romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gypsy MaMa – móda, která chce bojovat proti předsudkům

3.9.2015 10:34
Módní značka Gypsy MaMa (FOTO: Tripitaka, o. s.)
Módní značka Gypsy MaMa (FOTO: Tripitaka, o. s.)

Příští týden, ve čtvrtek 10. 9. 2015 otevírá prodejna Restart, která nabídne řadu nezávislých značek včetně značky Gypsy MaMa. Módní přehlídka Gypsy MaMa začne v 18,00 a doprovodí ji jazz funková skupina Čohanas a brněnský hudebník Sart s kapelou.

Prodavačkami v Restartu budou mladé Romky. Sociální podnik bude nabízet celkově 1,5 úvazku pro mladé lidi do 25 let, kteří pochází ze znevýhodněného prostředí vždy na dobu půl roku. Získají tak pracovní zkušenost, motivaci a uvědomí si, co je baví a čemu by se chtěli nadále věnovat. Půl úvazek je určen zejména pro mladé romské maminky bez příjmů, teenagerky, které by jinak časné mateřství na dlouho izolovalo od společnosti. Cílem je, aby potom neskončily na pracovním úřadě, ale našly si navazující a dlouhodobé zaměstnání.

„Smyslem obchodu Restart je pomáhat mladým lidem ve složité životní situaci. Chceme potírat předsudky proti Romům pozitivním a kreativním způsobem,“ řekla koordinátorka projektu Šárka Berková.

Vzorem pro Gypsy MaMa může být úspěšná značka Romani Design, se kterou se v Maďarsku prosadila Erika Varga. Její skupina pracuje také na bázi sociálního podniku a kombinuje tradiční prvky romského oblékání s městským moderním stylem. Na rozdíl od Romani Design za značkou Gypsy MaMa nestojí romské návrhářky či romští návrháři. Pětice návrhářek Gypsy MaMa nejsou Romky. Romské dívky a ženy se v rámci projektu uplatňují jako šičky a prodavačky.

S romskými motivy v módě u nás pracuje úspěšný designér Pavel Berky, který se například vloni účastnil prestižní výstavy v rámci London Fashion Week.

Přečteno: 957x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Móda, Tradice



HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo