romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hitlera na vás, za holokaust si můžete sami, napsala pisatelka Židovské obci. Nejvyšší státní zástupce nesouhlasí s tím, že to je pouze přestupek

12.3.2021 1:50
Pavel Zeman (FOTO: NSZ)
Pavel Zeman (FOTO: NSZ)

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí s tím, aby případ antisemitských výhružek adresovaný Židovské obci v Praze skončil jen jako přestupek. Podal dovolání v neprospěch pisatelky, která se podle něj dopustila trestného činu. O dovolání, jehož text je dostupný na stránkách veřejné žaloby, bude rozhodovat Nejvyšší soud.

Vzkaz plný vulgarit, pravopisných chyb a nenávistných výroků zanechala pisatelka v roce 2018 v kontaktním formuláři na webových stránkách Židovské obce. Židy označila například za mor, štěnice a parazity.

"Za ty vaše holokausty si můžete sami," napsala žena, která připojila také vzkaz "Hitlera na vás" a přání, aby Židé byli vyhlazeni, případně odešli do Izraele. Židovská obec kontaktovala policii, žena později čelila obžalobě z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci.

Obvodní soud pro Prahu 1 ji uznal vinnou, avšak upustil od uložení dalšího trestu vzhledem k odsouzení ženy v jiné kauze. Městský soud v Praze ale v odvolacím řízení rozhodnutí zrušil a postoupil případ přestupkové komisi.

Odvolací soud vyjádřil pochybnost, zda byly výhružky způsobilé vyvolat důvodnou obavu, že budou uskutečněny, a zda tedy šlo o trestný čin. Podle nejvyššího státního zástupce ale pochybnosti vzhledem k historickému kontextu nejsou na místě, zmínky o vyhlazení lze těžko hodnotit jinak než jako hrozby usmrcením, zvláště pokud pisatelka zmiňuje nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

"Je totiž všeobecně známým a nezpochybnitelným faktem, že právě vůči židovskému etniku byla primárně zaměřena politika nacistického Německa založená mj. na systematickém pronásledování, perzekvování a hromadné likvidaci osob zejména židovského původu," stojí v dovolání.

Žalobci poukázali také na rostoucí počet antisemitských útoků v současné Evropě.

Obviněná žena podle Zemanova dovolání protiprávní jednání nepopírá, na svém prohlášení trvá, bere ho jako projev práva na svobodné vyjádření názorů. Podle Zemana ale podobě vyjádřená nenávist vůči minoritě nemůže být chráněna v rámci svobody projevu. Zeman žádá, aby Nejvyšší soud případ vrátil Městskému soudu v Praze k dalšímu řízení.

Přečteno: 1151x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Židé, Rasismus, Soud, Extremismus, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo