést pozornost od vlastního nicnedělání.

Hlásání nenávisti a vyzývání k násilí do demokratické společnosti nepatří, ať už se ho dopouštějí islamisté nebo extremisté krajně pravicoví.

Uprchlíci na olympiádě

Na olympiádě závodí družstvo uprchlíků, což je bezesporu pozitivní počin. Umožnit lidem, kteří utekli před válkou či totalitními režimy závodit s nejlepšími sportovci světa, je myšlenka hodná zakladatelů novodobé olympiády, z níž se ovšem postupně bohužel stala výspa sportbyznysu. „Čtvrt hodiny potom, co jsme odrazili od břehu, vypadl motor našeho člunu. Všichni začali křičet… Moje sestra skočila do vody a začala náš člun táhnout. Po chvilce jsem skočila za ní. V tu chvíli jsem nemohla myslet, jen jsem kolem sebe viděla proplouvat svůj život. O tři hodiny později jsme dorazili do Řecka, k ostrovu Lesbos. Nikdo tomu nevěřil. Potom jsme prošli půlkou Evropy a nakonec skončili zde, v Berlíně,“ říká syrská plavkyně Yusra Mardini v rozhovoru pro Die Zeit. Která nyní závodí na olympiádě. (Rozhovor přeložil Jan Martínek a umístil na svůj web Honzovy komentáře.)

Když má hloupost ozvěnu

Když hloupost bučí, tak nahlas. A když k tomu navíc má čtyřiadvacetinásobnou ozvěnu, pak je to o ušní bubínky a o zdravý rozum. Na fotografii vlevo je ono bučení týdeníku Echo 24 dokladováno úvodem: „Islám tlačí na olympijské tradice a sportovní bafuňáři rychle ustupují. První vlaštovkou je hidžáb v beach volejbalu. Co bude příště?“

Co bude příště, je přeci jasné: bude se soutěžit v tom, kdo vyhodí do vzduchu co nejvíc soupeřů najednou - mají si myslet jednodušší čtenáři Echa. A pochybujme, že při této úrovni čte tento časopis někdo sečtělejší. Na fotografii vpravo je atletka Ruqaya Al-Ghasra, reprezentantka Bahrainu, při své účasti na letních olympijských hrách 2004 v Aténách (sprint na 100 metrů). Ta závodila i na olympiádách následujících. Bahrajnské ženy se zúčastnily paralympiády již v roce 1984. Zde jsou fotografie dalších zahalených muslimek z minulé olympiády v Londýně.) Tehdy naštěstí Echo 24 ještě neexistovalo a tudíž ani nemohlo tak hlasitě bučet.

I francouzští bafuňáři ustupují

The New York Times sice nejsou v globálním měřítku tak slavné jako Echo 24, nicméně citujme i z nich. Tento místní plátek města Nový York píše o uprchlících, kteří momentálně žijí v táboře ve francouzském Calais - někteří z nich společně složili a nahráli již třináct písní. Skupina si říká The Calais Sessions. Článek NYT uvádí píseň s názvem V Kandaharu, autoři k ní napsali text v angličtině, překlad do farsí (verze perštiny) následoval až poté. Písničku si můžete pustit i na Youtube. Islám tak tlačí na evropské tradice a kulturní bafuňáři rychle ustupují. Co bude příště?

Plné gesto

Muslimové žijící v České republice demonstrovali na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad proti terorismu. Napřed se účastnili katolické mše, poté přečetli prohlášení a měli projevy. V nich nejen odsoudili terorismus, ale poukázali i na to, že muslimové jsou mnohdy prvním cílem teroristů.
O některých počinech se hovoří jako o „prázdném gestu“. To když nějaká snaha vyznívá naprázdno či je falešná. O této akci bych proto řekl, že jde o gesto plné, jelikož hovoří k nám, ostatním, s nefalšovanou vstřícností.

Putin už vyhrál

Putin obvinil Ukrajinu, že se snaží proniknout na Krym. Moskva prý chytila diverzanty, jejichž počínání to prokazuje. Ukrajina to popírá. Média hovoří o počátku války mezi Ruskem a Ukrajinou. Putin však už vyhrál, o podstatě věci nikdo z důležitých mezinárodních hráčů nediskutuje a nepřipomíná ji: Krym je ukrajinské území, které Rusko násilně zabralo. I kdyby ukrajinská vláda skutečně poslala své vojáky na Krym, byla by v právu ona, nikoli Rusko.

Benga v osadě - nevinnost sama

Slovenská inspekce ministerstva vnitra zastavila stíhání policistů za zásah v romské osadě v Moldavě nad Bodvou, který se odehrál v létě 2013. Slováci na tom evidentně nejsou lépe než my. I u nás GIBS, orgán, který má vyšetřovat trestnou činnost policistů, namísto postihování policisty vyviňuje. „Policisté šli od jednoho příbytku k druhému, vylamovali dveře, rozbíjeli okna, nábytek, velmi agresivním způsobem útočili na jednotlivé obyvatele, aniž s nimi nějakým rozumným způsobem komunikovali. Došlo ke zraněním, někteří klienti museli vyhledat lékařské ošetření, existují o tom lékařské zprávy,“ uvedl tehdy Martin Vavrinčík z neziskové organizace ETP Slovensko, která vede v osadě komunitní centrum. V nejhorším stavu bylo šestitýdenní novorozeně, které museli v bezvědomí odvést do nemocnice. Benga jsou ovšem nevinnost sama, jak jinak.

Zdravím Prague Pride

V Praze probíhá letošní Prague Pride. Zdravím všechny své kamarády a známě, kteří se této skvělé akce účastní. Carpe diem.

Přečteno: 1404x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Rusko, Policie, Prague Pride, Německo, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo