romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Za uplácení chanovských Romů při volbách padly osmiměsíční podmínky

15.11.2016 12:28
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud minulý týden odsoudil bývalou náměstkyni mosteckého primátora Hanu Jeníčkovou a někdejšího ředitele městské sportovní haly v Mostě Jana Haška za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014. Oba zmiňovaní odešli od soudu s osmiměsíční podmínkou s odkladem na jeden rok. Rozsudek není pravomocný, Jeníčková i Hašek si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Obvinění byli odsouzeni na základě zvukového záznamu pořízeným romským aktivistou Petrem Bažem, jehož prostřednictvím se snažili získat hlasy obyvatel chanovského sídliště. Za preferenční hlasy pro Jeníčkovou, která tehdy kandidovala za sdružení Mostečané Mostu, nabízeli voličům občerstvení a zábavu.

"Ti lidi za to samozřejmě čekají nějakou odměnu, nějaký peníz. Tomu rozumím. Nic proti tomu…“ zaznívá z úst Jeníčkové na nahrávce. "Jinak v každém případě, když ten hlas uškubnete a dáte mi ho, budu jedině ráda," dodává nakonec.

Podstatné pasáže z celkem téměř dvouhodinového záznamu zveřejnil server Seznam.cz.

Za pořízením nahrávky podle soudu pravděpodobně stojí mostecký podnikatel Jiří Zelenka, který v té době bojoval s Jeníčkovou o vliv v hnutí Severočeši.cz, a který také nahrávku předal policii.

Jeníčková je známá i v souvislosti se současnými mocenskými boji v hnutí Severočeši.cz. Jako místopředsedkyně hnutí nechala stáhnout kandidátku Severočechů do nedávných krajských voleb a snažila se i o vyškrtnutí kandidátky Severočechů do senátu Aleny Dernerové. K tomu sice nedošlo, nakonec však byly na základě její stížnosti volby do senátu, které vyhrála právě Dernerová, anulovány.

Přečteno: 522x
 

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo