romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacisté opět zaútočili na neziskové organizace. Napadli stránky ČHV a Amnesty International

Praha, 8.10.2014 16:13, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Jangelo9397, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Jangelo9397, Wikimedia Commons

Webové stránky Českého helsinského výboru (ČHV) se staly terčem útoku "nacionálních" hackerů ze skupiny White Media. Ti se k napadení veřejně hlásí na svém webu, na kterém počínaje 28.září vyhlásili „Týden proti antirasismu a xenofilii.“ Kromě webu ČHV byl napaden i jeho facebookový profil, osobní facebookový profil jeho ředitelky Lucie Rybové a její osobní emailová schránka. Napadení se nevyhnula ani brněnská pobočka Amnesty International.

„Je alarmující, jak jste v takové situaci bezbranní,“ řekla Rybová pro server Romea.cz. Zatímco jednání s Facebookem ohledně zablokování profilů a nových hesel proběhlo poměrně rychle, jednání s provozovatelem webu a emailového účtu je podle jejích slov značně problematické.

„Provozovatel webových stránek Českého helsinského výboru, server Forpsi, na takovéhle situace vůbec nepamatuje. Přestože jsme mu útok hackerů nahlásili a požádali o zveřejnění věty o tom, z jakého důvodu nejsou stránky dostupné, stále se tam objevuje pouze informace „mimo provoz“, díky čemuž působíme velice nevěrohodně. Vypadá to, jako bychom za doménu nezaplatili, navíc to poškozuje i další oblasti včetně našich klientů – nedostanou se k našim kontaktům a nedovolají se tak třeba do poradny“, přibližuje Rybová. Kromě toho, že se organizace nemůže díky nefunkčnímu webu naplno věnovat některým svým činnostem, nemůže o nich ani informovat, což bývá častá povinnost vyplývající z projektů.

Řešení situace s odcizenou emailovou schránkou je ještě složitější. Útočníci Rybové ukradli a změnili heslo do soukromé pošty na Seznamu.

„Musím prokázat, že email je doopravdy můj – přes ten samý formulář, jako když své heslo zapomenete. Udělala jsem to už asi třikrát nebo čtyřikrát, k ničemu to nevedlo, na hotlinu mě odkazují zpátky na formulář a nedokáží mě spojit s někým, kdo by se mnou situaci osobně řešil nebo schránku alespoň dočasně zablokoval,“ vysvětluje pro server Romea.cz Rybová. Zatímco Seznam již několik dní k situaci přistupuje pasivně, neonacisté mají stále do její emailové schránky nerušený přístup.

ČHV zvažuje podání trestního oznámení na útočníky. Ani to však není jednoduchá cesta – ačkoliv je například rasistický a xenofobií obsah stránek White Media v rozporu s českými zákony, jejich doména je registrována na webhostingu v Kalifornii a vztahují se na ni tamní zákony. Ty jsou ke svobodě projevu včetně šíření nenávistného obsahu mnohem benevolentnější než u nás.

Přečteno: 1334x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, hackerský útok, Rasismus, Xenofobie, Český helsinský výbor, Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo