romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Halloween a pravidla klubu

Plzeň, 23.10.2012 17:22, (ROMEA)
Nízkoprahový klub Naděje v Plzni. Foto: Naděje
Nízkoprahový klub Naděje v Plzni. Foto: Naděje

Na dveřích je na velkém papíře červenou barvou napsáno: „Slibuji, že budu celý rok hodný a budu dodržovat pravidla klubu." Pod nápisem jsou podpisy dětí. Informuje o tom Deník.cz.

„Ten slib se podepisuje při stezce odvahy, kterou o Halloweenu připravujeme ve sklepě," vypráví vedoucí plzeňské pobočky občanského sdružení Naděje Tereza Holzmanová o každoročním rituálu v jejich nízkoprahovém klubu Bludiště. Mezi výše popisovaná pravidla patří například slušné chování nebo respekt mezi dětmi navzájem.

Nízkoprahový klub je otevřen v Železniční ulici každý všední den od 13 do 17 hodin, jen ve čtvrtek je otevírací doba o hodinu delší. Zhruba patnácti dětem se tu věnují dvě sociální pracovnice.

„Děti mají individuální plán, ve kterém se řeší jejich problémy se školou, jejich sociální situace," říká sociální pracovnice Markéta Fendrychová. „Hodně často chtějí zlepšit známky nebo poradit s letními brigádami," doplňuje.

K doučování se v Bludišti používá i projekce na plátno. K oblíbeným aktivitám pak patří i tancování na hip hop. Některé činnosti se bodují a děti s nejvyšším počtem bodů pak jdou za odměnu třeba do kina nebo na laser game.

Devadesát procent dětí v klubu jsou děti z romských rodin. „Rasismus mezi dětmi jsme tu ale nikdy neřešili. Děti ze sociálně vyloučených rodin jsou na tom totiž dost podobně, ať jsou Romové nebo ne. Jsou hodně přizpůsobivé," říká Holzmanová.

Bohužel se problémy s krácením dotací nevyhnuly ani Bludišti. „Klub vyjde na částku okolo 800 tisíc korun ročně. A letos jsme museli kvůli nedostatku peněz snížit kapacitu," říká oblastní ředitel Daniel Svoboda.

Přečteno: 469x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nízkoprahové, Neziskový sektor, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo