romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Grémium ČSSD vyzvalo kvůli spolupráci s extremistickou DSSS ke zrušení buňky v Duchcově, od koalice se distancuje i KSČM

Praha, 7.11.2014 9:23, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 8. 11. 2014, 11:00)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)

Nejužší vedení sociální demokracie vyzvalo krajský výkonný výbor strany v Ústeckém kraji, aby zrušil místní organizaci v Duchcově na Teplicku. Tamní sociální demokraté se dohodli na koalici s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Od koalice, kde je vedle DSSS i KSČM, se distancovali i komunisté.

Nepřehlédněte:

"Byly tam možnosti jiných koalic, naši kolegové to nevyužili. Nesouhlasíme, aby byli v koalici s touto stranou, kterou bereme jako extremistickou, a ČSSD by s ní neměla spolupracovat," řekl ČTK ministr vnitra a člen grémia Milan Chovanec. Předpokládá, že krajské vedení o zrušení buňky rozhodne "v rychlém čase".

Místopředseda krajské ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna s vyloučením členů souhlasí. Se zrušením celé místní buňky chce ale počkat. "Zatím nemáme informace o tom, zda koalici s DSSS schválily místní orgány ČSSD. Pokud ne, rušit by se neměla. Pokud ji ale místní organizace schválila, jsem pro její zrušení," řekl ČTK Foldyna s tím, že spolupráce s extremistickou stranou je nepřípustná a chce dalším případným koalicím bránit i do budoucna. "Krajský výkonný výbor ČSSD by měl přijmout usnesení, které bude spolupráci s DSSS zakazovat," doplnil Foldyna.

Nový starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD), který má být jedním z vyloučených, nechtěl rozhodnutí komentovat. "Nebudu se v tuto chvíli vůbec vyjadřovat," řekl ČTK Šimbera. Odmítl říct i to, zda koalici projednal ve stranických orgánech v Duchcově. Podle šéfa krajské ČSSD Radka Scherfera by mohl krajský výkonný výbor rozhodnout ještě v listopadu. "Zasedání KVV máme 24. listopadu a předpokládám, že rozhodneme," řekl ČTK Scherfer.

Martin Klika (krajský radní, ČSSD): „Držím palce, Pinďo!“

Server Romea.cz již před volbami upozorňoval na podivná vyjádření členů ČSSD na regionální úrovni. Například tehdejší i nynější náměstkyně primátora Prostějova Alena Rašková tvrdí, že si "Romové dělají děti na kšeft".

"Romové využívají stoprocentně všeho, na co mohou dosáhnout. Dokonale znají zákony, které jim nahrávají k financím, jež mohou získat. (...) Podle našeho názoru by státní podpory měly být vypláceny rodinám maximálně do počtu tří dětí. Mám totiž pocit, že i v těchto případech si Romové ´dělají´ děti na kšeft, aby od státu pobrali co nejvíce sociálních dávek. (...) na nehorázné chování menšinové populace a jejich přiživování na státu nadáváme už několik let a ještě se nepodařilo prosadit systém, který by to zatrhl," uvedla před volbami Rašková.

Za svojí stranickou kolegyní nezaostával ani severočeský krajský radní pro sociální politiku Martin Klika, který si přál, aby se v Duchcově DSSS do zastupitelstva dostala.  Svědčí o tom jeho komunikace s Jindřichem Svobodou pod veřejně sdílenou fotografií s propagačním balonkem DSSS na sociální síti Facebook.

Ve statutu z letošního července sociální demokrat Klika Svobodovi po konverzaci o nadcházejících podzimních komunálních volbách napsal: „Hlavně naber pořádnou sílu, myslím si, že ten mazec o radnice začne už v srpnu... Jinak držím palce, ať se dostaneš do zastupka.“

Od koalice se distancovala i KSČM

Koalicí v Duchcově se v pátek zabývalo také vedení komunistů. "KSČM se důrazně od této koalice distancuje a doporučuje svým členům, aby se na její podpoře nepodíleli," uvedla strana v prohlášení. "KSČM dává tradičně prostor nezávislým kandidátům na svých kandidátkách a tento postup se v mnoha případech osvědčil. O to více nás mrzí, že v Duchcově bezpartijní zastupitelé za KSČM nerespektovali doporučení okresní organizace KSČM, a zneužili tak důvěru i značku Komunistické strany Čech a Moravy," dodala.

K situaci se dnes vyjádřil i vůdce DSSS Tomáš Vandas. Ohradil se proti slovům premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o tom, že spolupráce s DSSS je skvrna na štítu sociální demokracie. Vandas má za to, že skvrnou na Sobotkově štítu je spíše podezřelá privatizace OKD, u které byl, nebo to, že si Sobotka našetřil na svůj byt z poslaneckých náhrad. "Na rozdíl od něj máme čisté ruce, neumazané korupcí a rozkrádáním státního majetku," uvedl Vandas.

V sedmičlenné radě má mít ČSSD tři zástupce, stejně jako KSČM. Poslední místo má připadnout DSSS. ČSSD má v zastupitelstvu celkem pět lidí, ale členy ČSSD jsou pouze dva z nich.

V městské radě má za DSSS zasednout lídr její kandidátky Jindřich Svoboda, který ve městě svolával protiromské demonstrace. Protiromské nálady a protesty se loni v Duchcově rozhořely poté, co na ulici na manželský pár zaútočilo několik Romů. Soud v březnu potrestal pět lidí od roční podmínky do tříletého vězení. Podle verdiktu nemělo napadení rasový podtext. Loňská protestní červnová akce DSSS skončila střetem s policií.

Svoboda je také pravomocně odsouzený za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy.

Přečteno: 1347x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DSSS, Duchcov, ČSSD, KSČMHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo