romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Halloween a pravidla klubu

Plzeň, 23.10.2012 17:22, (ROMEA)
Nízkoprahový klub Naděje v Plzni. Foto: Naděje
Nízkoprahový klub Naděje v Plzni. Foto: Naděje

Na dveřích je na velkém papíře červenou barvou napsáno: „Slibuji, že budu celý rok hodný a budu dodržovat pravidla klubu." Pod nápisem jsou podpisy dětí. Informuje o tom Deník.cz.

„Ten slib se podepisuje při stezce odvahy, kterou o Halloweenu připravujeme ve sklepě," vypráví vedoucí plzeňské pobočky občanského sdružení Naděje Tereza Holzmanová o každoročním rituálu v jejich nízkoprahovém klubu Bludiště. Mezi výše popisovaná pravidla patří například slušné chování nebo respekt mezi dětmi navzájem.

Nízkoprahový klub je otevřen v Železniční ulici každý všední den od 13 do 17 hodin, jen ve čtvrtek je otevírací doba o hodinu delší. Zhruba patnácti dětem se tu věnují dvě sociální pracovnice.

„Děti mají individuální plán, ve kterém se řeší jejich problémy se školou, jejich sociální situace," říká sociální pracovnice Markéta Fendrychová. „Hodně často chtějí zlepšit známky nebo poradit s letními brigádami," doplňuje.

K doučování se v Bludišti používá i projekce na plátno. K oblíbeným aktivitám pak patří i tancování na hip hop. Některé činnosti se bodují a děti s nejvyšším počtem bodů pak jdou za odměnu třeba do kina nebo na laser game.

Devadesát procent dětí v klubu jsou děti z romských rodin. „Rasismus mezi dětmi jsme tu ale nikdy neřešili. Děti ze sociálně vyloučených rodin jsou na tom totiž dost podobně, ať jsou Romové nebo ne. Jsou hodně přizpůsobivé," říká Holzmanová.

Bohužel se problémy s krácením dotací nevyhnuly ani Bludišti. „Klub vyjde na částku okolo 800 tisíc korun ročně. A letos jsme museli kvůli nedostatku peněz snížit kapacitu," říká oblastní ředitel Daniel Svoboda.

Přečteno: 470x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nízkoprahové, Neziskový sektor, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo