romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Helena Válková: Nezastupitelná role neziskových organizací v boji s COVID-19

30.3.2020 11:24
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (FOTO: www.anobudelip.cz)
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (FOTO: www.anobudelip.cz)

V posledních dnech nám neziskový sektor ukazuje, jak důležitá a nezastupitelná je v naší společnosti jeho role. To snad je nyní jasné i těm jeho největším kritikům.

Nejrůznější neziskové organizace, od těch nejmenších po ty největší, byly schopné pružně zareagovat na nastalou situaci spojenou s bojem proti koronavirové nákaze a okamžitě začít konat. Jako první přišla na řadu pomoc těm nejzranitelnějším z nás, seniorům a nemocným. Byly to neziskové organizace, které okamžitě zřídily tzv. helplines umožňující těmto ohroženým skupinám kdykoliv zavolat, požádat o radu, vysvětlení či pomoc. Byly to neziskové organizace, které vyzvaly množství dobrovolníků, aby se zapojili, zaškolily je  a umožnily jim tak nabízet kvalifikovanou pomoc potřebným spoluobčanům.

Neziskové organizace si také jako jedny z prvních uvědomily, že velkou ohroženou skupinu představují bezdomovci, tj. lidé bez možností zůstat v bezpečí domova. Terénní pracovníci proto začali ihned vysvětlovat bezdomovcům, co pandemie znamená, jak se jí mohou bránit, proč je nutné správně se dezinfikovat a omezit jakékoliv rizikové chování na minimum. Poskytují jim ochranné pomůcky, snaží se pro ně zajistit ubytovací kapacity, a to bez ohledu na vlastní riziko infekce, které zvláště v prvých dnech s nedostatečným vybavením ochrannými pomůckami bylo velmi vysoké.

Musím říci, že velmi obdivuji toto nasazení v boji proti nákaze koronavirem a zároveň si dobře uvědomuji, jak dobrým příkladem pro celou občanskou společnost může být chování lidí, kteří se nebojí riskovat své zdraví ve prospěch těch nejzranitelnějších. Za to jim patří nejen náš dík, ale do budoucna i větší podpora.

V této souvislosti je však třeba upozornit na jednu velmi důležitou věc. Ochranná opatření, přijímaná nyní vládou a schválená parlamentem ve prospěch zaměstnanců, podnikatelů, OSVČ, firem a dalších, kteří působí v oblasti podnikání, jsou samozřejmě nezbytná a vítaná. Nesmíme však zapomenout ani na neziskové organizace, neboť jejich potřeby zajistit chod v oblasti poskytování služeb (sociálních, zdravotních, kulturních, aj.) jsou rovněž velmi důležité.  Proto je třeba nahlas a jasně říci, že schválené programy státní pomoci jsou určené i pro ně. Toto je dnes v plné kompetenci ministerstva průmyslu a ministerstva práce a sociálních věcí, aby v tomto ohledu situaci vyjasnili a tím uklidnili znepokojené nestátní neziskové organizace. Věřím, že tak učiní co nejdříve.

Samozřejmě je třeba řešit již nyní i dopady vládních opatření na financování neziskových organizací v tomto roce. To, že došlo k uzavření škol, zákazu pořádat kulturní, sportovní a další akce či poskytovat nejrůznější druhy sociálních služeb změnilo samozřejmě ze dne na den časové harmonogramy plánovaných aktivit a jejich realizaci. Neznamená to však, že by tím automaticky odpadly neziskovým organizacím související náklady. Tuto věc nelze paušálně rozhodnout na centrální úrovni, ale je třeba velmi diferencovaně připravit plán dalšího postupu, kdy každá organizace bude včas znát jaké náklady jí budou uznány a jaké nikoliv. To je aktuální úkol pro orgány státní správy.

Navzdory vší tíži dnešních dnů pevně věřím, že se nám podaří situaci společně zvládnout. Neziskový sektor je přece srdcem naší občanské společnosti, která v posledních dnech ukazuje svou sílu a nezdolnost a já chci věřit, že tyto zásluhy nezůstanou ani v budoucnu opomenuty.

Helena Válková
Přečteno: 831x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Vláda České republiky, Lidská práva, Helena VálkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo