Herci z Divadla Paměti národa připomněli osudy lidí v době heydrichiády

Osudy několika lidí po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha připomněli divadelníci v prostorách pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Desítka mladých herců z projektu Divadla Paměti národa projekt označený jako "oživlé příběhy" pod názvem Paměť jsme my uvedla v premiéře na místě, kde zemřelo hrdinskou smrtí sedm československých parašutistů. Několik desítek návštěvníků se seznámilo s příběhy lidí, kteří poskytli parašutistům zázemí, nebo těch, které události po atentátu osudově poznamenaly.
Scénář k představení plnému emocí vznikl na základě přímého vyprávění pamětníků. V potemnělém chrámu přítomní naslouchali hercům, kteří zprostředkovávali vzpomínky lidí, jejichž příběhy jsou většinou publikovány v databázi Paměť národa.
Jednalo se o Jaroslavu Skleničkovou z Lidic, která byla ve věku šestnácti let společně s matkou a starší sestrou deportována do koncentračního tábora Ravensbrück, Pavla Aleše, jehož otec po atentátu patřil mezi perzekvované pravoslavné duchovní, Helenu Vovsovou pracující za války jako pomocnice zahradníka v sídle říšského protektora na zámku v Panenských Břežanech a Vratislava Ebra narozeného v nacistickém vězení sestře výsadkáře Josefa Valčíka. Oba jeho rodiče byli po atentátu popraveni v koncentračním táboře Mauthausen. Do čtyř let žil v kojeneckém ústavu a po válce jej adoptovali manželé Ebrovi.
Představení zakončené čtením jmen obětí heydrichiády Divadlo Paměti národa uspořádalo ve spolupráci s nizozemským Theater Na de Dam. Vystoupení tohoto formátu nizozemské divadlo organizuje již od roku 2010. Praha se k přípravám připojila v roce 2018, o rok později se první z představení odehrálo mezi cestujícími na Masarykově nádraží a připomnělo téma transportů.
Čtvrtý ročník mezinárodního projektu byl zahájen loni 4. prosince společnou návštěvou Národního památníku hrdinů heydrichiády a chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Projekt, kterého se účastní skupiny mladých lidí v mnoha evropských městech, vede v Praze divadelní režisérka Tamara Pomoriški, umělecká vedoucí Divadla Paměti národa.
Atentát na Heydricha provedli parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, 27. května 1942 v Praze zaútočili na jeho auto. Spoluautorovi takzvaného konečného řešení židovské otázky se osudnou stala silnice pod Vychovatelnou v Libni, kudy téměř každý den projížděl. V ostré zatáčce nedaleko Bulovky se Gabčík pokusil vystřelit ze samopalu, v hlavni se mu ale vzpříčil náboj. V záloze byl Kubiš, který na vůz hodil bombu. Heydrich útok přežil, ale nečistoty zanesené do ran vedly k sepsi. Zemřel 4. června.
Nacisté v odvetě vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili mnoho odbojářů a lidí, kteří parašutistům pomáhali nebo s nimi byli spřízněni. Kubiš s Gabčíkem a dalšími spolubojovníky zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostela.
Divadelní představení Paměť jsme my mělo premiéru na Mezinárodní den památky holokaustu, který připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim.
VIDEO
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Hodonínský památník holokaustu Romů získal darem unikátní obrazy malíře Viklického, které vznikly v táboře
- Mladá Anne Franková popsala nelidskost holokaustu jako málokdo. Její deník byl přeložen do více než 70 jazyků a prodalo se ho přes 30 milionů kusů
- VIDEO: V Praze proběhl workshop o romských dějinách
- Od vyhlazení Lidic nacisty uplynulo 80 let. Tragickou událost připomene řada akcí, první proběhla v kladenském gymnáziu
- VIDEO: Soubor Trajo z Rokycan odehrál premiéru divadelní inscenace Djelem, Djelem o emigraci do Anglie
- Židovské muzeum vrátilo rodině portréty, o které přišla před 80 lety
- Česko si připomíná 80 let od útoku na Heydricha, do Prahy přijede i Čaputová
- Divadelní soubor připravil projekt o radikalizaci a extremismu u dětí
- Podcast BEZ OBALU: Patnáctiletý Petr si vymyslel útok Romů. Od břeclavské lži uplynulo 10 let
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Výstava ukáže plány nacistů na uspořádání Evropy podle rasových principů
- Romové oslavují Den romského odboje jako připomínku povstání Romů v Osvětimi proti příslušníkům SS
Štítky:
divadlo, heydrichiáda, Historické okénko, Historie, Post BellumHLAVNÍ ZPRÁVY
