romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gypsy MaMa – móda, která chce bojovat proti předsudkům

3.9.2015 10:34
Módní značka Gypsy MaMa (FOTO: Tripitaka, o. s.)
Módní značka Gypsy MaMa (FOTO: Tripitaka, o. s.)

Příští týden, ve čtvrtek 10. 9. 2015 otevírá prodejna Restart, která nabídne řadu nezávislých značek včetně značky Gypsy MaMa. Módní přehlídka Gypsy MaMa začne v 18,00 a doprovodí ji jazz funková skupina Čohanas a brněnský hudebník Sart s kapelou.

Prodavačkami v Restartu budou mladé Romky. Sociální podnik bude nabízet celkově 1,5 úvazku pro mladé lidi do 25 let, kteří pochází ze znevýhodněného prostředí vždy na dobu půl roku. Získají tak pracovní zkušenost, motivaci a uvědomí si, co je baví a čemu by se chtěli nadále věnovat. Půl úvazek je určen zejména pro mladé romské maminky bez příjmů, teenagerky, které by jinak časné mateřství na dlouho izolovalo od společnosti. Cílem je, aby potom neskončily na pracovním úřadě, ale našly si navazující a dlouhodobé zaměstnání.

„Smyslem obchodu Restart je pomáhat mladým lidem ve složité životní situaci. Chceme potírat předsudky proti Romům pozitivním a kreativním způsobem,“ řekla koordinátorka projektu Šárka Berková.

Vzorem pro Gypsy MaMa může být úspěšná značka Romani Design, se kterou se v Maďarsku prosadila Erika Varga. Její skupina pracuje také na bázi sociálního podniku a kombinuje tradiční prvky romského oblékání s městským moderním stylem. Na rozdíl od Romani Design za značkou Gypsy MaMa nestojí romské návrhářky či romští návrháři. Pětice návrhářek Gypsy MaMa nejsou Romky. Romské dívky a ženy se v rámci projektu uplatňují jako šičky a prodavačky.

S romskými motivy v módě u nás pracuje úspěšný designér Pavel Berky, který se například vloni účastnil prestižní výstavy v rámci London Fashion Week.

Přečteno: 977x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Móda, TradiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo